Mariestad është qytet në rajonin e Västergötland, Suedi. Qyteti ka pasur 15,591 banorë më 2010. Qyteti u themelua më 1583 nga Duke Charles, i cili më vonë u bë mbret Charles IX i Suedisë. Mariestad e morri emrin nga Marie i Pfalzit. Emblema e Mariestadit, një dem duke u larguar nga uji, që domethënë se çfarë ka parë Marie i Pfalzit në lumin e Tidan ku ka arritur ajo. Mariestad është një nga dy qytetet me katedrale pa peshkop, qyteti tjetër është Kalmari.

Mariestad
Qendër banimi
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Rajoni Rajoni i Västergötland
Provinca Västergötland
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 10.97 km2
Popullsia 15,591 banorë
Dendësia 1,421 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET UTC+1
Verore CEST UTC+2