Småland është provincëSuedinë jugore. Småland kufizohet me Blegine, Skåne, Halland, Östergötland, Västergötaland dhe me detin Baltik në lindje.

Småland
Rajon
Stema zyrtare e Småland
Location of Småland
Popullsia
 • Gjithsej735.370

EmriRedakto

Emri Småland do të thotë "Vendet e vogla", ndërsa në gjuhë tjera e ka formën ndryshe e cila është Smolandia nga latinishtja.

PopullsiaRedakto

Sipas 30 dhjetorit 2009, popullsia në Småland kishte 720,358 banorë.

Qarku Popullsia
Jönköping County, largely 322,343
Kalmar County, largely 208,999
Kronoberg County, entirely 183,162
Halland County, peripherally 7,081
Östergötland County, peripherally 2,773
Qyteti Popullsia
Jönköping 93,396
Växjö 65,887
Kalmar 39,392
Västervik 23,140
Värnamo 20,696
Oskarshamn 19,258
Nässjö 16,678
Ljungby 15,205
Tranås 14,197
Vetlanda 13,050
Nybro 12,810

GjeografiaRedakto

Småland është provincë e cila ka shumë liqene. Vendi është me tokë të kultivuar me 14%, livadhe me 17% dhe me pyje me 50%. Qytete më të mëdhaja në Småland janë: Jönköping në veri, Växjö në jug dhe Kalmar në lindje.

KlimaRedakto

Småland ka klimë oqeanike siq është Kalamri, poashtu ka temperaturë të ndryshueshme siq është Jönköpingu.