Jönköping është qytet jugor në Suedi, gjendet në provincën Småland me 95,396 banorë më 2016.

Jönköping
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Qarku Jönköping
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 44.82 km2
Popullsia 72,559 banorë
Dendësia 1,400 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 0680
Prefiksi +46 (36)
Faqja Zyrtare www.jonkoping.se

Rritja e popullsisëRedakto

Popullsia në Jönköping është rritur me shpejtësi. Ndërmjet vitit 2004 dhe 2006, popullsia është rritur me 2266 persona. Nga këto, 1617 njerëz janë me prejardhje të huaj. Në vitin 2009, filluan ndërtimin e mbi 1200 apartamenteve.

EdukimiRedakto

Universiteti në Jönköping ka rreth 11000 studenta dhe 800 puntorë.

SportiRedakto

Jönköping ka shumë klube sportive. HV71 është klubi më i madh në qytet, i cili është klub i hokejit mbi akull. HV71 ka fituar në vitin 1995, 2004, 2008 dhe 2010, duke e bërë klubin më të mirë në Suedi.