Oskarshamn është qytet në qarkun Kalmar, Suedi me 17,258 banorë më 2010.

Oskarshamn
Qytet
Kolazh me pamje nga Oskarshamn
Kolazh me pamje nga Oskarshamn
Popullsia
 • Gjithsej17.258
Faqja zyrtarewww.oskarshamn.se

EtimologjiaRedakto

Qyteti ka pasur emrin Döderhultsvik para se e drejta e qytetit i'u është dhënë më 1856. Më vonë emri u ndryshua në Oskarshamn (porta e Oskarit).

EdukimiRedakto

Qyteti ka katër shkolla kryesore fillore: Norra Skolan, Vallhalla skolan, Rödsle Skolan dhe Kristinebergs Skolan. Qyteti ka poashtu dy gjimnaze, Oscarsgymnasiet (gjimnazi kryesor) dhe Elajogymnsiet (e specializuar në energjinë elektrike).

AeroportiRedakto

Aeroporti në Oskarshamn ndodhet 11 kilometra në veri të Oskarshamn.

BinjakëzimetRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ a b c d e Lindquist, Ted. "Internationella frågor och vänorter". Oskarshamn Municipality (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 2013-07-25.