Pärnu është një qytet në jugperëndim të Estonisë, në brigjet e gjirit të Parnut. Është qyteti më i preferuar për turizëm në verë në Estoni. Dallohet si qytet i qetë, i preferuar nga turistët finlandezë, gjermanë, letonezë etj. Qyteti ka 5 qendra spa e llixha, që tërheqin me dhjetëra mijëra turistë në vit.

Pärnu
Gjuha estoneze : Pärnu
Qytet
noform
Rrugë në Pärnu
Vendndodhja
Pärnu is located in Estonia
Pärnu
Pärnu

Koordinatat: 58°23′0″V 24°30′0″L / 58.38333°V 24.50000°L / 58.38333; 24.50000

Administrimi
Shteti Flamuri Estonia
Qarku Qarku Pärnuumaa
Bashkia Pärnu
Kryetari i Bashkisë Mart Viisitamm
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 32.22 km2
Popullsia 44568 banorë
Dendësia 1383.2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1251
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Prefiksi (+372)
Targa A/B
Koordinatat 58° 23′ 0″ Veri

24° 30′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare City of Parnu: Official website (in English)
Shëtitorja përgjatë plazhit

PopullsiaRedakto

1881 1897 1922 1934 1959 1970 1979 1989 2000 2009
12966 12898 18499 20334 22367 50224 54051 53885 46476 44024

TurizmiRedakto

Pärnu ka turistë të shumtë, sidomos nga Finlanda, Gjermania, Letonia etj.

FotoRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto