Bazeli

komunë në Zvicër
(Përcjellë nga Bazel)

Bazeli është një qytet në Zvicrën veriperëndimore në lumin Rhine. Bazeli është qyteti i tretë më i populluar i Zvicrës (pas Cyrihut dhe Gjenevës) me 173,232 banorë.[1]

Bazeli
Qytet
noform
Pamje e Katedrales së Bazelit në brigjet e lumit Rhine
Stema_figura
Stema
Vendndodhja
Bazeli is located in Zvicra
Bazeli
Bazeli

Koordinatat: 47°33′17″V 07°35′26″L / 47.55472°V 7.59056°L / 47.55472; 7.59056

Administrimi
Shteti Flamuri Zvicra
Kantoni Basel-Stadt
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 23,85 km2
Lartësia 260 m (m.n.d.)
Popullsia 173,232 banorë (31 dhjetor 2019)
Dendësia 7263 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 4000–4059
Prefiksi +358-9
Koordinatat 47° 33′ 17″ Veri

07° 35′ 26″ Lindje

Faqja Zyrtare www.bs.ch

Bazeli zakonisht konsiderohet të jetë kryeqyteti kulturor i Zvicrës. Bazeli është i famshëm për muzetë e tij të shumtë, duke filluar nga Kunstmuseum, koleksioni i parë i artit i arritshëm për publikun në botë (1661) dhe muzeu më i madh i artit në Zvicër, deri te Fondacioni Beyeler (i vendosur në Riehen) dhe Muzeu i Arti Bashkëkohor (Bazel), muzeu i parë publik i artit bashkëkohor në Evropë.[2] Dyzet muze janë të shpërndara në të gjithë kantonin e qytetit, duke e bërë Bazelin një nga qendrat më të mëdha kulturore në lidhje me madhësinë dhe popullsinë e tij në Evropë.

Universiteti i Bazelit, universiteti më i vjetër i Zvicrës (themeluar në 1460), dhe angazhimi shekullor i qytetit ndaj humanizmit, e kanë bërë Bazelin një strehë të sigurt në kohë trazirash politike në pjesë të tjera të Evropës për njerëz të tillë të shquar si Erazmo Roterdami, Familja Holbein, Friedrich Nietzsche, Karl Gustav Jung, dhe në shekullin e 20-të gjithashtu Hermann Hesse dhe Karl Jaspers.

ReferimetRedakto

  1. ^ "Portrait des communes". StatistiqueSuisse (faqe zyrtare) (në frëngjisht). Office Fédéral de la Statistique. 1 janar 2021. Marrë më 19 gusht 2021.
  2. ^ https://kunstmuseumbasel.ch/de/museum/unsere-drei-haeuser