Xavier "Xavi" Hernández i Creus (25 janar 1980) është një futbollist spanjoll që luan aktualisht në La Liga me Barcelonën, ai gjithashtu është pjestar i Kombëtares Spanjolle. Xavi është një mesfushor qëndror.

Xavi

Xavi në aksion
Të dhënat vetjake
Emri i plotëXavier Hernández i Creus
Datëlindja (1980-01-25) 25 janar 1980 (44 vjeç)[1]
VendlindjaTerrassa, Spanjë
Gjatësia1.70 m (5 ft 7 in)
PozicioniMesfushori
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Al Sadd
Numri6
Karriera me të rinjtë
1991–1997Barcelona
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1997–2000Barcelona B61(4)
1998–2015Barcelona505(58)
2015–2019Al Sadd82(21)
Karriera ndërkombëtare
1997Spanja U–1710(2)
1997–1998Spanja U–1810(0)
1999Spanja U–206(2)
1998–2001Spanja U–2125(7)
2000Spanja U–236(2)
2000–2014Spanja133(12)
1998–2014Katalonia11(2)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Xavi mbërriti në akademinë e Barcelonës La Masia që në moshën 11 vjeçare. Ai bëri debutimin e tij me skuadrën e parë më 18 gusht 1998 kundër Mallorcës. Që nga ajo ditë, Xavi ka luajtur më shumë se 700 ndeshje, duke shënuar më shumë se 80 Gola dhe duke dhënë Assis për më shumë se 50 futbollist. Xavi është futbollisti i parë i Barcelonës që ka luajtur më shumë se 150 ndeshje në kupat evropiane [2].

Që nga viti 2000 ku bëri debutimin e tij zyrtarë me Kombëtaren Spanjolle, Xavi ka luajtur më shumë se 125 ndeshje, ai gjithashtu ka fituar 2 Kampionate Evropiane (2008 & 2012) dhe 1 Botërorë (2010). Në Eruo 2008, Xavi u zgjodh si lojtari më i mirë i turnamentit [3]. Xavi ka fituar më shumë trofe se çdo futbollist spanjollë në histori [4].

Statistikat Redakto

Redaktuar më 14 dhjetor 2013[5][6]

Klubi Sezoni Liga Kupa Europa Tjetër[7] Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Barcelona B 1997–98 39 3 39 3
1998–99 18 0 18 0
1999–2000 4 1 4 1
Total 61 4 61 4
Barcelona 1998–99 17 1 2 0 6 0 1 1 26 2
1999–2000 24 0 4 1 10 1 0 0 38 2
2000–01 20 2 7 0 9 0 36 2
2001–02 35 4 1 0 16 0 52 4
2002–03 29 2 1 0 14 1 44 3
2003–04 36 4 6 0 7 1 49 5
2004–05 36 3 1 0 8 0 45 3
2005–06 16 0 0 0 4 0 2 0 22 0
2006–07 35 3 7 2 7 0 5 1 54 6
2007–08 35 7 7 1 12 1 54 9
2008–09 35 6 5 1 14 3 54 10
2009–10 34 3 3 2 11 1 5 1 53 7
2010–11 31 3 6 0 12 2 1 0 50 5
2011–12 31 10 7 2 9 1 4 1 51 14
2012–13 30 5 5 0 11 1 2 1 48 7
2013–14 13 2 0 0 6 1 2 0 21 3
Total 457 55 62 9 156 13 22 5 697 82
Career totals 518 59 62 9 156 13 22 5 758 86

Referime Redakto

  1. ^ "Xavier Hernández Creus". FC Barcelona. Marrë më 18 gusht 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Xavi, 150 international games with Barça". fcbarcelona.com. 23 tetor 2012. Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2012. Marrë më 23 tetor 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Xavi emerges as EURO's top man". UEFA. 30 qershor 2008. Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2009. Marrë më 20 prill 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Xavi – a record title winner". fcbarcelona.com. 7 korrik 2012. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2012. Marrë më 7 korrik 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Official site statistics". FC Barcelona. Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2012. Marrë më 15 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Transfermarkt player statistics". Transfermarkt. Marrë më 15 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Janë përfshirë kompedicione të tjera si: Supercopa de España, UEFA Super Cup, FIFA Club World Cup

Lidhje të jashtme Redakto

Stampa:Kupa e Botës 2010 Skuadra e Turnamentit