Sezoni 2010–11 i FC Barcelona

Sezoni 2010–11

FC BARCELONA - ARSENAL 8 MAR 2011 5511901212.jpg

Presidenti Sandro Rosell
Trajneri Josep Guardiola
Stadiumi Camp Nou
La Liga Fitues
Copa del Rey Finalist
Champions League Fitues
Golashënuesi Liga: Lionel Messi (31)
Total: Lionel Messi (22)
Shikueshmëria më e lartë 99,354 vs Real Madrid (24 shkurt 2013)
Shikueshmëria më e dobët 38,971 vs Ceuta (10 nëntor 2010)
Shikueshmëria mestarare 79,390
Sezoni i shkuar 2009–10
Sezoni i ardhshëm 2011–12

Sezoni 2010–11 ishte sezoni i 111 i ekzistencës së Football Club Barcelona dhe sezoni i 80 rresht në ligën më të lartë të futbollit spanjoll. Barcelona e nisi sezonin me një president të ri pasi Joan Laporta arriti limitin e madatit të tij më 30 qershor, duke lënë pas krahëve një periudhë të mbushur me suksese.

Sandro Rosell u zgjodh presidenti i ri më 13 qershor pasi siguroi një rekord prej 35,021 mijë votash (61.35%), një shifër më e lartë se Laporta me 27,138 mijë vota në vitin 2003. Rosell filloi punën e tij si president i klubit më 1 korrik si presidenti i 39-të i klubit.[1]

Përshkrimi i sezonitRedakto

qershorRedakto

Barcelona filloi merkaton verore vetëm tre ditë pas mbarimit të sezonit 2009–10, duke arritur një argument për blerjen nga Valencia të lojtarit ndërkombëtarë David Villa për shumën e 40 milion .[2]

gushtRedakto

Më 27 gusht, Barcelona arriti argumentin me klubin anglez Liverpool për shërbimet e mbrojtësit ndërkombëtarë Javier Mascherano. Marrëveshja u krye për shumën e 24 milion dhe u arrit "pas përpjekjeve të shumta të klubit (Barcelona) gjatë disa orëve si dhe gatishmërisë dhe dëshirës së lojtarit për të kryer këtë lëvizje.[3]

shtatorRedakto

Trajneri Guardiola tha: "Do të na kushtojë shumë. Ne presim një vit të vështirë ku kemi gjëra që duhet ti fitojmë vetë. Tani, skuadra nuk është në forcën e saj maksimale në këtë pikë të sezonit."[4]

tetorRedakto

Për shkak të gjetjeve të auditimit, compromisarios e Barcelonës (Komisionerët) votuan për të zbatuar veprimin social të përgjegjësisë ndaj bordit të mëparshëm të klubit me 468 vota në favor, 439 vota kundër, dhe 113 vota abstenuan.[5]

nëntorRedakto

Më 29 nëntor, në një nga El Clásicos më të papritua, ishte planifikuar që të hënën për shkak të zgjedhjeve në Parlamentin e Katalonjës, i cili u mbajt një ditë më parë.

dhjetorRedakto

Më 6 dhjetor, finalistët e FIFA Topit të Artë ishin shpallur. Barcelona i kishte të tre vendet. Messi, Xavi ose Iniesta do të shpalleshe lojtari më i mirë i botës në ceremoninë e ZyrihutZvicrës më 10 janar 2011. Ky do të ishte një moment historik për Barcelonës, pasi të tre lojtarët më të mirë të botës nuk do të ishin vetëm nga klubi, por edhe nga akademia e saj.[6]

janarRedakto

Më 10 janar 2011, Messi u kurorëzua si fituesi i Topit të Artë 2010 në në ceremoninë e ZyrihutZvicrës.[7] Shokët e tij të skuadrës Iniesta dhe Xavi përfunduan i dyti dhe i treti respektivisht.

shkurtRedakto

Më 2 shkurt, Barcelona sëbashku me Real Madrid arritën në finalen e Copa del Rey duke mposhtur respektivisht Almerían (8–0 rezultat i përgjithshëm) dhe Sevillën (0–3 rezultat i përgjithshëm).[8][9]

marsRedakto

Më 2 mars, Adriano assistoi Golin e vonshëm të Messit në fitoren 0–1 jashtë fushe kundër Valencias. Kjo gjë bëri që Messi të arrinte kuotën e 27 golave në ligë duke qënë në garë për të fituar trofeun Pichichi si golashënuesi më i mirë.[10]

prillRedakto

Më 2 prill, Barcelona mposhti Villarrealin me rezultatin 1–0 në El Madrigal me pesë titullar që nuk luanin dhe Goli i vetëm u shënua nga qëndër–mbrojtësit Gerard Piqué në minutën e 66.[11] Me këtë fitore, Barcelona zgjeroi avantazhin e saj në renditje kundër Realit me 8 pikë pas humbjes shokuese të kësaj të fundit 1–0 kundër Sporting Gijón në Santiago Bernabéu.[12]

majRedakto

LojtarëtRedakto

Informacioni i skaudrësRedakto

Nga sistemi i të rinjëveRedakto

Redaktuar më 1 shtator 2010.[13]
Nr. Pozicioni Lojtari
26   Mb Andreu Fontàs
27   Sm Nolito
28   Mf Sergi Roberto
29   Mf Víctor Vázquez
30   Mf Thiago Alcântara
31   Pt Rubén Miño
32   Mb Marc Bartra
Nr. Pozicioni Lojtari
33   Mb Sergi Gómez
34   Mf Jonathan dos Santos
35   Mb Marc Muniesa
37   Mf Oriol Romeu
38   Pt Oier Olazábal
40   Mb Martín Montoya
41   Sm Gerard Deulofeu

TransferimetRedakto

BlerjeRedakto

ShitjeRedakto

StatistikatRedakto

Statistikat e klubitRedakto

Statistikat e lojtarëveRedakto

Rekordi i disiplinësRedakto

KlubiRedakto

Stafi teknikRedakto

KompedicionetRedakto

E përgjithshmeRedakto

Ndeshjet miqësore dhe para-sezonaleRedakto

Supercopa de EspañaRedakto

La LigaRedakto

Tabela e renditjesRedakto

Rendija sipas javëveRedakto

Rezultatet sipas javëveRedakto

NdeshjetRedakto

Copa del ReyRedakto

Raundi i 32Redakto

Raundi i 16Redakto

Çerek–finaljaRedakto

Gjysëm–finaljaRedakto

FinaljaRedakto

UEFA Champions LeagueRedakto

Faza e grupeveRedakto

Faza me eleminim direktRedakto

Raundi i 16Redakto
Gjysëm–finaljaRedakto
FinaljaRedakto

ReferimeRedakto

 1. ^ "Rosell voted president". FCBarcelona.cat. 13 qershor 2010. Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2010. Marrë më 14 qershor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Villa signed". FCBarcelona.cat. 19 maj 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 maj 2010. Marrë më 19 maj 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Mascherano completes move to Barcelona". FCBarcelona.cat. 27 gusht 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 gusht 2010. Marrë më 27 gusht 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Guardiola speaks on Hércules lose". elmundodeportive.es. 11 shtator 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 14 shtator 2010. Marrë më 22 shtator 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Laporta's Board taken to court". FCBarcelona.cat. 16 tetor 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 19 tetor 2010. Marrë më 18 tetor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "2010 FIFA ballon d'Or". FCBarcelona.cat. 6 dhjetor 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 30 korrik 2012. Marrë më 6 dhjetor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Messi wins 2010 FIFA Ballon d'Or". FCBarcelona.cat. 10 janar 2011. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2 gusht 2012. Marrë më 10 janar 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Barça eliminates Almería". FCBarcelona.cat. 2 shkurt 2011. Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 gusht 2012. Marrë më 2 shkurt 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Real Madrid eliminates Sevilla". Realmadrid.com. 2 shkurt 2011. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 shkurt 2011. Marrë më 2 shkurt 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Messi keeps scoring". SBNation.com. 3 mars 2011. Marrë më 3 mars 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Barça defeat Villarreal". FCBarcelona.cat. 2 prill 2011. Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 shtator 2012. Marrë më 3 prill 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Table after Round 30". ESPNSoccernet.com. 3 prill 2011. Marrë më 3 prill 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Jugadors del B". FCBarcelona.cat. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2 shtator 2010. Marrë më 1 shtator 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto