Zyrihu

qyteti më i madh në Zvicër

Zyrihu (gjer: Zürich) është qyteti më i madh në Zvicër (banorë 366.145 sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2004 ; hapësira e qytetit 1.091.732 km²) dhe kryeqytet i kantonit të Zürich. Qyteti është qendër tregtare dhe biznesi në Zvicer, dhe llogaritet njëri nga dy qytetet globale (krahas Gjenevës).

Zyrihu
Gjer.: Zürich
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Zvicra
Qarku Kanton Zürich
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 91,88 km² km2
Popullsia 366,145 (2004) banorë
Dendësia /km² banorë/km2

GjeografiaRedakto

Qyteti ndodhet në vendin ku lumi Limmat buron nga Liqeni i Zyrihut. Qyteti është I rrethuar me kodra të mbuluara më pyje siq janë: Gubrist, Hönggerberg, Käferberg, Zürichberg, Adlisberg dhe Öttlisberg. Qendra e qytetit është Lindenhof, një bregore në në anën perëndimore të bregut të lumit Limmat, përafërsisht 700 m në veritë vendit nga burimi I lumit Limmat. Sot qyteti është rritë jasht kufijve natyroro-hidrografik kah verilindja.

HistoriaRedakto

EkonomiaRedakto

Arsimi dhe kulturaRedakto

SportiRedakto

NgjarjetRedakto

TransportiRedakto

 
Aeroporti

TurizmiRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto