Thiago Alcântara (lindur më 11 prill 1991), njohur zakonisht si Thiago (Spanjisht: [ˈtjaɣo], Italisht: [tʃiˈaɡu] është një futbollist profesionist spanjoll i cili luan si mesfushor qëndror për klubin gjerman Liverpool dhe kombëtaren spanjolle.

Thiago Alcântara

Thiago me Spanjën në 2019
Të dhënat vetjake
Emri i plotëThiago Alcântara do Nascimento[1]
Datëlindja (1991-04-11) 11 prill 1991 (33 vjeç)
VendlindjaSan Pietro Vernotico, Itali
Gjatësia1.72 m (5 ft 8 in)[2]
PozicioniMesfushor qëndror
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Liverpool
Numri6
Karriera me të rinjtë
1995–1996Flamengo
1996–2000Ureca
2000–2001Kelme
2001–2005Flamengo
2005–2008Barcelona
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2008–2011Barcelona B59(3)
2009–2013Barcelona68(7)
2013–2020Bayern München150(17)
2020–Liverpool0(0)
Karriera ndërkombëtare
2007Spanja U161(0)
2007–2008Spanja U178(5)
2009Spanja U181(1)
2009–2010Spanja U1911(4)
2010–2013Spanja U2121(6)
2011–Spanja39(2)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 6 qershor 2020
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 6 shtator 2020

Thiago lindi në Itali nga prindër brazilian, me babain e tij Mazinho, një futbollist dhe fitues i Kupës së Botës, që luante në atë kohë për LeccenSerie A. Në moshën 14 vjeç, ai u bë pjesë e akademisë së Barcelonës dhe bëri debutimin e tij me ekipin e parë në vitin 2009. Pasi fitoi disa trofe, përfshirë 4 tituj të La Ligas, Ligën e Kampioneve dhe Kupën e Botës për Klube, Thiago u transferua në Gjermani te Bayern München për 25 milion € në vitin 2013. Ai fitoi plot 16 trofe me Bayernin, përfshirë titullin e Bundesligës në shtatë sezonet e para si dhe Ligën e Kampioneve në vitin 2020 si pjesë e tripletës.

Karriera me klube Redakto

Liverpool Redakto

Më 18 shtator 2020, Liverpool njoftoi transferimin e Thiagos në një kontratë të gjatë. Klubi pagoi 20 milion £ për kartonin e tij, plus 5 milion £ bonuse të ndryshme.[3]

Trofe Redakto

Klube Redakto

Barcelona[4]

Bayern München[4]

Referime Redakto

  1. ^ "2018 FIFA World Cup Russia – List of Players" [FIFA Kupa e Botës Rusi 2018 – Lista e lojtarëve] (PDF) (në anglisht). FIFA. 4 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 19 qershor 2018. Marrë më 20 qershor 2018.
  2. ^ "Thiago Alcântara - Liverpool - UCL" (në anglisht). UEFA. Marrë më 27 shkurt 2023.
  3. ^ "ZYRTARE/ Më në fund një lojtar i Liverpulit, Tiago firmos për ekipin e Klopit". Panorama Sport. 18 shtator 2020. Marrë më 18 shtator 2020.
  4. ^ a b "Thiago Alcântara" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 18 korrik 2014.
  5. ^ "Thiago". fussballdaten.de (në gjermanisht). Marrë më 9 tetor 2016.

Lidhje të jashtme Redakto