Thiago Alcântara

futbollist spanjoll

Thiago Alcantara është futbollist spanjoll , i lindur më 11 prill 1991 , dhe luan si mesfushor qendror me fanellën numër 6 në skuadrën e Bayern Munich[1].

Prindërit i kishte Brazilian por ai vet kishte lindur në Itali, dhe meqë babai i tij ishte vet futbollist profesionist dhe fitues i Kupës së Botës[2], Mazinho, Alcantara i'u bashkua ekipit të Barcelonës në moshën 14 vjeqare.

ReferimetRedakto

  1. ^ "Thiago Alcantara në Bayern Munich".
  2. ^ "Mazinho fiton Kupën e Botës në 1994 me Brazilin".