Futbol Club Barcelona "B" është një klub futbollistik spanjoll me seli në Barcelonë, komuniteti autonom i Katalonjës. Themeluar në vitin 1970 si FC Barcelona Atlètic, "Barça B" është skuadra rezervë e FC Barcelonës, dhe aktualisht luan në Segunda División, duke i zhvilluar ndeshjen si vendas në Mini Estadi.

Barcelona B
Pseudonimi(et)Barça B
Themeluar12 qershor 1970; 44 vite më parë
si FC Barcelona Atlètic
StadiumiMini Estadi
Kapaciteti15,457 vende
PronariFlamuri Josep Maria Bartomeu
TrajneriFlamuri Jordi Vinyals
LigaSegunda División
2013–143
Faqja zyrtare[[1] Faqja zyrtare e klubit]
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Skuadrat rezervë në Spanjë luajnë në të njëjtin sistem lige si skuadrat kryesore, në vend që të luajnë në ligën e skuadrave rezervë. Ato duhet të luajnë një nivel më poshtë se skuadra kryesore, kështu që, Barcelona B nuk ka të drejtën të ngjitet në La Liga dhe të luajë në Copa del Rey.

Shkolla e FC Barcelonës Redakto

FC Barcelona B ka zbuluar shumë talente të mëdha. Eshtë një numër i madh talente që kanë ardhur nga Barca B. Ktu janë disa nga talentet që kanë arritur shumë : Francisco Jose Carrasco, Ramon Maria Caldere, Guillermo Amor, Albert Ferrer, Josep Guardiola, Sergi, Thiago Motta, Victor Valdes, Carles Puyol, Xavi, Andres Iniesta, Lionel Messi, Giovani dos Santos, Bojan Krkic, etj, të gjithë këta kanë luajtur në FC Barcelona B dhe kanë arritur të ngjiten në FC Barcelona. Janë edhe disa të tjerë që nuk kanë arritur të ngjiten në klubin e parë po kanë shkuar neper klube të tjera të mëdha. Ata janë : Ivan de la Pena, David Sanchez, Luis Garcia, Pepe Reina, Mikel Arteta, Fran Merida,, Cesc Fabregas, Albert Luque, etj.

Skuadra aktuale 2008-09 Redakto

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
  Pt Oier Olazábal
  Pt Rubén Miño
  Pt Jordi Masip
  Mb Alberto Botía
  Mb José Antonio Solano
  Mb David Córcoles
  Mb Víctor Espasandín
  Mb Héctor Verdés
  Mb Joni López
  Mb Oriol Romeu
  Mf Xavi Torres
  Mf Abraham González
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
  Mf Sergi Busquets
  Mf José Manuel Rueda
  Mf Antonio Longás
  Mf Andreu Fontàs
  Mf Thiago Alcántara
  Sm Rubén Rayo
  Sm Gai Assulin
  Sm Nolito
  Sm Víctor Vázquez
  Sm Jeffrén Suárez
  Sm Goran Maric

I ardhur Redakto

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
  Mb Solano (nga Écija Balompié)
  Mb Rayo (nga Villajoyosa CF)
  Mf Longás (nga Real Zaragoza)
  Sm Nolito (nga Écija Balompié)
  Mb Héctor Verdés (nga Xerez CD)
  Mb Joni López (nga Sporting de Gijón)
  Sm Maric (nga Celta de Vigo)

Larguar Redakto

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
  Pt Pau Torres (to Terrassa FC)
  Mb Chico (to UD Almería)
  Mf Dimas Delgado (to CD Numancia)
  Mb Fali (to Terrassa FC)
  Mb Marc Valiente (to Sevilla Atlético)
  Sm Iago Falqué (to Juventus)

Trofet e fituara Redakto

  • Liga e dyte Kampion (Segunda Division) – 1955-56.
  • Liga e dyte B Kampion – 1981-82, 1990-91, 1997-98, 2001-02.
  • Liga e trete Kampion – 1973-74.

Trajneret Redakto

Po ashtu dhe FC Barcelona B ka pasur trajner Junade Ramos, Carles Rexach dhe Jose Mourinho që kanë arritur tashme shumë.

FC Barcelona B ka një trajner të mirë që është në vendin e dytë të ligës së kater, dhe sic duket do të ngjitet më lartë pra në ligën e trete, ai është Josep Guardiola.