Unión Deportiva Almería, S.A.D. është një klub spanjoll në La Liga, klubi futbollistik ndodhet në Almería. Klubi është themeluar më 1989, dhe momentalisht luan në La Liga , liga më e lart në Spanjë.

Almería
Emri i plotë Unión Deportiva Almería, S.A.D.
Themelimi 1989
Stadiumi Estadio de los Juegos Mediterráneos,
Almería, Andalusia,
Spain
(Kapaciteti: 22,000)
Presidenti Flag of Spain.svg Alfonso García Gabarrón
Flag of Spain.svg José Luis Oltra
Liga La Liga 2
2018/19 10
Fanella e parë
Fanella e dytë
Fanella e tretë

HistoriaRedakto

UD Almeria është një ekip i cili ka luajtur në La Liga ndërmjet viteve 1979-1981 , por bie nga kjo ligë , në vitin 1989 klubi riemërohet si Almería Club de Fútbol.

Ekipi aktualRedakto

Nr. Pozicioni Lojtari
1   Pt Diego Alves
2   Mb Hernán Pellerano
3   Mb Guilherme
4   Mb Chico
5   Sm Kalu Uche
6   Mb Domingo Cisma
7   Mf Nieto
8   Mf Albert Crusat
9   Sm Esteban Solari
10   Sm José Ortiz (captain)
11   Mf Pablo Piatti
Nr. Pozicioni Lojtari
13   Pt Esteban
14   Mf Julio Álvarez
15   Mf Corona
16   Mb Michel
17   Sm Juan Ortiz
18   Mb Santiago Acasiete (vice-captain)
19   Sm Natalio
21   Mf David Rodríguez
22   Mf Fabian Vargas
24   Mf Juanito
25   Mf Hernán Bernardello

ReferimetRedakto

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto