Gerard Deulofeu Lázaro (lindur me 13 Mars 1994) është një futbollist spanjoll i cili luan si sulmues anësor në Premier League per klubin Watford dhe kombëtaren spanjolle.

Gerard Deulofeu

Deulofeu me Spanjën U19 në vitin 2012
Të dhënat vetjake
Emri i plotëGerard Deulofeu Lázaro[1]
Datëlindja (1994-03-13) 13 mars 1994 (30 vjeç)
VendlindjaRiudarenes, Spain
Gjatësia1.77 m (5 ft 10 in)[2]
PozicioniAnësor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Udinese
Numri10
Karriera me të rinjtë
2001–2003Penya Bons Aires
2003–2011Barcelona
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2011–2013Barcelona B68(27)
2011–2015Barcelona2(0)
2013–2014Everton (huazim)25(3)
2014–2015Sevilla (huazim)17(1)
2015–2017Everton37(2)
2017Milan (huazim)17(4)
2017–2018Barcelona10(1)
2018Watford (huazim)7(1)
2018–2021Watford58(14)
2020–2021Udinese (huazim)10(0)
2021–Udinese53(16)
Karriera ndërkombëtare
2009–2010Spanja U164(1)
2009–2011Spanja U1721(6)
2011–2012Spanja U1919(5)
2013Spanja U207(3)
2012–2017Spanja U2136(17)
2014–2017Spanja4(1)
2014–Katalonia2(3)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 22 janar 2023
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 29 qershor 2017

Ai filloi karrierën e tij me Barcelonën i cili debutoi në moshën 17 vjeç, dhe pastaj u huazua në klubin anglez Everton dhe pastaj në klubin Sevilla. Në verën e vitit 2015, ai bëri kontratë me Evertonin ku luajti për dy vite. Pas një huazim të suksesshëm në klubin italiane Milan, ai u kthye në Barcelonë në qershor të vitit 2017.

Më 29 janar 2018, ai bëri publike se ai do të bashkohet me Watford si huazim në fund të sezonit.[3] Në qershor të njëjtin vit, ai bëri kontratë me Watford për një tarifë prej 13 milionë euro.[4][5]

Referime

Redakto
  1. ^ "Barclays Premier League squad numbers 2013/14" (në anglisht). Premier League. 16 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2013. Marrë më 17 gusht 2013.
  2. ^ "GERARD | Gerard Deulofeu" (në anglisht). Gerard Deulofeu.
  3. ^ "Agreement with Watford for Deulofeu loan move" (në anglisht). FC Barcelona. Marrë më 26 nëntor 2023.
  4. ^ "Watford sign Deulofeu from Barcelona for €13m" (në anglisht). Goal.com. Marrë më 11 qershor 2018.
  5. ^ "Watford sign Gerard Deulofeu from Barcelona with official announcement expected next week - reports" (në anglisht). Talksport. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 11 qershor 2018.