Daniele De Rossi

futbollist italian

Daniele De Rossi (lindur më 24 Korrik 1983) është një ish futbollist profesionist italian i cili ka luajtur si mesfushor mbrojtës.

Daniele De Rossi
CSKA-Roma (2).jpg
De Rossi në 2014
Të dhënat personale
Emri i plotëDaniele De Rossi[1]
Data e lindjes (1983-07-24) 24 Korrik 1983 (38 vjeç)
Vendi i lindjesRomë, Itali
Gjatësia1.84 m
PozicioniMesfushor mbrojtës
Karriera në rini
1997–2000Ostia Mare
2000–2001Roma
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2001–2019Roma459(43)
2019–2020Boca Juniors5(0)
Gjithsej464(43)
Ekipi kombëtar
2001Italia U193(2)
2002Italia U204(0)
2003–2004Italia U2116(3)
2004–2017Italia117(19)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 26 shtator 2018.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 10 nëntor 2017

De Rossi trashëgoi shiritin e kapitenit te Roma në fillim të sezonit 2017–18 pas pensionimit të Francesco Tottit.

De Rossi bëri debutimin e tij si profesionist me Romën gjatë sezonit 2001–02, kurse debutimi i tij në Serie A erdhi në vitin tjetër; ai ka qënë pjesë e ekipit që nga ajo kohë. Me klubin ai ka fituar dy herë Coppa Italian dhe 2007 Supercoppa Italianan. Ai u shpall Serie A Futbollisti i ri më i mirë i vitit në vitin 2006, kurse tre vite më vonë Serie A Futbollisti italian i vitit.

ReferimetRedakto

  1. ^ "FIFA World Cup South Africa 2010 – List of Players" [FIFA Kupa e Botës Afrikë e Jugut 2010 – Lista e lojtarëve] (PDF) (në anglisht). FIFA. Marrë më 5 qershor 2013.

Lidhje të jashtmeRedakto