32°N 6°E / 32°N 6°E / 32; 6

المملكة المغربية
Al Mamlakah al-Maghribiyah
Emblema - Maroku
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: الله، الوطن، الملك
(Ara.:Zoti, Toka, Mbreti)
Vendndodhja - Maroku
Vendndodhja - Maroku

Maroku (ar. المغرب), emri zyrtar Mbretëria e Marokut, ndodhen në pjesën veri-perëndimore të Afrikës dhe është në pjesën veri-perëndimore të vendit ka dalje në Oqeanin Atlantik prej të cilës shkëputet në ngushticën e Gjibraltarit në veri të vendit dhe fillon dalja në bregdetin mesdhetar. Pjesa tokësore e Marokut kufizohet nga dy vende në lindje dhe jug-lindje nga Algjeria dhe në jug-perëndim nga Mauritania.

Etimologjia

Redakto

Emri i plotë në gjuhën arabe al-Mamlakah al-Maghribiyyah (المملكة المغربية) përkthehet si 'mbreteria e perëndimit', edhe pse 'perendimi' në arabisht është الغرب Al-Gharb.

Emri Morocco në gjuhën angleze, gjithashtu emri Maroku në gjuhën shqipe, vjen nga emri spanjoll Marruecos, që vjen nga Marrakesh, emri latin për ish kryeqytetin e Marokut.

Fjala Marrakesh është e formuar me një kombinim e do fjalëve në gjuhën berbere Mur N Akush, që përkthehet si 'terreni i Zotit'. Maroku ende quhet Marrakesh (مراكش) në disa gjuha aziatike, si në persisht (Irani), urdu (Pakistani), punjabi (India), dhe në pashto (Afganistani).

Në turqisht Maroku quhet Fas, sipas ish kryeqytetit antik i Markokut, Fes.

Historia

Redakto
Artikulli kryesor : Historia

Politika

Redakto
Artikulli kryesor : Sistemi shtetëror

Njësit administrative

Redakto
Artikulli kryesor : Njësit administrative

Gjeografia

Redakto

Maroku ndodhet në Afrikën veriore me dalje në oqeanin Atlantik e detin Mesdhe dhe gjendet në mes të Algjerisë e Saharës Perëndimore

Sipërfaqja e përgjithshme e Marokut është 446,550 km2 ( 15 herë ma e madhe se Shqipëria )nga kjo sipërfaqe 250km2 janë ujë. Maroku shtrihet rreth koordinatave gjeografike 32 00 V, 5 00 P.

Maroku ka një bregdet të gjatë 1,835 km dhe vijë kufitare tokësore 2,017.9 km dhe e ndanë atë nga : Algjeria 1,559 km, Sahara Oksidentale 443 km, Spanja (Ceuta) 6.3 km, Spanja (Melilla) 9.6 km

Klima e Marokut është klimë Mesdheu përgjatë bregdetit dhe kalon në shkretinore në brendinë e thellë të vendit.

Relievi i Marokut përbëhet nga terreni malorë që kufizojnë rrafshnaltat e shumta në bregdet dhe brendi. Pika më e ultë e relievit është -55 m në vendin e quajtur Sebkha Tah (ang.:Sebkha Tahl) dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 4,165 metrave në majën "Jbel Toubkal" (ang.:Jbel Toubkal), në pjesën qendrore të vendit.

Si pasurit natyrore të Marokut sipas CIA-Factboock llogariten të jenë : Fosfate, Hekuri (Fe), Mangani (Mn), Plumbi (Pb), Zinku (Zn), Peshkimi dhe Kripa. Si tokë e punueshme llogaritet të jetë diku 19.61% e sipërfaqes së vendit. Maroku ndodhet në Afrikën veriore me dalje në oqeanin Atlantik e detin Mesdhe dhe gjendet në mes të Algjerisë e Saharës Perëndimore

Sipërfaqja e përgjithshme e Marokut është 446,550 km2 ( 15 herë ma e madhe se Shqipëria )nga kjo sipërfaqe 250km2 janë ujë. Maroku shtrihet rreth koordinatave gjeografike 32 00 V, 5 00 P.

Maroku ka një bregdet të gjatë 1,835 km dhe vijë kufitare tokësore 2,017.9 km dhe e ndanë atë nga : Algjeria 1,559 km, Sahara Oksidentale 443 km, Spanja (Ceuta) 6.3 km, Spanja (Melilla) 9.6 km

Klima e Marokut është klimë Mesdheu përgjatë bregdetit dhe kalon në shkretinore në brendinë e thellë të vendit.

Relievi i Marokut përbëhet nga terreni malorë që kufizojnë rrafshnaltat e shumta në bregdet dhe brendi. Pika më e ultë e relievit është -55 m në vendin e quajtur Sebkha Tah (ang.:Sebkha Tahl) dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 4,165 metrave në majën "Jbel Toubkal" (ang.:Jbel Toubkal), në pjesën qendrore të vendit.

Si pasurit natyrore të Marokut sipas CIA-Factboock llogariten të jenë : Fosfate, Hekuri (Fe), Mangani (Mn), Plumbi (Pb), Zinku (Zn), Peshkimi dhe Kripa. Si tokë e punueshme llogaritet të jetë diku 19.61% e sipërfaqes së vendit.

Ekonomia

Redakto
Artikulli kryesor : Ekonomia

Demografia

Redakto
Artikulli kryesor : Demografia

Kultura

Redakto
Artikulli kryesor : Kultura

Shih edhe

Redakto

Abd al-Asis, sulltan.

Lidhje të jashtme

Redakto
  Commons: Maroku – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
  Commons: Maroku – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale