Kupa Ndërkontinentale, njohur gjithashtu si Kupa Evropiane/Amerikano Jugore si dhe Kupa Toyota në periudhën 1980–2004 për arsye reklamuese, ishte një kompeticion ndërkombëtar futbolli i krijuar nga Union of European Football Associations (UEFA) dhe Confederación Sudamericana de Fútbol (CONMEBOL).[1][2][3] Në këtë kompeticion garonin klubet nga këto dy konfederata (përfaqësuesit e shteteve më të zhvilluara në futboll), zakonisht fituesit e UEFA Ligës së Kampioneve dhe Kupës Libertadores. Të gjitha edicionet ishin kompeticione zyrtare të UEFA and CONMEBOL[4][5] dhe mënyrë indirekte edhe të FIFA-s.

Kupa Ndërkontinentale
Kupa Evropiane/Amerikano Jugore
Kupa Toyota
Themeluar1960
Shfuqizuar2004
Organi organizativUEFA
CONMEBOL
RajoniEvropa
Amerika e Jugut
Numri i skuadrave2
Kampioni LastFlamuri Porto
(titulli i 2të)
Skuadra më e suksesshmeFlag of Argentina.svg Boca Juniors
Flag of Italy.svg Milan
Flag of Uruguay.svg Nacional
Flag of Uruguay.svg Peñarol
Flag of Spain.svg Real Madrid
(3 tituj secila)

Të gjitha klubet fituese janë konsideruar gjërisht nga e gjithë media botërore, përfshirë edhe nga FIFA, de facto si "kampionë të botës".[6] Në vitin 2017, këshilli i FIFA-s zyrtarisht de jure i njohu klubet fituese si kampionë bote me të njëjtën status si klubet fituese të FIFA Kupës së Botës për Klube, që është kompeticion pasardhës i Kupës Ndërkontinentale.

PerformancaRedakto

Performanca sipas klubeveRedakto

Klubi Fitues Ndjekës Vitet si fitues Vitet si ndjekës
  Milan
3
4
1969, 1989, 1990 1963, 1993, 1994, 2003
  Peñarol
3
2
1961, 1966, 1982 1960, 1987
  Real Madrid
3
2
1960, 1998, 2002 1966, 2000
  Boca Juniors
3
1
1977, 2000, 2003 2001
  Nacional
3
1971, 1980, 1988
  Independiente
2
4
1973, 1984 1964, 1965, 1972, 1974
  Juventus
2
1
1985, 1996 1973
  Santos
2
1962, 1963
  Internazionale
2
1964, 1965
  São Paulo
2
1992, 1993
  Ajax
2
1972, 1995
  Bayern München
2
1976, 2001
  Porto
2
1987, 2004
  Estudiantes
1
2
1968 1969, 1970
  Olimpia
1
2
1979 1990, 2002
  Grêmio
1
1
1983 1995
  River Plate
1
1
1986 1996
  Manchester United
1
1
1999 1968
  Racing
1
1967
  Feyenoord
1
1970
  Atlético Madrid
1
1974
  Flamengo
1
1981
  Red Star Belgrade
1
1991
  Vélez Sarsfield
1
1994
  Borussia Dortmund
1
1997
  Benfica
2
1961, 1962
  Liverpool
2
1981, 1984
  Cruzeiro
2
1976, 1997
  Celtic
1
1967
  Panathinaikos
1
1971
  Borussia Mönchengladbach
1
1977
  Malmö FF
1
1979
  Nottingham Forest
1
1980
  Aston Villa
1
1982
  Hamburger SV
1
1983
  Argentinos Juniors
1
1985
  Steaua București
1
1986
  PSV Eindhoven
1
1988
  Atlético Nacional
1
1989
  Colo-Colo
1
1991
  Barcelona
1
1992
  Vasco da Gama
1
1998
  Palmeiras
1
1999
  Once Caldas
1
2004

Performanca sipas shteteveRedakto

Shteti Fitues Ndjekës Klubet fitues Vitet si fitues
  Argjentina
9
9
Boca, Independiente, Estudiantes, River Plate, Racing Club, Vélez Sarsfield 1967, 1968, 1973, 1977, 1984, 1986, 1994, 2000, 2003
  Italia
7
5
Milan, Juventus, Internazionale 1964, 1965, 1969, 1985, 1989, 1990, 1996
  Brazili
6
5
Santos, São Paulo, Grêmio, Flamengo 1962, 1963, 1981, 1983, 1992, 1993
  Uruguaji
6
2
Peñarol, Nacional 1961, 1966, 1971, 1980, 1982, 1988
  Spanja
4
3
Real Madrid, Atlético Madrid 1960, 1974, 1998, 2002
  Gjermania
3
2
Bayern Munich, Borussia Dortmund 1976, 1997, 2001
  Holanda
3
1
Ajax, Feyenoord 1970, 1972, 1995
  Portugalia
2
2
Porto 1987, 2004
  Anglia
1
5
Manchester United 1999
  Paraguai
1
2
Olimpia 1979
  Jugosllavia
1
Red Star Belgrade 1991
  Kolumbia
2
  Skocia
1
  Greqia
1
  Suedia
1
  Rumania
1
  Kili
1

Performanca sipas konfederataveRedakto

Konfederata Fitues Ndjekës Klubet fitues Shtetet fitues
CONMEBOL
22
21
13
4
UEFA
21
22
12
7

ReferimeRedakto

  1. ^ "Legend – UEFA club competition" (PDF) (në anglisht). UEFA. 2009. fq. 99. Marrë më 23 gusht 2014.
  2. ^ "Competencias oficiales de la CONMEBOL" (në spanjisht). Confederación Sudamericana de Fútbol. 2011. fq. 99, 107. Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2019. Marrë më 23 gusht 2014.
  3. ^ "We care about football – Regulation of the UEFA Champions League 2003/04" [Ne shqetësohemi për futbollin – Rregullat e UEFA Ligës së Kampioneve 2003/04] (PDF) (në anglisht). UEFA. fq. 2. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 16 gusht 2018. Marrë më 13 prill 2020.
  4. ^ "Las competiciones oficiales de la CONMEBOL" [Kompeticionet zyrtare të CONMEBOL] (në spanjisht). CONMEBOL. Marrë më 13 prill 2020.
  5. ^ "Real Madrid CF" (në anglisht). UEFA. Marrë më 13 prill 2020.
  6. ^ "We are the champions" [Ne jemi kampionët] (në anglisht). FIFA. 1 dhjetor 2005. Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2011. Marrë më 13 prill 2020.

Lidhje të jashtmeRedakto