Malmö FF është klub suedez dhe klubi me më shumë trofe të fituar. Është i vetmi klub prej klubeve të Skandinave që ka shku deri në finale në Kupën evropiane. Ky klub u themelua në vitin 1910. Ngjyrat e veshjes janë të bardha dhe të kaltërta. Håkan Jeppsson është presidenti i tanishëm, i cili u zgjodh nga viti 2010. Sipas vitit 2015, Malmö FF është klubi më i pasur në Suedi.

Stemat dhe ngjyratRedakto

Pseudonimi i kësaj klubi është "Të kaltërtit", për shkak ngjyrës së veshjes. Lojtarët veshin këmisha të kaltërt dhe të bardhë, pantallona të bardha dhe çorapet e kaltërta. Kur lojtarët janë mysafirë, ata veshin këmisha të kuqe dhe të bardhë, pantallona të shkurta me ngjyrë të zezë dhe çorape të kuqe.

Stemat e klubitRedakto

Stema e parë ishte me ngjyrë të zezë dhe të bardhë në vitin 1910. Stema e dytë ishte me ngjyrë të kuqe dhe të bardhë në vitin 1920.

StadiumetRedakto

 
Stadiumi në vitin 2009

Stadiumi i parë i Malmö FF ishte "Malmö IP". Lojtarët kanë luajtur në këtë stadium prej vitit 1910 e deri në vitin 1958. Stadiumi i tanishëm është "Swedbank Stadion" me kapacitet 24.000, 18.000 ulëse (skuadrat suedeze) dhe 21.000 ulëse (skuadrat ndërkombëtarë).

LojtarëtRedakto

 
Malmö FF në ligën evropiane 2011-12

Klubi sipas 8 janar 2016-tës.

Nr. Pozicioni Lojtari
1   Pt Johan Wiland
2   Mb Pa Konate
3   Mb Anton Tinnerholm
5   Mf Erdal Rakip
6   Mf Oscar Lewicki
8 Mf Enoch Kofi Adu
9   Sm Markus Rosenberg (kapiten)
10   Mf Guillermo Molins
11   Sm Agon Mehmeti
13 Mb Yoshimar Yotún
14   Mf Erik Andersson
15   Mf Paweł Cibicki
17   Mb Rasmus Bengtsson
18   Mf Petar Petrović
19   Mf Magnus Wolff Eikrem
Nr. Pozicioni Lojtari
20   Mf Vladimir Rodić
21   Mb Kári Árnason (zv.kapiten)
22   Mf Tobias Sana
23   Mf Jo Inge Berget
25 Mb Felipe Carvalho
26   Mb Andreas Vindheim
27   Pt Zlatan Azinović
29   Pt Fredrik Andersson
30   Pt Marko Johansson
31   Mb Franz Brorsson
32   Mf Mattias Svanberg
33   Sm Teddy Bergqvist
35   Mf Piotr Johansson
  Mb Johan Hammar
Sm Benjamin Fadi

Lidhja e jashtmeRedakto