São Paulo Futebol Clube (Portugalisht: [sɐ̃w ˈpawlu fuʧiˈbɔw ˈklubi]), njohur më thjesht si São Paulo, është klub profesionist futbollistik me seli në Sao Paulos, Brazil.

São Paulo FC është klubi më i suksesshëm në Brazil me 18 tituj gjithsej. Është gjithashtu klubi i vetëm brazilian që është tre herë kampion bote.

Klubi luan në Paulistão (liga e parë vendore e shtetit të Sao Paulos, dhe në Brasileirão (liga elitare e futbollit brazilian), duke qënë vetëm një nga pesë klubet e vetme që nuk kanë rënë asnjëherë, sëbashku me Santosin, Flamengon, Internacionalin dhe Cruzeiron. Sa për titujt ndërkombëtarë, São Paulo është skuadra më e suksesshme në Brazil, duke fituar plot 12 tituj ndërkombëtarë. Gjithashtu São Paulo është një nga skuadrat më të suksesshme amerikano-jugore për titujt e përgjithshëm, duke fituar 21 tituj brënda shtetit, përfshirë gjashtë tituj Brasileirão, tre Copa Libertadores, një Copa Sudamericana, një Supercopa Sudamericana, një Copa CONMEBOL (paraardhësi i trofeut aktual Copa Sudamericana),[1][2][3][4][5][6] dy Recopa Sudamericana, dy Kupa Ndërkontinentale dhe një FIFA Kupë Botë për Klube.

ReferimeRedakto

  1. ^ Historia de la Copa Conmebol en página oficial Conmebol.com
  2. ^ Rsssf.com
  3. ^ Información sobre la Copa Conmebol
  4. ^ Globo Esporte
  5. ^ Terra Brazil
  6. ^ Santander Fútbol

Lidhje të jashtmeRedakto