San Paolo (São Paulo) është një shtet i Brazilit i cila gjendet në jug-perëndim të vendit mes Oqeanit Atlantik dhe lumit Paraná. Në veri dhe verilindje kufizohet me shtetin Minas Gerais, në verilindje me shtetin Rio de Janeiro, në lindje nga Oqeani Atlantik, në jug nga Paraná dhe në perëndim nga Mato Grosso do Sul.

São Paulo
Shtet
Stema_figura
Emblema e São Paulos
Bandeira do estado de São Paulo.svg
Flamuri i São Paulos
Shteti federal Flag of Brazil.svg Brazili
Rajoni Juglindor
Kryeqyteti São Paulo
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 248,209.4 km2
Popullsia 41,252,160 banorë
Dendësia 166.2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-3
Kodi Postal 01000-000 deri 19990-000
PBB 1,003,016,000,000
PBB/frymë 24,456
IZHNJ 0.833 i lartë i lartë

EkonomiaRedakto

Ekonomia e shtetit ka larmi të madhe. Industria është zhvilluar në sajë të: industrisë ushqimore, energjitike, tekstile, çeliku, konsevimit, duhanit, metalurgjike dhe industrisë kimike.

Shteti është një qendër e madhee shërbimeve, me qendrat tregtare të mëdha, rrugë transporti,spitale të tilla si "Hospital das Clínicas", spitali izraelit "Albert Ajnshtajn", spitali "Sirio-Libanêz". San Paolo është shteti që prodhon më tepër në Brazil, me një pjesëmarrje në BPV prej 32,6%.

Në bujqësi kulturat më të rëndësishme janë agrumet e më pas kafeja, misri, orizi, bishtajoret, patate, kallam sheqeri, pambuku, duhani. Minerale: zirkon, apatite.

PopullsiaRedakto

Popullsia e San Paolos është e përbërë kryesisht nga njerëz me origjinë italiane: 13 milion me origjinë italiane, 32,5% e popullsisë lokale. Sao Paulo ka më shumë italianë se çdo rajon tjetër i Italisë[1] .Gjithashtu shumë të pranishëm e pasardhës të portugezëve, spanjollëve, gjermanëve, libanezëve dhe japonezëve. Në fakt, komuniteti japoneze i San Paolos është më i rëndësishëmi në botë. Pas viteve 1950 San Paolo ka ndjerë një fluks të madh të njerëzve që imigronin nga veriu i Brazilit në kërkim të punës.

ReferimetRedakto

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 janar 2009. Marrë më 22 qershor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto