Mato Grosso do Sul është një nga shtetet e Brazilit, rreth 350.000 km2 në kufi me shtetet: Mato Grosso (nga e cila u nda në vitet shtatëdhjetë), dhe San Paolo Është shteti me numrin më të madhe të bagëtive në Brazil, rreth 70% e Pantanal braziliane.

Mato Grosso do Sul
Shtet
Stema_figuraBandeira de Mato Grosso do Sul.svg
Shteti federal Flag of Brazil.svg Brazili
Kryeqyteti Campo Grande
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 357,124.962 km2
Popullsia 2,449,341 banorë
Dendësia 6.9 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-4
Kodi Postal 79000-000 deri 79990-000
PBB 38.484,74
PBB/frymë 10,599
IZHNJ 0.810 i lartë i lartë

HistoriaRedakto

Në vitin 1977, Mato Grosso do Sul u krijua nga ndarja e shtetit Mato Grosso. Statusin e tij si shte hyri në fuqi të plotë dy vjet më vonë më 1 janar, 1979.

KlimaRedakto

Mato Grosso do Sul ka klimë të lagësht subtropikale dhe tropikale. Sasia vjetore e reshjeve është 1,500 mm. janari është muaji më i ngrohtë e me më shumë shi ( mesatarja e lartë 34 °C dhe mesatarja e ulët 24 °C), ndërsa korriku ka temperaturat më të ulta temperatura ftohtë ( mesatarja e lartë 25 °C dhe mesatarja e ulët 15 °C).

EkonomiaRedakto

Sektori i shërbimeve është përbërësi më i madh i BPV-së në 46.1%, pasuar nga sektori industrial me 22.7%. Bujqësia përfaqëson 31.2% të BPV-së (2004). Mato Grosso do Sul eksporton: 34,9% sojë, 20.9% mish derri dhe pule, 13.7% mish viçi, 8% minerale, 7.4% lëkurë dhe 5.1% lëndë druri (2002).

Mban peshën e 1% të ekonomisë Braziliane.

StatistikaRedakto

Automjete: 835.259 (qershor 2009); Telefona celularë: 2.407.000 (korrik/2009); Telefona: 471.000 (prill 2007); Qytete: 78 (2007) [1]

ReferimeRedakto

  1. ^ Burimi: IBGE.

Lidhje të jashtmeRedakto

Koordinatat: 20°30′18″J 53°46′26″P / 20.50489°J 53.77377°P / -20.50489; -53.77377