Hellas Verona F.C.

Klubi Italian i Futbollit

Hellas Verona Football Club (zakonisht i njohur thjesht si Verona, apo Hellas brenda qytetit të vetë Verona) është një klub profesionist futbolli italian, bazuar në Verona, Veneto. Ekipi fitoi një kampionat Serie A në vitet 1984-85, dhe aktualisht luan në Serie A.

Hellas Verona
Emri i plotëHellas Verona Football Club
Pseudonimi(et)Gialloblu (Verdhë-blu)
Mastini (Mastinët)
gli Scaligeri
i butei ("djemtë" në dialektin Veronese)
Themeluar1903; 120 vite më parë (1903)
StadiumiStadio Marc'Antonio Bentegodi, Verona
Kapaciteti39,371[1]
PresidentiMaurizio Setti
MenaxheriAlfredo Aglietti
LigaSerie A
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë
Sezoni aktual

Lojtarët Redakto

Redaktuar më 31 Gusht 2016.[2]
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Nícolas
2   Mf Rômulo
4   Mb Matteo Bianchetti
6   Mb Michelangelo Albertazzi
8   Mf Marco Fossati
10   Sm Davide Luppi
11   Sm Giampaolo Pazzini (kapiteni)
12   Pt Ferdinando Coppola
13   Mb Nicolò Cherubin
14   Mf Franco Zuculini
17   Sm Alessio Cerci
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
18   Mb Samuel Souprayen
20   Mf Mattia Zaccagni
21   Sm Juanito Gómez
22   Sm Daniele Verde (në huazim nga Roma)
23   Sm Mohamed Fares
24   Mf Daniel Bessa
27   Mf Mattia Valoti
30   Mb Antonio Caracciolo
33   Mf Bruno Zuculini
75   Mb Thomas Heurtaux (në huazim nga Udinese)
99   Sm Antonio Cassano

|} |}

Referime Redakto

  1. ^ "Stadio Marcantonio Bentegodi". hellasverona.it. Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2016. Marrë më 24 janar 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Rosa". Hellas Verona F.C. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 30 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)