Kampionati Botëror i Futbollit 2006

(Përcjellë nga 2006 FIFA Kupa e Botës)
FIFA Kampionati Botëror i Futbollit 2006
2006 FIFA World Cup Germany
Vendi Organizator Gjermania
Hapja e lojës 9 qershor 2006
Përfundimi 9 korrik 2006
Numri i Ndeshjeve   64
Shikues 3,359,439  (Ø: 0 për lojë)
Golashënuesi Miroslav Klose për Gjermanin 5 Gola
Lojtarë të mirë Zinedine Zidane (francë)
Karton i kuq Karton i kuq (Ø: 0,14 për lojë)


Kupa e botës në vitin 2006 ishte organizimi i 18të i turneut ndërkombëtar të futbollit, i cili u mbajt në Gjermani. Gjermania u përzgjodh si vendi organizator në muajin korrik të vitit 2000, dhe turneu zgjati një muaj,nga data 9 qershor 2006 deri më 9 korrik 2006.Ndeshjet kualifikuese për fazën finale nisën në shtator të 2003, me pjesëmarrjen e 198 ekipeve kombëtare nga 6 kontinente. Ekipi gjerman u kualifikua automatikisht si vendi pritës, ndërsa 31 ekipe të tjera fituan të drejtën për të qënë pjesëmarrëse në turne. Kjo ishte hera e parë në turnetë e Kupës së Botës ku ekipi kampion në fuqi (Brazili në këtë rast) nuk kualifikohej direkt.Motoja e reklamimit dhe e raundit final ishte: Bota si mik tek shokët. Italia u shpall ekipi kampion i turneut[1]; hera e katërt në historinë e saj. Në ndeshjen finale, ata mundën ekipin e Francës pas gjuajtjes së penalltive 5-3, pasi koha e rregullt dhe shtesat përfunduan në barazim 1-1[1].Kupa e fituesit iu dorëzua kapitenit italian Fabio Cannavaro nga zv/presidenti i FIFA-s Lennart Johansson, dhe jo nga presidenti Joseph Blatter[2].Në ndeshjen për vendin e 3të, Gjermania mposhti Portugalinë me rezultatin 3-1.

Botërori 2006 - Stadiumet

Vendi organizator Redakto

Votimi për përzgjedhjen e vendit organizator të Botërorit 2006futboll u mbajt në muajin korrik 2000, në qytetin e Zyrihut, Zvicër. Pas tërheqjes së Brazilit nga kandidimi, shtetet që vazhduan garën ishin Gjermania, Afrika e Jugut, Anglia dhe Maroku.Fitues u shpall Gjermania pas tre seancave te votimit, e cila la pas kandidaturën e Afrikës së Jugut në votimin final. Fifa përzgjodhi 12 stadiume ku do të zhvilloheshin ndeshjet. Gjatë turneut, disa prej stadiumeve mbajtën emra të ndryshëm, mqs FIFA ndalon cdo lloj sponsori jo-zyrtar të saj.[3] Një shembull ishte stadiumi Allianz Arena në Mynih, i cili u mbiquajt Stadiumi i Kupës së Botës FIFA (Gjerm: FIFA WM-Stadion München) ku madje edhe gërmat e firmës Allianz u hoqën ose u mbuluan.[3] Ndeshjet për Kupën e Botës u zhvilluan nga data 9 qershor 2006 deri më 9 korrik 2006 në stadiumet e renditura në tabelën e mëposhtme:

Berlin Dortmund Frankfurt Gelzenkirhen Hamburg
Olympiastadion Signal Iduna Park Commerzbank-Arena Veltins-Arena AOL Arena
       
Hanover Kaizerslautern Këln Lajpcig Mynih
AWD-Arena Stadiumi Fritz-Walter Stadiumi Rhein Energie Stadiumi zentrale Allianz Arena
       
Nyremberg Shtutgart
Stadiumi EasyCredit Stadiumi Gottlieb-Daimler
   

Faza kualifikuese Redakto

198 ekipe kombetare moren pjese ne fushaten kualifikuese per Kupen e Botes 2006.Turneu perbehej nga 32 ekipe , ku Gjermania si vendi organizator ishte kualifikuar automatikisht. 31 vendet e mbetura ndaheshin midis konfederatave perberese te Fifa-s : 13 vende UEFA(Europa), 5 vende CAF(Afrika), 4 vende CONMEBOL(Amerika Jugore), 4 vende AFC(Azia), dhe 3 vende CONCACAF(Amerika Veriore dhe Qendrore). Dy vendet e mbetura do te vendoseshin me sistem vajtje-ardhje (play-off),njeri midis AFC dhe CONCACAF, dhe tjetri midis CONMEBOL dhe OFC(Oqeania).

Ekipet si Angola, Gana, Ukraina, Cekia ,Serbia dhe Mali i zi, Bregu I Fildishte, Togo dhe Trinidad e Tobago e paten perfaqesimin e tyre te pare ne fazen finale te ketij turneu. Per here te pare qe prej Kupes se Botes Spanje 1982 secila prej konfederatave te fifas perfaqesohej me nje ekip. Shqiperia nuk mundi te perfaqesohej as kesaj radhe ne finalet e nje turneu nderkombetar. Ajo perfundoi e 5ta ne grupin e saj kualifikues

Grupet eleminatore Redakto

Ka gjithsej tetë grupe me nga katër skuadra. Vetëm dy skuadrat e para në grup fitojnë të drejtën e kualifikimit për në raundin tjetër të çerekfinales.
Grupi A Grupi B Grupi C Grupi D
  Gjermania   Anglia   Argjentina   Meksika
  Kosta Rika   Paraguai Stampa:Country data Cote d'Ivoire Bregu i Fildishtë   Irani
  Polonia Stampa:Country data Trinidad and Tobago Trinidad dhe Tobago Stampa:Country data Serbia and Montenegro Serbia dhe Mali i Zi   Angola
  Ekuadori   Suedia Stampa:Country data the Netherlands Hollanda   Portugalia
Grupi E Grupi F Grupi G Grupi H
  Italia   Brazili   Franca   Spanja
  Gana   Kroacia   Zvicra   Ukraina
Stampa:Country data the United States USA   Australia   Korea e Jugut   Tunizia
Stampa:Country data the Czech Republic Çekia   Japonia Stampa:Country data Togo Togo Stampa:Country data Saudi Arabia Arabia Saudite

Plani i ndeshjeve Redakto

Grupi A Redakto

Pos. Skuadra Gola Pikë Kual.
1   Gjermania 8:2 9
 
2   Ekuadori 5:3 6
 
3   Polonia 2:4 3
 
4   Kosta Rika 3:9 0
 
9. qershor 2006, 18:00 në Mynih
  Gjermania   Kosta Rika 4:2 (2:1)
9. qershor 2006, 21:00 në Gelzenkirhen
  Polonia   Ekuadori 1:0 (0:0)
14. qershor 2006, 21:00 në Dortmund
  Gjermania   Polonia 1:0 (0:0)
15. qershor 2006, 15:00 në Hamburg
  Ekuadori   Kosta Rika 3:0 (1:0)
20. qershor 2006, 16:00 në Berlin
  Ekuadori   Gjermania 0:3 (0:2)
20. qershor 2006, 16:00 në Hanover
  Kosta Rika   Polonia 1:2 (1:1)

Grupi B Redakto

Pos. Skuadra Gola Pikë Kual.
1   Anglia 5:2 7
 
2   Suedia 3:2 5
 
3   Paraguai 2:2 3
 
4 Stampa:Country data Trinidad and Tobago Trinidad dhe Tobago 0:4 1
 
10. qershor 2006, 15:00 në Frankfurt mbi Main
  Anglia   Paraguai 1:0 (1:0)
10. qershor 2006, 18:00 në Dortmund
Stampa:Country data Trinidad and Tobago Trinidad dhe Tobago   Suedia 0:0 (0:0)
15. qershor 2006, 18:00 në Nyremberg
  Anglia Stampa:Country data Trinidad and Tobago Trinidad dhe Tobago 2:0 (0:0)
15. qershor 2006, 21:00 në Berlin
  Suedia   Paraguai 1:0 (0:0)
20. qershor 2006, 21:00 në Këln
  Suedia   Anglia 2:2 (0:1)
20. qershor 2006, 21:00 në Kaizerslautern
  Paraguai Stampa:Country data Trinidad and Tobago Trinidad dhe Tobago 2:0 (1:0)


Grupi C Redakto

Pos. Skuadra Gola Pikë Kual.
1   Argjentina 8:1 7
 
2 Stampa:Country data the Netherlands Hollanda 3:1 7
 
3 Stampa:Country data Cote d'Ivoire Bregu i Fildishtë 5:6 3
 
4 Stampa:Country data Serbia and Montenegro Serbia dhe Mali i Zi 2:10 0
 
10. qershor 2006, 21:00 në Hamburg
  Argjentina Stampa:Country data Cote d'Ivoire Bregu i Fildishtë 2:1 (2:0)
11. qershor 2006, 15:00 në Lajpzig
Stampa:Country data Serbia and Montenegro Serbia dhe Mali i Zi Stampa:Country data the Netherlands Hollanda 0:1 (0:1)
16. qershor 2006, 15:00 në Gelzenkirhen
  Argjentina Stampa:Country data Serbia and Montenegro Serbia dhe Mali i Zi 6:0 (3:0)
16. qershor 2006, 18:00 në Shtutgart
Stampa:Country data the Netherlands Hollanda Stampa:Country data Cote d'Ivoire Bregu i Fildishtë 2:1 (2:1)
21. qershor 2006, 21:00 në Frankfurt
Stampa:Country data the Netherlands Hollanda   Argjentina 0:0 (0:0)
21. qershor 2006, 21:00 në Mynih
Stampa:Country data Cote d'Ivoire Bregu i Fildishtë Stampa:Country data Serbia and Montenegro Serbia dhe Mali i Zi 3:2 (1:2)


Grupi D Redakto

Pos. Skuadra Gola Pikë Kual.
1   Portugalia 5:1 9
 
2   Meksika 4:3 4
 
3   Angola 1:2 2
 
4   Irani 2:6 1
 
11. qershor 2006, 18:00 në Nyremberg
  Meksika   Irani 3:1 (1:1)
11. qershor 2006, 21:00 në Këln
  Angola   Portugalia 0:1 (0:1)
16. qershor 2006, 21:00 në Hanover
  Meksika   Angola 0:0 (0:0)
17. qershor 2006, 15:00 në Frankfurt
  Portugalia   Irani 2:0 (0:0)
21. qershor 2006, 16:00 në Gelzenkirhen
  Portugalia   Meksika 2:1 (2:1)
21. qershor 2006, 16:00 në Lajpzig
  Irani   Angola 1:1 (0:0)


Grupi E Redakto

Pos. Skuadra Gola Pikë Kual.
1   Italia 5:1 7
 
2   Gana 4:3 6
 
3 Stampa:Country data the Czech Republic Çekia 3:4 3
 
4 Stampa:Country data the United States USA 2:6 1
 
12. qershor 2006, 18:00 në Gelzenkirhen
Stampa:Country data the United States USA Stampa:Country data the Czech Republic Çekia 0:3 (0:2)
12. qershor 2006, 21:00 në Hanover
  Italia   Gana 2:0 (1:0)
17. qershor 2006, 18:00 në Këln
Stampa:Country data the Czech Republic Çekia   Gana 0:2 (0:1)
17. qershor 2006, 21:00 në Kaizerslautern
  Italia Stampa:Country data the United States USA 1:1 (1:1)
22. qershor 2006, 16:00 në Hamburg
Stampa:Country data the Czech Republic Çekia   Italia 0:2 (0:1)
22. qershor 2006, 16:00 në Kaizerslautern
  Gana Stampa:Country data the United States USA 2:1 (2:1)


Grupi F Redakto

Pos. Skuadra Gola Pikë Kual.
1   Brazili 7:1 9
 
2   Australia 5:5 4
 
3   Kroacia 3:2 2
 
4   Japonia 2:7 1
 
12. qershor 2006, 15:00 në Kaizerslautern
  Australia   Japonia 3:1 (0:1)
13. qershor 2006, 21:00 në Berlin
  Brazili   Kroacia 1:0 (1:0)
18. qershor 2006, 15:00 në Nyremberg
  Japonia   Kroacia 0:0 (0:0)
18. qershor 2006, 18:00 në Mynih
  Brazili   Australia 2:0 (0:0)
22. qershor 2006, 21:00 në Dortmund
  Japonia   Brazili 1:4 (1:1)
22. qershor 2006, 21:00 në Shtutgart
  Kroacia   Australia 2:2 (1:1)


Grupi G Redakto

Pos. Skuadra Gola Pikë Kual.
1   Zvicra 4:0 7
 
2   Franca 3:1 5
 
3   Korea Jugore 3:4 4
 
4 Stampa:Country data Togo Togo 1:6 0
 
13. qershor 2006, 18:00 në Shtutgart
  Korea Jugore Stampa:Country data Togo Togo 2:1 (0:1)
13. qershor 2006, 15:00 në Frankfurt
  Franca   Zvicra 0:0 (0:0)
18. qershor 2006, 21:00 në Lajpzig
  Franca   Korea Jugore 1:1 (1:0)
19. qershor 2006, 15:00 në Dortmund
Stampa:Country data Togo Togo   Zvicra 0:2 (0:1)
23. qershor 2006, 21:00 në Këln
Stampa:Country data Togo Togo   Franca 0:2 (0:0)
23. qershor 2006, 21:00 në Hanover
  Zvicra   Korea Jugore 2:0 (1:0)


Grupi H Redakto

Pos. Skuadra Gola Pikë Kual.
1   Spanja 8:1 9
 
2   Ukraina 5:4 6
 
3   Tunizia 3:6 1
 
4 Stampa:Country data Saudi Arabia Arabia Saudite 2:7 1
 
14. qershor 2006, 15:00 në Lajpzig
  Spanja   Ukraina 4:0 (2:0)
14. qershor 2006, 18:00 në Mynih
  Tunizia Stampa:Country data Saudi Arabia Arabia Saudite 2:2 (1:0)
19. qershor 2006, 18:00 në Hamburg
Stampa:Country data Saudi Arabia Arabia Saudite   Ukraina 0:4 (0:2)
19. qershor 2006, 21:00 në Shtutgart
  Spanja   Tunizia 3:1 (0:1)
23. qershor 2006, 16:00 në Kaizerslautern
Stampa:Country data Saudi Arabia Arabia Saudite   Spanja 0:1 (0:1)
23. qershor 2006, 16:00 në Berlin
  Tunizia   Ukraina 0:1 (0:0)


Tetëshe (1/8 finale ) Redakto

Data Vendi Ndeshja Skuadrat Rez.
24. qershor 2006 - 17:00 Mynih I.   Gjermania   Suedia 2:0 (2:0)
24. qershor 2006 - 21:00 Lajpzig II.   Argjentina   Meksika 2:1 (1:1) (2:1)*
25. qershor 2006 - 17:00 Shtutgart III.   Anglia   Ekuadori 1:0 (0:0)
25. qershor 2006 - 21:00 Nyremberg IV.   Portugalia Stampa:Country data the Netherlands Hollanda 1:0 (1:0)
26. qershor 2006 - 17:00 Kaizerslautern V.   Italia   Australia 1:0 (0:0)
26. qershor 2006 - 21:00 Këln VI.   Zvicra   Ukraina 0:3** (0:0) (0:0)*
27. qershor 2006 - 17:00 Dortmund VII.   Brazili   Gana 3:0 (2:0)
27. qershor 2006 - 21:00 Hanover VIII.   Spanja   Franca 1:3 (1:1)

( * = me shtesë)
(** = me penallti)


Çerekfinale Redakto

Data Vendi Ndeshja Skuadrat Rez.
30. qershor 2006 - 17:00 Berlin 1   Gjermania   Argjentina 4:2** (0:0) (1:1)*
30. qershor 2006 - 21:00 Hamburg 2   Italia   Ukraina 3:0 (1:0)
1. korrik 2006 - 17:00 Gelzenkirhen 3   Anglia   Portugalia 1:3** (0:0) (0:0)*
1. korrik 2006 - 21:00 Frankfurt 4   Brazili   Franca 0:1 (0:0)

( * = me shtesë )
(** = me penallti)

Gjysëmfinale Redakto

Data Vendi Ndeshja Skuadrat Rez.
4. korrik 2006 - 21:00 Dortmund A   Gjermania –   Italia 0:2 (0:0) (0:2)*
5. korrik 2006 - 21:00 Mynih B   Portugalia  Franca 0:1 (0:1)

(* = me shtesë)
(** = me penallti)


Takimi për vendin 3 Redakto

Data Vendi Ndeshja Skuadrat Rez.
8. korrik 2006 - 21:00 Shtutgart C   Gjermania   Portugalia 3:1 (0:0)


Finale Redakto

Data Vendi Ndeshja Skuadrat Rez.
9. korrik 2006 - 20:00 Berlin D   Italia   Franca 6:4** (1:1) (1:1)*

(* = me shtesë)
(** = me penallti)

FIFA-Kampion Botëror 2006 Redakto

  ITALIA - KAMPIONE BOTËRORE 2006

Golashënuesit Redakto

Futbollisti gjerman Miroslav Klose fitoi çmimin Këpuca e Artë për shënimin e 5 golave gjatë këtij Kampionati Botëror. Ky ishte kampionati më i varfër për sa i përket shënimeve vetiake që nga viti 1962, kur gjashtë lojtarë shënuan nga katër gola. Gjatë kampionatit u shënuan gjithsej 147 gola, 4 nga të cilët ishin autogola. Në anën tjetër 21 gola janë shënuar me penallti, por ato nuk janë numëruar këtu.

Statistikat Redakto

Golashënuesit Redakto

Me 5 Gola
  Miroslav Klose
Me 3 Gola
  Hernán Crespo
  Maxi Rodríguez
  Ronaldo
  Thierry Henry
  Zinedine Zidane
  Lukas Podolski
  Fernando Torres
  David Villa
Me 2 Gola
  Tim Cahill
  Adriano
Stampa:Country data Costa Rica (state) Paulo Wanchope
Stampa:Country data Cote d'Ivoire Aruna Dindane
Stampa:Country data the Czech Republic Tomáš Rosický
  Agustín Delgado
  Carlos Tenorio
  Steven Gerrard
  Patrick Vieira
  Bastian Schweinsteiger
  Marco Materazzi
  Luca Toni
  Omar Bravo
  Bartosz Bosacki
  Maniche
  Alexander Frei
  Andriy Shevchenko
Autogola
  Cristian Zaccardo (1)
  Carlos Gamarra (1)
Stampa:Country data Trinidad and Tobago Brent Sancho (1)
  Petit (1)
Me 1 Gol
  Flávio Amado
  Roberto Ayala
  Esteban Cambiasso
  Lionel Messi
  Javier Saviola
  Carlos Tévez
  John Aloisi
  Harry Kewell
  Craig Moore
  Fred
  Gilberto Melo
  Juninho
  Kaká
  Zé Roberto
Stampa:Country data Costa Rica (state) Rónald Gómez
Stampa:Country data Cote d'Ivoire Didier Drogba
Stampa:Country data Cote d'Ivoire Bonaventure Kalou
Stampa:Country data Cote d'Ivoire Bakary Koné
  Niko Kovač
  Darijo Srna
Stampa:Country data the Czech Republic Jan Koller
  Iván Kaviedes
  David Beckham
  Joe Cole
  Peter Crouch
  Franck Ribéry
  Torsten Frings
  Philipp Lahm
  Oliver Neuville
  Stephen Appiah
  Haminu Dramani
  Asamoah Gyan
  Sulley Ali Muntari
  Sohrab Bakhtiarizadeh
  Yahya Golmohammadi
  Alessandro del Piero
  Alberto Gilardino
  Fabio Grosso
  Vincenzo Iaquinta
  Filippo Inzaghi
Me 1 Gol vazhdim ...
  Andrea Pirlo
  Francesco Totti
  Gianluca Zambrotta
  Shunsuke Nakamura
  Keiji Tamada
  Ahn Jung-hwan
  Lee Chun-Soo
  Park Ji-Sung
  Francisco Fonseca
  Rafael Márquez
  Zinha
Stampa:Country data the Netherlands Ruud van Nistelrooij
Stampa:Country data the Netherlands Robin van Persie
Stampa:Country data the Netherlands Arjen Robben
  Nelson Cuevas
  Deco
  Nuno Gomes
  Pauleta
  Cristiano Ronaldo
  Simão Sabrosa
Stampa:Country data Saudi Arabia Sami Al-Jaber
Stampa:Country data Saudi Arabia Yasser Al-Qahtani
Stampa:Country data Serbia and Montenegro Saša Ilić
Stampa:Country data Serbia and Montenegro Nikola Žigić
  Xabi Alonso
  Juanito Gutiérrez
  Raúl González
  Marcus Allbäck
  Henrik Larsson
  Fredrik Ljungberg
  Tranquillo Barnetta
  Philippe Senderos
Stampa:Country data Togo Mohamed Kader
  Radhi Jaidi
  Ziad Jaziri
  Jaouhar Mnari
Stampa:Country data the United States Clint Dempsey
  Maksim Kalynychenko
  Sergiy Rebrov
  Andriy Rusol

Çmimet Redakto

Fituesi i Këpucës së Artë Fituesi i Topit të Artë Çmimi Yashin Lojtari i ri më i mirë Trofeu FIFA Fair Play Ekipi më argëtues
  Miroslav Klose   Zinedine Zidane   Gianluigi Buffon   Lukas Podolski   Brazili
  Spanja
  Portugalia

Grupi studiues teknik i FIFA-s gjithashtu jepte një çmim të Lojtarit në ndeshjes për një lojtar në çdo ndeshje. Andrea Pirlo i Italisë e fitoi më shumë këtë çmim, duke mbledhur tre gjithsej. Miroslav Klose, Agustin Delgado, Arjen Robben, Zé Roberto, Alexander Frei, Michael Ballack, dhe Patrick Vieira fituan nga dy secili.

Ekipi All-Star Redakto

Ekipi All-Star është një ekip që përbëhet nga 23 lojtarë me paraqitjet më mbreslënëse gjatë Kupës së Botës 2006 të zgjedhur nga Grupi studiues teknik i FIFA-s. Ekipi u zgjodh nga një listë me 50 lojtarë, të cilët u zgjodhën në bazë të paraqitjeve nga raundi i dytë e më pas.[4][5]

Portierët Mbrojtësit Mesfushorët Sulmuesit

  Gianluigi Buffon
  Jens Lehmann
  Ricardo

  Roberto Ayala
  John Terry
  Lilian Thuram
  Philipp Lahm
  Fabio Cannavaro
  Gianluca Zambrotta
  Ricardo Carvalho

  Zé Roberto
  Patrick Vieira
  Zinedine Zidane
  Michael Ballack
  Andrea Pirlo
  Gennaro Gattuso
  Francesco Totti
  Luís Figo
  Maniche

  Hernán Crespo
  Thierry Henry
  Miroslav Klose
  Luca Toni

Referime Redakto

  1. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. http://www.fifa.com/tournaments/archive/worldcup/germany2006 Arkivuar 30 dhjetor 2014 tek Wayback Machine
  2. ^ Stampa:It http://www.repubblica.it/2006/07/speciale/mondiali/servizi/parla-blatter/parla-blatter/parla-blatter.html
  3. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/4773843.stm
  4. ^ "Azzurri prominent in All Star Team" [Azzurri dominues në Ekipin All-Star] (në anglisht). FIFA. 7 korrik 2006. Arkivuar nga origjinali më 14 qershor 2010. Marrë më 24 maj 2010. Arkivuar 14 qershor 2010 tek Wayback Machine "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 14 qershor 2010. Marrë më 25 tetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  5. ^ "France, Italy dominate World Cup all-star squad" [Franca, Italia dominojnë ekipin all-star të Kupës së Botës] (në anglisht). Canadian Broadcasting Corporation. Associated Press. 7 korrik 2006. Marrë më 11 gusht 2006.

Lidhje te jashtme Redakto