Hanoveri (gjerm. Hannover) është një qytet i Gjermanisë dhe gjendet në luginën e lumit Leine. Hanoveri është gjtihashtu dhe kryeqyteti i shtetit federal të Saksonia e Ulët (gjermanisht Niedersachsen)

Hanoveri
Hannover Skyline.jpg
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Faqja zyrtareWeb faqja

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

Për kultivimin e kultures gjermano-shqiptare në Hanover përkujdeset shoqata e organizuar në Klubin shqiptar 'Jusuf Gervalla' [1].

PolitikaRedakto

Shih edheRedakto

Burim i të dhënaveRedakto

  1. ^ Regjistri i shoqatave të huaja në Gjermani: Kosova Arkivuar 28 shtator 2007 tek Wayback Machine - në int. prill 2007

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Hanover – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
Koordinatat gjeografike: 52° 22' 28" Gjer. Ver., 9° 44' 19" Gjat. Lind.
52° 22' 28" Gjer. Ver., 9° 44' 19" Gjat. Lind.