Coordinates: 7°29′N 1°02′W / 7.49°N 1.03°W / 7.49; -1.03

Republic of Ghana
Flag of Ghana.svg Emblema - Gana
Gana Gana
Moto Kombëtare: Freedom and Justice
ang.:Liri dhe Drejtësi
Vendndodhja - Gana

Gana ndodhet në pjesën perëndimore të Afrikës dhe në pjesën jugore të vendit ka dalje në Oqeanin Atlantik. Sipërfaqja e Ganës është e kufizuar në veri nga Burkina Faso, në lindje nga Togo, jugu i saj laget nga ujërat e Oqeanit ndërsa pjesa perëndimore kufizohet nga Bregu i Fildishtë.

HistoriaRedakto

Artikulli kryesor Historia e Ganës

PolitikaRedakto

Artikulli kryesor Sistemi shtetror

Ndarja administrativeRedakto

Gana përbëhet nga dhjetë rajone adminisrative që janë:

 • Ashanti me kryeqytet Kumasi
 • Brong Ahafo me kryeqytet Sunyani
 • Qendrori me kryeqytet Cape Coast
 • Lindori me kryeqytet Koforidua
 • Akra e Zgjeruar me kryeqytet Akra
 • Veriori me kryeqytet Tamale
 • Lindori i Sipërm me kryeqytet Bolgatanga
 • Perëndimori i Sipërm me kryeqytet Wa
 • Volta me kryeqytet Ho
 • Perëndimori me kryeqytet Secondi-Takoradi

GjeografiaRedakto

Sipërfaqja e përgjithshme e Ganës është 239,460 km2 prej së cilës 8,520 km2 janë ujë. Gana shtrihet rreth koordinatave gjeografike 8 00 V, 2 00 P.

Gana ka një vijë bregdetare 539 km të gjatë pran oqeanit Atlanik dhe vijë kufitare 2,094 km.

Klima në Gana është ekuatoriale, e nxehtë, përgjatë bregdetit në pjesën juglindore e thatë, në jugperëndim shumë e nxehtë dhe në veri e thatë dhe shumë e nxehtë.

Relievi i Ganës është kryesisht terren rrafshnaltë i ultë i cili shpërndahet në jug të pjesës qendrore. Pika më e ultë e relievit 0m është përgjatë oqeanit Atlantik dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 880 metrave në malin "Afadjato" (ang.:Mount Afadjato).

EkonomiaRedakto

Artikulli kryesor Ekonomia e Ganës

DemografiaRedakto

Artikulli kryesor Demografia e Ganës

KulturaRedakto

Artikulli kryesor Kultura e Ganës

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Gana – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
  Commons: Gana – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
 • Qeveria :
 • Kryetari :
 • Parlamenti :
 • Ministria :