Çmimet e FIFA Kupës së Botës

Në fund të çdo turnamenti të një Kupe Bote, çmime të ndryshme i dhurohen lojtarëve dhe skuadrave që kanë dalluar nga pjesa tjetër, në aspekte të ndryshme të lojës.

ÇmimetRedakto

Momentalisht janë gjithsej pesë çmime pasi mbaron turnamenti, kurse një jepet gjatë turnamentit:[1]

 • Topi i Artë (komercialisht quajtur "adidas Topi i Artë") për lojtarin më të mirë, e dhënë për herë të parë në vitin 1982;
 • Këpuca e Artë (komercialisht quajtur "adidas Këpuca e Artë", njohur më parë si "adidas Golden Shoe" nga viti 1982 deri në vitin 2006, e dhënë për herë të parë në vitin 1982;
 • Çmimi Doreza e Artë (komercialisht quajtur "adidas Doreza e Artë"; njohur më parë si "Çmimi Lev Yashin nga viti 1994 e deri në vitin 2006) për portierin më të mirë; e dhënë për herë të parë në vitin 1994;
 • Çmimi Lojtari më i mirë i ri (komercialisht quajtur "Hyundai Lojtari më i mirë i ri") për lojtarin më të mirë nën moshën 21 vjeçare në fillim të vitit kalendarik, e dhënë për herë të parë në vitin 2006;
 • Trofeu FIFA Fair Play për skuadrën që avancon në raundin e dytë me rekodin më të mirë të fair play, e dhënë për herë të parë në vitin 1970;
 • Çmimi Lojtari i Ndeshjes (komercialisht quajtur "Budweiser Lojtari i Ndeshjes") për performancën më të mirë gjatë një ndeshje të turnamentit, e dhënë për herë të parë në vitin 2002.

Gjithashtu janë dhënë edhe dy çmime të tjera nga viti 1994 e deri në vitin 2006.[2]

 • Çmimi Skuadra më argëtuese është skuadra që argëton publikun më shumë, gjatë finaleve të një Kupe Bote, e vendosur në një votim nga publiku.
 • Skuadra All-Star që përbëhet nga lojtarët më të mirë të turnamentit të zgjedhur nga një grup studimi teknik.

Topi i ArtëRedakto

Çmimi Topi i Artë prezanton lojtarin më të mirë të çdo turnamenti, me një listë lojtarësh të zgjedhur nga komiteti teknik i FIFA-s dhe fituesi votohet nga përfaqësuesit e mediave. Ata që përfundojnë respektivisht të dytët dhe të tretët marrin çmimet Topi i Argjendë dhe Topi i Bronztë. Çmimi u prezantua për herë të parë në Kupën e Botës 1982, sponzorizuar nga adidas dhe France Football.[3]

adidas Topi i Artë[4]
Kupa e Botës Topi i Artë Topi i Argjendë Topi i Bronztë
Spanjë 1982   Paolo Rossi   Falcão   Karl-Heinz Rummenigge
Meksikë 1986[5]   Diego Maradona   Harald Schumacher   Preben Elkjær Larsen
Itali 1990   Salvatore Schillaci   Lothar Matthäus   Diego Maradona
Shba 1994   Romário   Roberto Baggio   Hristo Stoichkov
Francë 1998   Ronaldo   Davor Šuker   Lilian Thuram
Kore/Japoni 2002   Oliver Kahn   Ronaldo   Hong Myung-bo
Gjermani 2006   Zinedine Zidane   Fabio Cannavaro   Andrea Pirlo
Afrikë e Jugut 2010   Diego Forlán   Wesley Sneijder   David Villa
Brazil 2014   Lionel Messi   Thomas Müller   Arjen Robben

Këpuca e ArtëRedakto

Çmimi Këpuca e Artë shkon te golashënuesi më i mirë i një Kupe Bote. Gjatë kohës që çdo Kupë Bote ka një renditje golashënuesish, hera e parë që jepej ky çmim ishte viti 1982,[6] nën emrin Golden Shoe [3]. U riemërua Golden Boot në vitin 2010.[7] FIFA ndonjëherë liston golashënuesit më të mirë të turnamentëve të mëparshme sëbashku me fituesit e Këpucës së Artë.[8]

Nqs më shumë se një lojtarë kanë të njëjtën shumë golash, që nga viti 1994 golashënuesi më i mirë shpallet ai lojtar që ka kontribuar me më shumë assista – me Grupin Teknik të FIFA-s që vendosin nqs duhen të llogariten assistat.

ReferimeRedakto

 1. ^ "2014 FIFA World Cup: Awards" [2014 FIFA Kupa e Botës: Çmimet] (në anglisht). FIFA.com. Marrë më 20 korrik 2014.
 2. ^ "FIFA eliminates official World Cup All-Star team" (në anglisht). USA Today. Marrë më 21 korrik 2010.
 3. ^ a b 1982 FIFA World Cup Technical Report, page 222: Paolo Rossi wins both adidas/France Football World Cup Trophies
 4. ^ "adidas Golden Ball - FIFA World Cup™ Final" (në anglisht). FIFA.com. Marrë më 20 korrik 2014.
 5. ^ "FIFA Awards" [Çmimet e FIFA-s] (në anglisht). FIFA.com. 21 janar 2011. Marrë më 20 tetor 2011.
 6. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura FIFA Awards
 7. ^ "Champions at a Glance" (në anglisht). FIFA.com. f. 14. Arkivuar nga origjinali origjinali më 8 korrik 2017. Marrë më 20 korrik 2014.
 8. ^ "adidas Golden Shoe - FIFA World Cup™ Final" (në anglisht). FIFA.com. Marrë më 20 korrik 2014.