Oliver Kahn

futbollist gjerman

Oliver Rolf Kahn ka lindur në Karlsruhe të Gjermanisë më 15 qershor 1969. Ai ka luajtur në futboll si portier dhe ka korrur 24 fitore,madje mund të konsiderohet si portieri më i mirë i të gjithë kohërave.

Oliver Kahn
16-04-11-Pressekonferenz ARD und ZDF Fußball-EM 2016 RalfR-WAT 7205d.jpg
Kahn në stërvitje me Gjermaninë gjatë Euro 2004
Personal information
Full nameOliver Rolf Kahn [1]
Date of birth (1969-06-15) 15 Qershor 1969 (52 vjeç)
Place of birthKarlsruhe, Gjermania
Height1.88 m (6 ft 2 in)
Position(s)Portier
Youth career
1975–1987Karlsruher SC
Senior career*
YearsTeamApps(Gls)
1987–1990Karlsruher SC II73(0)
1987–1994Karlsruher SC128(0)
1994–2008Bayern München429(0)
Total630(0)
National team
1995–2006Gjermania86(0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

ReferimeRedakto

  1. ^ "FIFA World Cup Germany 2006 – List of Players" (PDF) (në anglisht). FIFA. fq. 12. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 5 nëntor 2013. Marrë më 9 shtator 2013. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)