Karl-Heinz Rummenigge

futbollist gjerman

Karl-Heinz "Kalle" Rummenigge (lindi më 25 shtator 1955) ishte futbollist gjermane. Ai ka pasur sukses të madh gjatë karrierës së tij në skuadrën Bayern Munich, ku fitoi edhe Kupën Ndërkontinental dhe Kupën Evropiane. Ai ka luajtur edhe Gjermaninë Perëndimore. Karl-Heinz ka fituar Kampionatin Evropian 1980. Ai u nderua dy herë si Futbollist Evropian i Vitit.

Karl-Heinz Rummenigge
2015-02-06 Rummenigge 0400.JPG
Të dhënat personale
Emri i plotëKarl-Heinz Rummenigge
Data e lindjes25 shtator 1955
Vendi i lindjesLippstadt, Gjermani
Gjatësia1,82 m (5 ft 11+12 in)
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualBayern Munich (Kryetar)
Karriera në rini
1963–1974Borussia Lippstadt
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1974–1984Bayern Munich310(162)
1984–1987Inter Milan64(24)
1987–1989Servette50(34)
Gjithsej424(220)
Ekipi kombëtar
1975Gjermania Perëndimore B1(0)
1976–1986Gjermania Perëndimore95(45)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Ai tani është kryeshef ekzekutiv i FC Bayern Munich AG, po ashtu është kryetar i Shoqatës së Klubit Evropianë.

Lidhje të jashtmeRedakto