Hape menynë kryesore

Eden Hazard (7 janar 1991) është një futbollist belg që luan aktualisht në Premier League për klubin e Chelsea FC, dhe për Kombëtaren Belge. Pozicioni natyral i Eden Hazard është mesfushor sulmues dhe sulmues krahu. Hazard njihet për triblimet, kreativitetin, aftësinë tekine dhe për saktësine në të pasur dhe është gjithashtu një mesfushor shpërthys, i cili mund të ndryshoj ritmin e lojës me triblimet dhe pasimet e tij e sakta [3][4][5]. Eden Hazard njihet edhe si "Makthi i mbrojtësve", dhe shumë gazetarë, tifozë, specialst futbolli, trajnerë, futbollist e kanë krahasuar me Lionel Messin dhe Cristiano Ronaldon, 2 fituesit e Topit të Artë [6][7][8][9][10][11].

Eden Hazard
DK-Chel15 (8).jpg
Hazard më Chelsean në vitit 2015.
Të dhënat personale
Emri i plotëEden Hazard[1]
Data e lindjes (1991-01-07) 7 Janar 1991 (28 vjeç)
Vendi i lindjesLa Louvière, Belgjika
Gjatësia1,70 m (5 ft 7 in)[2]
PozicioniMesfushor Sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualChelsea
Numri10
Karriera në rini
1995–2003Royal Stade Brainois
2003–2005Tubize
2005–2007Lille
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2007–2012Lille147(36)
2012–Chelsea159(50)
Ekipi kombëtar
2006Belgjika U155(1)
2006Belgjika U164(2)
2006–2008Belgjika U1717(2)
2007–2009Belgjika U1911(6)
2008–Belgjika77(17)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 3 Shkurt 2017.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 3 Shkurt 2017

Hazard filloi të luante futboll në moshën 4 vjeçare për klubin lokal të Royal Stade Brainois dhe AFC Tubize. Tek Royal Stade Brainois qëndroi nga viti 1995 deri në vitin 2003, kurse tek AFC Tubize qëndroi nga 2003 deri në vitin 2005. Në vitin 2005, Hazard u transferua në Francë tek skuadra e OSC Lille. Hazard shpenzoi 2 muaj në akademinë e OSC Lille, dhe në moshën 16 vjeçare, bëri debutimin e tij si profesionist në nëntor të vitit 2007. Eden Hazard ishte lojtari më i mirë i Lille, dhe trajneri Rudi Garcia u torturonte atë, duke e aktivizuar çdo ndeshje nga 90 minuta të plota, dhe kur u largua nga Lille, Hazard numërone mbi 190 ndeshje të luajtura. Në sezonin e tij të parë si lojtar i skuadrës së parë, Eden Hazard fitoi trofeun National Union of Professional Footballers, dhe u bë lojtari i parë jo-francez që e fiton këtë trofe [12]. Në sezonin 2009-10, Hazard e fitoi sërisht këtë trofe për herë të dytë rradhazi. Gjithashu Hazard ishte në formacionin më të mirë në Ligue 1.

Në sezonin 2010-11, Eden Hazard ishte pjesë e skuadrës së Lille që fitoi Kampionatin dhe Kupën, dhe për shkak të ndeshjeve të tij fantastike, fitoi trofeun UNFP Ligue 1 Player of the Year, dhe u bë lojtari më i ri që e fiton këtë trofe [13]. Hazard gjithashtu fitoi edhe trofeun Bravo Award, që iu dhurua nga revista italiane Guerin Sportivo për shkak të performancave fantastike në sezonin 2010-11 [14]. Në qershor të vitit 2012, pas plot 8 vjet qëndrimi në Francë, Hazard u largua nga klubi, duke i dhënë fund spekullimeve mbi të duke u transferuar tek klubi i ChelseasPremier League.

Eden Hazard ka qënë pjesë e Kombëtaren Belge U17 dhe U19. Përpara se të luantë në skuadrën e parë, Hazard ka lujtur me Kombëtaren U17 në Kampionatin Europian U17 dhe Botërorin U17. Hazard bëri debutimin e tij me Kombëtaren e parë në nëntor të vitit 2008, në moshën 17 vjeç e 316 ditë, në një ndeshje miqësore kundër Luksemburgut. 3 vite pas debutimit të tij me Kombëtaren e parë, Eden Hazard shënoi edhe Golin e tij të parë me Kombëtaren kundër Kazakistanit më 7 tetor 2011.

Përmbajtja

Jeta PersonaleRedakto

Hazard ka lindur në La Louvière dhe u rrit në Braine-le-Comte. Mamaja e tij, Carine, dhe babai, Thierry, kanë qënë të dy futbollist. Babai i tij e shpenzoi shumicën e karrierës së tij tek klubi gjysmë profesionist La Louvière, në ligën e dytë belge [15]. Ai ka luajtur si mesfushor mbrojtës. Mamaja e Eden Hazard ka luajtur si Sulmuese në ligën e parë belge për femra, dhe ndaloi së luajti futboll kur ajo ishte 3 muajshe shtatzan me Edenin [16]. Pasi mbaruan karrerën e tyre si futbollist, të dy prindërit e Eden Hazard u bë mësues futbolli [15]. Thierry Hazard në vitin 2009, u tërhoq nga ky pozicion në mënyrë që ti kushtoj më shumë vëmëndje fëmijëve të tij [15].

Eden Hazard është vëllai më i vjetë nga katë vëllezërit e familjes Hazard. Ai ka tre vëllezër, që të gjithë janë futbollist, duke përfshirë Thorganin, i cili u bashkua me Chelsean në vitin 2012, ku më përpara ka qënë pjestar i akademisë së RC Lens që është skuadra rivale më e madhe e OSC Lille [17][18][19]. Vëllezërit e tjerë më të vegjël të Edenit janë Kylian dhe Ethan. Në korrik të vitit 2013, Kylian Hazard u transferua tek skuadra e White Star Bruxelles, kurse Ethan aktualisht luan me ish klubin e fëmirisë së Edenit, Tubize [17][20][21].

Eden Hazard dhe tre vëllezërit e tij u rritën në një ambient të rehatshëm me prindërit e tyre, duke siguruar çdo gjë të nevojëshme për tu bërë futbollist të klasit botëror [22]. Familja e tij jetonte "jo më shumë se tre metra" larg nga një fushë stërvitje dhe vëllezërit e tij shpesh merrnin guximim që të luanin atje në menyrë që të praktikonin aftësitë e tyre futbollistike. Hazard momentalisht është në një lidhje me të dashurën e tij Natasha. Më 19 dhjetor 2010, mediat franceze dhe belge raportuan se Natasha lindi djalin e parë që u quajt Yannis. Në shkurt të vitit 2013, Natasha lindi edhe fëmijën e dytë që u quajt Leo [23][24].

KarrieraRedakto

Karriera e herëshmeRedakto

Hazard filloi të luante futboll me klubin e qytetit të tij Royal Stade Brainois që në moshën 4 vjeçre. Gjatë kohës së tij te klubi i Royal Stade Brainois, një nga trajnerët e klubit e pëshkroi atë si një lojtar të talentuar. Ai tha: Ai di gjithçka. Unë nuk kam asgjë për të mësuar atij [25]. Pasi shpenzoi 8 vjet tek skuadra e Royal Stade Brainois, Hazard u transferua tek Tubize. Gjatë kohës së tij tek Tubize, ai u vëzhgua nga një vëzhgues i skuadrës së Ligue 1 OSC Lille, gjatë kohë ku ai dhe skuadra e tij po luanin në një turnament lokal. Raporti i vëzguesit të OSC Lille, i detyroi drejtuesit e klubit që të flisnin me babain e Edenit që të ofronin një kontratë profesionale [26].

Prindërit e Eden Hazard e pranuan ofertën e klubit francezë duke shpresuar se në Francë do të kishte më shumë mundësi për tu stërvitur. Babai i Eden Harzard pranoi se vendimi për të transferuar Edenin, dhe më vonë Thorganin në Francë ishte vendimi më i mirë i mundshëm. Më pas ai deklaroi: Ata mbeten në mënyrë të ngusht vëllezër, në shtëpi, në çdo kohë, ata argëtohen në strukturat ku mund të rriten si futbollist, sepse në Belgjikë, për fat të keq, nuk ka shumë mundësi për tu bërë futbollist.

OSC LilleRedakto

Eden Hazard u transferua tek Lille në vitin 2005, dhe u bashkua me skuadrën e parë në vitin 2007, pasi qënroi 2 vjet në shkollen e klubit të Lille pasi akademia në atë kohë nuk funksiononte [27]. Më 28 maj 2007, Eden Hazard firmosi kontratën e tij të parë profesionale, kjo ishte një kontratë 3 vjeçare. Në fillim të seonin 2007-08, në moshën 16 vjeçare, Hazard u vendos në skuadrën rezervë e cila luante në Championnat de France amateur, e cila ishte liga e katërt franceze, edhe pse ai vazhdonte të luante me skuadrën U18 në kampionat dhe në Coupe Gambardella. Hazard bëri debutimin e tij me skuadrën e dytë të OSC Lille më 1 shtator të vitit 2007 në ndeshjen e ligës kundër Racing Club de France, duke hyrë si zëvëndësim në humbjen 3-1 të skuadrë së tij [28]. Ai bëri debutimin e tij si startues 1 javë më vonë kundër US Lesquin, ku skuadra e tij humbi me rezultatin 1-0 [29].

Pasi shpenzoi gjithë tetor dhe një pjesë të fillimit të nëntorit duke luajtur me skuadrën U18, më 14 nëntor, për shkak se disa lojtar të formacionit të parë ishin të thirrur nga kombëtaret e tyre respektive, Hazard u thirr nga trajneri Claude Puel për të marrë pjesë në ndeshjen miqësore kundër skuadrës belge FC Bruges më 16 nëntor [30]. Ai hyri si zëvëndësues, dhe për shkak të performancës së tij me skuadrën U18, ai u thirr që të luante një tjetë ndeshje me skuadrën e parë në ndeshjen e kampionatit kundër AS Nancy më 24 nëntor [31]. Më vonë Hazard, bëri debutimin e tij të parë si profesionist në kampionat duke hyrë si zëvëndësues në minutën e 78 [32].

Hazard u rikthye sërisht tek skuadra e rezervave dhe luajti gjatë gjithë muajit dhjetor. Pasi mbaruan pushimet dimërore, Hazard u rikthye në skuadrën e parë dhe luajti 3 ndeshje si zëvëndësues kundër Metz, Sochaux, dhe Paris Sainit-Germain [33][34][35]. Pas ndeshjes kundër Paris Sainit-Germain, Hazard u rikthye sërisht në skuadrën U18, ku ai luajti njëkohësisht me skuadrën rezervë në divizionin e katërt dhe me skuadrën U18 në Coupe Gambardella. Më 17 maj 2008, ai shënoi Golin e tij të parë si amator kundër AS Vitré, ku skuadra e tij fitoi me rezultatin 3-2 [36]. Ai e pëfundoi karrerën e tij si amator me 11 Ndeshje dhe 1 Gol, duke ndihmuar skuadrën e rezervave ta përfundonte kampionatin në vendin e pestë [37][38].

Sezoni 2008-09Redakto

Për sezonin 2008-09, Edenit ju dhurua fanella me numrin 26, pasi në sezonin e parë si debutues ai kishte fanellën me numrin 33. Gjithashtu ai u vendos përfundimisht në skuadrën e parë nga trajneri Rudi Garcia. Ai më pas bëri debutimin e tij si lojtar i formacionit të parë në barazimin e Lille 1-1 kundër Sochaux më 14 shtator 2008 [39]. Një nga ndeshjet e tij si zëvëndësues ka qënë e dobishme kundër Auxerre më 20 shtator, ndeshja përfundoi me rezultatin 3-2, ku Eden Hazard shënoi Golin vendimtar në minutën e 88 të ndeshjes kurse Túlio de Melo shënoi Golin vendimtar në minutat shtesë duke i dhënë skuadrës së tij 3 pikë [40]. Me Golin që shënoi kundër Auxerre, Eden Hazard hyri në histori duke u bërë lojtari më i ri në historinë e OSC Lille që shënon 1 Gol [41].

4 ditë pasi shënoi Golin e tij të parë si profesionist, Hazard bëri debutimin e tij profesionist si startues në formacion në humjen 4-2 me penallti kundër Montpellier në Coupe de la Ligue [42]. Pasi luajti edhe 5 ndeshjet e tjera si zëvëndësues, Hazard bëri debutimin e tij në Ligue 1 si startues kundër Saint-Étienne. Ai debutoi si startues duke shënuar Golin e parë në fitoren e OSC Lille me rezultatin 3-0 [43]. Nga performancat e mira të lojtarit belg me Lille, drejtuesit e klubit më 18 nëntor 2008 i rinovuan kontratën deri në vitin 2012 [44].

Pasi kaloi gjithë dhjetor si zëvëndësim, në janar të vitit 2009 ai u rikthye të luante si startues. Më 23 janar 2009, Hazard shënoi edhe Golin e dytë të karrerës në fitoren 3-0 të OSC Lille kundër skuadrë amatore Dunkerque në raundin e 32 të Coupe de France [45]. Dy javë më vonë, Hazard shënoi Golin për fitimin e ndeshjes në një ndeshje në Ligue 1 kundër Sochaux dhe, më 22 shkurt ai assistoi kundër Monaco FC për ti dhënë fitoren skuadrës së tij [46][47]. Në raundin e 16 të Coupe de France, Hazard shënoi një Goli duke i dhënë fitoren skuadrës së tij me rezultatin 3-2 kundër Lyon, që ishte fituesi aktual i Coupe de France [48]. Më 26 prill, Hazard shënoi Golin e parë në ndeshjen e parë kundër Marseille, ku OSC Lille humbi me rezultatin 2-1 [49]. Në 10 ndeshjet e fundit të Ligue 1, Hazard dha një kontribut madhor që skuadra e tij ta përfundonte kampionatin në vendin e pestë, gjë që siguroi kualifikimin në UEFA Europa League. Pas mbarimit të sezonit, Hazard u emërua nga "National Union of Professional Footballers" si lojtari më i ri i vitit, duke u bërë lojtari i parë jo-francez që e fiton këtë trofe.

Sezoni 2009-10Redakto

“Eden është shumë teknik dhe shumë i shpjetë. Ai do të bëhet një yll i futbollit në të ardhmen. Unë dëshiroj që ta marrë tek Real Madrid atë."

Zinedine Zidane, për Eden Hazard.[50]

Pas sezonit 2008-09, shumë spekullime të mediave e kanë bërë Eden Hazardin si lojtarin kryesorë të merkatos, dhe objektivin e shumë klubeve. Edhe pse presidenti i klubit Michel Seydoux kishte deklauar që Hazard do të qëndronte në skuadër edhe për 1 sezon, disa klube kishin shfaqur interes për mesfushorin belg [51][52]. Klubet që ishin të interesuar për Hazard ishin: Manchester United, Arsenalo, Intero, Real Madridi dhe Barcelona. Legjenda franceze Zinedine Zidane personalisht rekomandoi që të largoheshe nga OSC Lille me vonë [53][54][55][56][57].

Hazard e filloi sezonin 2009-10 me nota pozitive në shënimin e Golave. Ai debutoi me Gol në fitoren 2-0 kundër skuadrës serbe FK Sevojno në ndeshjen e parë të raundit të tretë kualifikues të UEFA Europa League [58]. Më 27 gusht 2009, Hazard shënoi Golin e dytë Europian me klubin në raundin e Play-Off kundër klubit belg Genk. Ishte Goli final ku Lille fitoi me rezultatin 4-2 [59]. Në total, Lille u kualifikua për në fazën e grupeve me rezultatin e përgjithshëm 6-3.

Më 22 tetor 2009, Hazard shënoi një Gol të rëndësishëm në fitoren 3-0 të Lille kundër Genoas në minutën e 84, pasi kishte hyrë si zëvëndësim 10 minuta para fundit të ndeshjes. Pasi mori topin në krahun e majtë të fushës, Hazard tribloi gjashtë lojtarë, përpara se të shënonte nga 18 metra distancë [60][61]. 1 muaj më vonë, Hazard bëri një lojë fantastike në fitoren 5-1 të Lille kundër klubit çek Slavia Prague, ku mori pjesë edhe në aksionin e parë [62].

Më 20 dhjetor 2009, Hazard shënoi Golin e parë në kampionat për sezonin 2009-10 në fitoren 3-0 të OSC Lille kundër Le Mans [63]. Ai ishte gjithashtu edhe Assistuesi i dy Golave të tjerë. Më 30 janar 2010, Hazard shënoi Golin e vetëm në fitoren e Lille kundër RC Lens në Derby du Nord [64]. Fitorja e ndihmoi skuadrën që të arrinte stabilitet dhe të ruante vendin që të kualifikonte për në UEFA Champions League. Pesë ditë më vonë, Hazard sëbashku me drejtuesit e klubit arritën një marrëveshje për zgjatjen e kontratës deri në vitin 2014 [65][66]. Më 11 mars 2010, Hazard shënoi Golin e vetëm në fitoren e Lille me rezultatin 1-0 kundër skuadrës angleze të Liverpool, Goli erdhi nga një goditje dënimi në minutën e 83 [67]. 3 Javë më vonë, Hazard dhuroi dy Assis në fitoren e Lille me rezultatin 4-1 kundër Montpellier [68]. Me këto dy Assis, Hazard arriti shifën e 7 Assisteve në Ligue 1 për sezonin 2009-10. Falë formës mbreslënëse të treguar në muajin mars, Hazard iu dhurua trofeu "UNFP Player of the Month" [69].

Më 29 prill 2010, Hazard u nominua për të fituar trofeun "UNFP Ligue 1 Player of the Year". Ai gjithashti ishte nominuar [ër të dytin vit rradhazi për të fituar "Young Player of the Year" [70]. Më 9 maj 2010, Hazard fitoi për herë të dytë rradhazi trofeun "Young Player of the Year". Ai u bë lojtari i parë që në vitin 1994 ku u krijua ky trofe që e fiton dy sezone rresht. Hazard nuk arriti dot të fitoj trofeun "Player of the Year", ky trofe iu dha sulmuesit të Lyon Lisandro López.

Sezoni 2010-11Redakto

Hazard e filloi sezonin 2010-11 si startues në gjashtë ndeshjet e para të Ligue 1, gjithashtu ka qënë edhe startues në ndeshjet e UEFA Europa League. Më 29 gusht 2010, ai shënoi Golin e parë të sezonit në barazimin 1-1 kundër OGC Nice [71][72]. Në fund të shtatorit, Hazard filloi një konflikt me trajnerin Garcia i cili nuk e lejonte që të luante ndeshje, Hazard nuk kishte mundësi që të luante një ndeshje 90 minuta [72]. Hazard, më pas, luajti një ndeshje si zëvëndësues në humbjen 2-1 kundër skuadrës portugeze Sporting në UEFA Europa League, ai luajti edhe si zëvëndësim edhe në tre ndeshje e tjera kundër Lyon, Toulouse dhe Montpellier në Ligue 1 .[73][74][75][76].Hazard më vonë pranoi se periudhë e tij të parë e mospërputhjes prekur atë duke deklaruar " Dy muajt e parë ishin pak të vështira . Unë nuk do të them se unë filloi dyshues aftësitë e mia , por unë patjetër shkova me një magji të vërtetë hope " . [ 80 ]

Më 7 tetor , Belgjikë Manaxher i ekipit kombëtar Georges Leekens , duke përmendur magji fundit të rrezik -së në stol në Lille , ka thënë se lojtari i nevojshëm për të punojnë më shumë , si fizikisht dhe mentalisht , për të rifituar formën e tij të vitit të kaluar . Ndihmës trajner i ekipit , Marc Wilmots , gjithashtu deklaroi se Hazard shpesh shfaqet një mentalitet dembel ndërsa trajnimi me ekipin kombëtar . [ 81 ] Garcia përgjigjur Leekens komentonnesërmen duke deklaruar se ai mendonte se ata ishin " të tepruar " dhe se " Eden është vetëm 19 vjeç " dhe mund ende të " bëjë më shumë progres në të gjitha fushat ". [ 82 ] Pas ndeshjes Belgjikës kundër Kazakistanit , në të cilën Hazard dështuar për të filluar apo edhe të shfaqet në stol zëvendësim -së , Leekens përgjigjur komenteve Garcia deklaruar se ai do të qëndrojë me komentet e tij të mëparshme dhe se lojtarët duhet të mendojnë për ekipin dhe jo veten e tyre . [ 83 ] Hazard , vetë , më pas reflektohet në Leekens dhe vëren Garcia në shkurt 2011 duke deklaruar " kam mësuar shumë gjatë këtyre javëve , duke folur mendërisht . dhe që nga atëherë gjërat . kanë marrë më të mirënga e kombëtare ka pasur pak të drejtë të bëjë me atë - . unë të marrë një shumë nga të qenit një pjesë e saj " [ 80 ]

Pas shpërbërjes ndërkombëtare , Hazard rigjetur formën e tij të vlerësimit me pikë tyl golin e fundit në fitoren 4-1 Lille -së mbi Caen në Coupe de la Ligue më 27 tetor . [ 84 ] Dhjetë ditë më vonë , ai shënoi golin e tij të dytë ligë të sezonit në një 3-1 të fitojë kundër udhëheqësve tabelen e Brest . [ 85 ] më 21 nëntor , Hazard ndihmuar në qëllimet ketu edhe Lille -së në një fitore 2-1 kunder Monakos . [ 86 ] fitorja ka vazhduar brez familje parrahur e klubit , e cila çoi në Lille klasës së parë Tabela e ligë pas një 6-3 fitore të theksuar kundër Lorient më 5 dhjetor. [ 87 ] në fillim të vitit kalendarik , Hazard shënoi në ndeshjen e parë të ekipit kundër klubit amator Forbach në Coupe de France . Lille fitoi ndeshjen 3-1 . [ 88 ] Në ndeshjen e ardhshme të ekipit , ai ndihmoi në golave ​​të shënuar nga Musa Sow dhe Gervinho në një fitore 2-0 ligë mbi Nicës . [ 89 ]

Më 19 janar , Hazard shënoi golin e dytë në fitoren 3-0 ndaj Nancy . [ 90 ] Më 4 mars , zyrtarët e Lille ka konfirmuar se Hazard kishte shtuar një vit shtesë të kontratës së tij . Marrëveshja e re e lidhur atë në klub deri në vitin 2015 dhe gjithashtu e bëri atë lojtari më i paguar në Ligue 1 duke filluar me sezonin 2011-12 . [ 91 ] [ 92 ] [ 93 ] Në ndeshjen e tij të parë pas lajmeve , Hazard shënoi hapjen Qëllimi në 2-1 larg fitojë mbi titullin Lille rival Marseille . [ 94 ] Goli u shënua në një goditje të majtë këmbë nga pothuajse 35 metra ( 38 yd ) jashtë dhe është clocked në 95 km / h ( 59 mph ) . [ 95 ]

Më 2 prill , Hazard mbuluar daljen e tij të 100-të të ligës me Lille duke shënuar golin e dytë në një fitore 3-1 ndaj Caen . [ 96 ] Qëllimi i lidhur karrierën e - lartë për gola në një sezon të tij dhe gjithashtu të lëvizur Lille tetë pikë të qartë në krye të tabelës ligë . [ 97 ] për performancat e tij në muajin mars , Hazard u emërua UNFPA Lojtari i muajit për herë të dytë në karrierën e tij . [ 98 ] Më 19 prill, pasi u shfaqur si një gjysmë zëvendësues të parë , ai shënoi golin e hapjes në 2-0 Coupe de France fitoren gjysmë - finale Lille -së mbi Nicës [ 99 ] fitorja futur klubin në 2011 Coupe de Francë final të ; . paraqitja e parë e klubit nëkonkurrencë të fundit që nga viti 1955 . Më 7 maj , Hazard shndërroi një lojë - fituese gol goditje të lirë në të ekipit 1-0 të fitojë mbi Nancy . [ 100 ] Tre ditë më vonë , ai u propozua për UNFPA Ligue 1 Player i Vitit çmimin për sezonin e dytë rresht . [ 101 ]

Në finalen Coupe de France , Hazard ka luajtur 89 minuta si Lille mundi Paris Saint - Germain 1-0 në Stade de France . [ 102 ] Një javë më vonë , Lille kapën titullin Ligue 1 duke tërhequr 2-2 larg për Paris Saint- Germain , arritjen kampionatin parë në kampionat e klubit që prej sezonit 1953-54 dhe dyfishin e parë e klubit që prej sezonit 1945-46 . [ 103 ] [ 104 ]kupa e brendshme dhe titulli ligë ishin dy dekorata e para në karrierën Hazard -së . Në ditën pas Lille fitoi ligë , Hazard u emërua e UNFPA Ligue 1 Player i Vitit duke u bërë lojtari më i ri ndonjëherë për të fituar çmimin .Ai është shpërblyer edhe me një vend në Ekipin e organizatës i Vitit për të dytin sezon radhazi .

Sezoni 2011-12Redakto

Përpara sezonit 2011-12 , Hazard ka ndryshuar numrin 10 këmishë të . [ 106 ] Në ndeshjen e parë konkurruese Lille -së të sezonit kundër Marseille në të 2011 Trophée des Champions , Hazard shënoi golin e dytë e ekipit , që vënë Lille deri 2-0 . Marseille më vonë do të kthehen për të fituar ndeshjen 5-4 . [ 107 ] Më 20 gusht , në ndeshjen e tretë të ekipit ligë të sezonit , Hazard ndihmuar në qëllimin Lille -së hapjes , shënoi Benoît Pedretti , në një fitore 2-1 kunder Caen . [ 108 ] një muaj më vonë më 10 shtator , ai shënoi dy gola në fitoren 3-1 larg ndaj Saint- Etienne. [ 109 ] [ 110 ] ditë pas katër këmbë , Hazard bëri debutimin e tij UEFA Champions League në një grup 2-2 barazim faza me e klubit rus CSKA Moskës . [ 111 ]

Në ndeshjen e ardhshme Lille -së ligës mëposhtme debutimin e tij Champions League , ai konvertuar një dënim në një barazim 2-2 me Sochaux . [ 112 ] Tre ditë më pas , Hazard shënoi golin e barazimit në një barazim 1-1 kundër Bordo . [ 113 ] Kundër turke veshje Trabzonspor më 27 shtator , ai ndihmoi në qëllimin e vetëm Lille -së , shënoi Moussa Sow , në një barazim 1-1 . [ 114 ] Pas duke shkuar mbi dy muaj pa shënuar një gol ligë , më 3 dhjetor , Hazard hyri si zëvendësues dhe shënoi golin ndeshje -fituese për një fitore ndaj Ajaccio konvertimin një dënim - përshkruar si një " Antonín Panenka - style dënim chipped " . [ 115 ] [ 116 ] Dy ditë më vonë , Hazard ishte midis disa lojtarëve të nominuar për Bashkimin e Shoqatave Evropiane të Futbollit ( UEFA ) Ekipi i Vitit për vitin kalendarik 2011. [ 117 ]

Në ndeshjen finale Lille para pushimit dimëror , Hazard lidhur karrierën e - lartë për gola ligë në një sezon duke shënuar golin e tretë e ekipit në një barazim 4-4 me Nicës . [ 118 ] Pas tij kur shënuan qëllimi , Hazard festohet duke paguar haraç për të Molami Bokoto , një ish- Lille akademi rinjtë lojtar i cili kishte vdekur një ditë para . [ 119 ] [ 120 ] në ndeshjen e parë të Lille -së pas pushimit të dimrit 2011-12 , Hazard shënoi golin e tij të nëntë të fushatës në një 6-0 larg fitojë mbi klubi amator Chantilly në Coupe de France . [ 121 ] në muajin e ardhshëm , Lille u mundën 2-0 nga rivalët e ligës Marseille dhe eliminohet nga dy konkurse kombëtare filxhan . [ 122 ] [ 123 ] [ 124 ]

Më 28 janar , Hazard shënoi golin e ekipit hapjes konvertimin një dënim në një fitore 3-0 ndaj Saint -Etienne . [ 125 ] Dy javë më vonë , ai e shndërroi një gol gjuajte të lirë kundër Bordeaux . Lille ishte zvarritës 4-1 përpara qëllimit dhe në fund gjetën për të nxjerrë ndeshjen në 4-4 , megjithatë , Bordeaux shënoi në kohën e lëndimit për të siguruar një fitore 5-4 tronditës . [ 126 ] [ 127 ] Më 3 mars, Hazard shënoi të dy golat e ekipit në një barazim 2-2 me Auxerre . [ 128 ]

Më 18 mars , Hazard shënoi një gol dhe asistoi në dy të tjerët në një fitore 4-0 ndaj rivalëve Valenciennes lokale [ 129 ] Në ndeshjen e ardhshme kundër Lille Evian , Hazard konvertuar një dënim dhe asistuar në një gol nga Dimitri Payet në një 3 . - 0 fitojë . [ 130 ] javën e ardhshme , më 1 prill 2012, Hazard konvertuar një dënim të parë gjysmë dhe më vonë ndihmoi në rrjetë Payet për të kapak një fitore 2-1 ndaj Toulouse . [ 131 ] [ 132 ]

Më 15 prill , Hazard shënuar 100 radhazi Ligue 1 pamjen e tij, e cila deri më sot , ështëdrejtuar gjatë aktuale në fluturim të lartë francez , duke shënuar një gol dhe duke ndihmuar në një tjetër në një fitore 4-1 ndaj Ajaccio . [ 133 ] [ 134 ] një javë më vonë , Hazard shënoi një gol tjetër , këtë herë në një fitore 2-0 ndaj Dijon . [ 135 ] më 29 prill , në një instalime jetike ligës kundër Paris Saint-Germain , ai konvertuar dënimin e tij të nëntë të sezonit për të nxjerrë ndeshjen në 1-1 shuarja një gol nga Javier Pastore . Hazard vonë kontribuar në lojë fitues gol Lille pas dhënë një kryq rabona -style në kuti , e cila është hedhur në rrugën e sulmuesit të Nolan Roux të cilët , më pas , konvertuar qëllimin për të dhënë Lille një fitore 2-1 . [ 136 ] [ 137 ]

Më 28 prill , për të tretin sezon radhazi , Hazard u propozua për të UNFPA Player i Vitit çmimin . [ 138 ] Dy javë më vonë , ai u dha nderin prestigjioze përpara sërën e Olivier GIROUD dhe Younes Belhanda . [ 139 ] Pas kapjen çmimin , Hazard u bë lojtari i dytë në historinë Awards ' pasi ish- sulmuesin e Paris Saint - Germain Pauleta për të arritur nderin në sezone rresht . [ 140 ] Ai u përfshi edhe në Ekipin e Vitit për sezonin e tretë të drejtë . Më 20 maj, Hazard shfaq në ndeshjen e tij të fundit si një lojtar i Lille , rastësisht , ndaj Nancy , klubit ai bëri debutimin e tij profesionale kundër . Në ndeshjen , Hazard regjistruar parë profesionale hat-trick e tij në një fitore 4-1 . [ 141 ]


Chelsea
Redakto

Më 4 qershor 2012, Chelsea konfirmoi zyrtarisht në faqen e saj se klubi kishte rënë dakord me kushtet Lille për transferimin e Hazard . Mesfushori rënë dakord me kushtet personale me klubin dhe kaloi një ekzaminim mjekësor . Tarifa e transferimit ishte raportuar të jetë me çmim në £ 32million .

Pas nënshkrimit me Chelsea , Hazard tha për faqen zyrtare të klubit " Unë jam i kënaqur që më në fund arrijnë këtu . Kjo është një klub i mrekullueshëm dhe unë nuk mund të presim që të ketë filluar " . Hazard është dhënë numrin 17 , e cila ishte veshur më parë nga José Bosingwa . Më 18 korrik , Hazard bëri debutimin e tij në Chelsea parë para-sezon të klubit miqësore kundër Seattle Sounders dhe ka luajtur shumicën e ndeshjes , duke hapur llogarinë e tij Chelsea rezultatin

2012-13Redakto

Më 12 gusht 2012, Hazard bëri debutimin e tij për Chelsea në 2012 FA Community Shield kundër Manchester City , e cila përfundoi në një humbje 3-2 në Villa Park . [ 145 ] Një javë më vonë , ai bëri debutimin e tij të ligë kundër Wigan Athletic në DW Stadium . Në garë , Hazard kushtndihmojë për golin Branislav Ivanovic, e hapjes dhe , minuta më vonë , fitoi një penallti , të cilën Frank Lampard konvertohet , duke fituar anën e tij një fitore 2-0 . [ 146 ] [ 147 ] [ 148 ] Ai e bëri Ura e tij Stamford Debutimi në instalime të ardhshëm të ekipit , kundër Reading më 22 gusht, ai fitoi një penallti nga e cila Lampard konvertohet . Hazard ndihmuar edhe në qëllimet nga Gary Cahill dhe Branislav Ivanoviq si Chelsea fitoi 4-2 në Stamford Bridge . [ 149 ] [ 150 ] Tre ditë më vonë , Hazard shënoi golin e tij të parë si një lojtar i Chelsea në ndeshje të ligës të ekipit ndaj Newcastle United , pasi shënoi një dënim . Chelsea fitoi ndeshjen 2-0 . [ 151 ]

Hazard bëri debutimin e tij Liga e Kampionëve për Chelsean në hapjen e grupit fazë ndeshjen e ekipit kundër Juventusit . [ 152 ] Më 6 tetor , ai shënoi golin e tij të dytë për Chelsea në një fitore 4-1 kundër Norwich City . [ 153 ] Gjatë muajit dhjetor ai shënoi në back-to -back lojëra , në një fitore 5-1 kundër Leeds United në Kupën e Ligës , [ 154 ] dhe një fitore 8-0 kampionat kundër Aston Villa . [ 155 ]

Në janar 2013, Hazard shënoi një gol mahnitëse me - këmbën e majtë të tij nga 25 metra në Chelsea 0-4 fitore ndaj Stoke City, si Chelsea shkaktuar humbjen e parë në shtëpi të sezonit në Stoke . [ 156 ] Ai shënoi përsëri në lojë në vijim , me një grevë mbresëlënëse nga buzë të zonës në një barazim 2-2 në shtëpi ndaj Southampton . [ 157 ]

Më 23 janar 2013, ai u dërgua jashtë në Football League Cup gjysmë - finale ndeshjen e dytë këmbë kundër Swansea City për nisur një top jashtë nga nën një djalë top i cili ishte shtrirë në të në mënyrë që të humbni kohën . Chelsea vazhdoi për të humbur 2-0 kravatë . [ 159 ] [ 160 ] Më pas , ai i tha Chelsea TV se ai " kërkoi falje dhe djali kërkoi falje " për njëri-tjetrin . [ 161 ] Më 9 shkurt , ai shënoi në kthimin e tij nga pezullimi në një fitore 4-1 në shtëpi kundër Wigan Athletic . [ 162 ]

Më 21 shkurt 2013, Hazard erdhi si zëvendësues kundër Sparta Pragës dhe shënoi një gol individual në pas ndërprerjes , për të dërguar Chelsea deri në 16 e fundit në një rezultat 2-1 agregate. [ 163 ] [ 164 ] Përsëri Hazard erdhi stol për të bërë një ndikim për Chelsea , duke shënuar një gol dhe duke siguruar një të ndihmojë për të Ramires , si Blues u kthyen 2-0 poshtë për të shpëtuar një barazim 2-2 kundër Manchester United në çerekfinale të Kupës FA më 10 mars , ngritjen e një sërish në Stamford Bridge . [ 165 ] më 17 mars 2013, Hazard vënë në një Njeriu të performancës Match në Stamford Bridge në një fitore 2-0 ndaj West Ham United , duke ndihmuar në qëllimin 200 Frank Lampard e Chelsea , pastaj duke shënuar një qëllim solo . [ 166 ] Më 11 maj 2013, në Villa Park , Hazard ishte ofruesi i shtrëngoj Lampard kundër Aston Villa , i cili mundësoi Lampard për të thyer të gjitha me kohë qëllimi shënuar rekordin e Bobby Tambling s per Chelsea . Hazard përfundoi fushatën e tij debutues në Chelsea me 13 gola në të gjitha garat .

2013-14Redakto

Një nga lojërat e para e Chelsea të sezonit ka qenë kundër Bayern Munich në 2013 UEFA Super Cup , ku Hazard ka luajtur një rol të rëndësishëm në ndërtimin e deri në golin e parë dhe shënoi të dytin , por vazhdoi të një humbje eventuale 5-4 në dënimi xhiruar - out . [ 167 ] në tetor 2013, Hazard , si zëvendësues , shënoi golin e lojë - clinching në një përleshje 3-1 Premier League kundër Norwich City në Carrow Road , [ 168 ] më parë duke shënuar dy herë dhe duke ndihmuar Samuel Eto ' Qëllimi i parë O -së Chelsea në një humbje të plotë të Cardiff City në të njëjtën konkurrencë . [ 169 ] Hazard shënoi golin e tij të pestë të sezonit kundër Schalke në një vendimtare 0-3 Champions League fazën e grupeve të fitojë . [ 170 ] në tetor , Hazard ka qenë pjesë e 23 -njeri listën e lojtarëve të nominuar për prestigjioz FIFA Ballon d'Or , dhënë për lojtar i cili votohet futbollist botëror për meshkuj e vitit . [ 171 ]

Më 9 nëntor 2013, Hazard krijuar golin e parë Chelsea kundër West Bromwich Albion , që u shënua nga Samuel Eto'o . Më vonë në ndeshjen Chelsea shkuan 2-1 poshtë , por Hazard shënoi një dënim minutën e fundit të përfundoj një pikë për ekipin e tij . [ 172 ] Më 4 dhjetor 2013, Hazard shënoi një mbajtëse në një fitore 4-3 ndaj Sunderland larg , [ 173 ] me trajneri Jose Mourinho duke thënë se Hazard mbajti punën e tij më të mirë të sezonit . [ menaxher 174 ] Sunderland Gus Poyet vlerësoi gjithashtu Hazard për ndikimin e tij individuale në lojë . Poyet tha : . " . . Eden Hazard ishte i shquar Ai ishte unplayable , si një menaxher unë nuk kam ardhur kundër askujt si kjo " [ 175 ]

Më 26 dhjetor 2013 , Hazard shënoi golin e vetëm në fitoren 1-0 Chelsea ndaj Swansea . [ 177 ] Në ndeshjen e ardhshme Chelsea ligë , Hazard shënoi një gol nga 25 metra gjatë fitores 2-1 ndaj Chelsea Liverpool. [ 178 ] Javën e ardhshme , Hazard shënoi golin e hapjes në fitoren 2-0 Chelsea larg për Hull City .

RiniaRedakto

Hazard ka luajtur për ekipe të ndryshme belge rinore kombëtare , të tilla si nën - 19 ekipet e nën - 17 dhe . Me ekip të nën - 17 , Hazard ishte një rregullt në ekipin e bërë 17 paraqitje dhe duke shënuar katër gola . Ai ka luajtur me ekipin në Kupën Toto , një turne pushimi për të rinjtë ndërkombëtare të mbajtur në Austri dhe , gjithashtu , ka luajtur në UEFA European Under - 17 Championship 2007 Futbollit , e cila Belgium priti . Në turneun , Hazard shënoi golin e tij të vetëm në ndeshjen e hapjes e ekipit kundër Hollandës konvertimin një dënim në një barazim 2-2 . [ 180 ] Ndeshja ishte një Homecoming për Hazard , siç është luajtur në Tubize , ku ai kaloi një pjesë të karriera e tij rinore . [ 181 ] Gjatë gjithë turneut , Hazard impresionuar mediat dhe trajnerë , e cila çoi në shumë njerëz në Belgjikë e krahasuar atë me legjendë e futbollit belg Enzo Scifo . [ 182 ] [ 183 ] [ 184 ]

Belgjika pësoi eliminimin në gjysmë-finale të konkursit , duke humbur të Spanjës 7-6 me penallti . Belgjikë ishin minuta larg nga një fitore , mirësjellje e një autogol nga David Rochela , e cila Hazard ishte veçanërisht i rëndësishëm në , megjithatë sulmuesi i Barcelonës Bojan Krkic barazoi për popullin e tij për të dërguar ndeshjen në kohën shtesë . [ 185 ] Për shkak të përfunduar në vendin e tretë në turneun , Belgjikë kualifikuar për 2007 FIFA U- 17 Kupa e Botës , të mbajtur në Korenë e Jugut . Hazard është përzgjedhur për të marrë pjesë dhe luajtur në të tre ndeshjet e grupit fazë , ku Belgjikë janë eliminuar .

Pasi ka luajtur në FIFA U- 17 Kupa e Botës në gusht dhe shtator 2007, Hazard filloi duke fituar thirrje -ups për ekipin nën - 19 një muaj më pas në tetor . Shfaqja e tij e parë erdhi në UEFA European Under - 19 Championship Football ndeshjen e kualifikimit 2008 nga Rumania vjen si zëvendësues në fitoren 4-0 . [ 186 ] Ai ka luajtur më pas në dy fazën e ardhshme të grupit ndeshjet kundër Islandës dhe Angli . Belgjikë humbi të dy ndeshjet . [ 187 ] [ 188 ] Rezultatet negative eliminuar vendin nga turneu . Për shkak të qenë një lojtar i mitur të vitit të kaluar , Hazard ishte e drejtë për ekipin e nën - 19 për sezonin 2008-09 . Për shkak të pjesëmarrjes së tij në rritje me ekipin e parë Lille -së , Hazard u lejohet vetëm për të luajtur në 2009 UEFA European Championship Under - 19 Football ndeshjet kualifikuese me klubin e tij dhe , si rezultat , humbi edicionin 2008 të Kupës së Qumështit , e cila u mbajt gjatë Lille -së preseason .

Më 7 tetor 2008, Hazard shënoi e parë nën - 19 golin e tij në fitoren 5-0 të ekipit ndaj Estonisë . [ 189 ] Tre ditë më vonë , ai shënoi një të dyfishtë në një barazim 2-2 me Kroacinë . [ 190 ] Në Elite Round , Hazard udhëhoqi ekipin në shënuar qëllimet tre. Në ndeshjen e hapjes kundër Republikës së Irlandës , ai shënoi golin e vetmuar . [ 191 ] Në ndeshjen e ardhshme , Hazard ka qenë me ndikim në të ekipit 5-0 dajak e Suedisë shënuar një gol dhe duke ndihmuar në dy të tjerë . [ 192 ] Në Ndeshja finale ekipit , ata u përballën me Zvicrën . Belgjika kishte nevojë për një fitore të drejtpërdrejtë të avancojnë në UEFA European Championship Futbollit Nën - 19 të vitit 2009 , por u eliminuan nga kualifikuese pas vizatim 1-1 me zviceranët , pavarësisht Hazard hapur rezultatin për Belgjikë në minutën e 21-të . [ 193 ]

SeniorRedakto

Edhe pse Hazard është ende të drejtë për të përfaqësuar Belgjikën në nivelin e të rinjve , më 18 nëntor 2008, ai u thirr deri në ekipin e lartë Belgjikë , për herë të parë , nga menaxheri Rene Vandereycken për ndeshjen e ekipit kundër Luksemburgut . [ 194 ] Para marrjes tij Debutimi i ekipit kombëtar me Belgjikën , Hazard u courted nga zyrtarët francez Federatës futbollit të cilët kërkonin lojtar për të luajtur për ekipin kombëtar të Francës ato që i kishte bërë të ligjshëm për shtetësi franceze . Hazard nuk janë përgjigjur në rrotull dhe më vonë deklaroi " Për shkak të pranisë sime në Francë për shtatë vjet , ndihem 99 % belg dhe 1 % frëngjisht , por ideja e qytetarisë francez nuk e ka kaluar mendjen time " . [ 195 ]

Hazard bëri debutimin e tij të parashikuar shumë për Belgjikë në ndeshjen kundër Luksemburgut vjen si zëvendësues në minutën e 67- të Wesley Sonck . [ 196 ] Në debutimin e tij , Hazard u bë lojtari më i ri i tetë në historinë e futbollit belg në 17 vjet dhe 316 ditë deri të luajë për ekipin kombëtar . [ 197 ] më 12 gusht 2009, pas tre shfaqje të njëpasnjëshme të zëvendësueshme me ekipin , ai e bëri fillimin e tij të parë nën trajnerin Franky Vercauteren në humbjen 3-1 miqësore të ekipit në Republikën Çeke . [ 198 ] pas dorëheqja e Vercauteren , ai të zëvendësohet me menaxher Dick Advocaat . Sipas Advocaat , Hazard u bë një iniciativë në ekip dhe , më 14 nëntor 2009, ka luajtur një ndeshje të plotë për herë të parë në karrierën e tij ndërkombëtare . Në ndeshjen e cila u luajtur kundër Hungarisë , Hazard asistuar në dy gola në një fitore 3-0 .

Advocaat u zëvendësua si menaxher maj 2010 me ​​Georges Leekens . Pas duke shfaqur si një iniciativë në Leekens tre ndeshjet e para në krye , Hazard filloi duke u shfaqur si një zëvendësim për Belgjikë gjatë sezonit 2010-11 . Leekens justifikuar benching tij për Hazard duke përmendur performancën e brendshme e lojtarëve , e cila kishte qenë underwhelming në atë kohë , ndërsa gjithashtu duke pranuar se Hazard shfaqet mungesën e dëshirës në trajnim me ekipin kombëtar dhe shpesh e neglizhuar detyrat e tij mbrojtëse gjatë ndeshjeve ndërkombëtare . [ 81 ] [ 199 ] Pas u shfaqur si zëvendësues në dy ndeshjet e drejtë , Hazard kthye në formacion duke filluar për nëntor 2010 ndeshje miqësore e ekipit kundër Rusisë . Në ndeshjen e cila Belgjika fitoi 2-0 , Hazard ndihmuar në qëllimin e ekipit hapjes shënoi nga Romelu Lukaku . [ 200 ]

Pas duke shfaqur si një iniciativë në 1-1 barazim të ekipit me Finlandën në shkurt 2011 , Hazard ishte zbresë përsëri në stol zëvendësim për të rëndësishëm mars 2011 UEFA Euro 2012 kualifikuese të ekipit ndeshjet si Leekens i preferuar i Naser Chadli dhe Mousa Dembele nga krahët. [ 201 ] në kualifikueset e ekipit 29 Mar kundër Azerbajxhanit , ai u shfaq si një zëvendësues në pjesën e dytë dhe ka ndihmuar në qëllimin final të ekipit në një fitore 4-1 . [ 202 ] Pas ndeshjet , mediat franceze filluan në pyetje pse Hazard ishte duke luftuar për jetë vlerësuar në vendin e tij , ndërsa , në të njëjtën kohë , ishte duke u vlerësuar në Francë . [ 203 ] Marc Wilmots , ndihmës trajner i ekipit kombëtar , iu përgjigj raporteve të medias duke deklaruar " Disa njerëz shohin vetëm cilësitë e Eden " dhe "francez shtyp janë verbuar ndonjëherë nga momentet e tij të magjisë " . [ 204 ]

Në ndeshjen tjetër konkurrues Belgjikës kundër Turqisë më 3 qershor 2011, Hazard filluar ndeshjen , por u zëvendësua pas 60 minutave . I zhgënjyer me punën e tij dhe zëvendësimit ,mesfushori pension në dhomë dollap me kyç dhe më vonë ishte i ndotur në televizion jashtë stadiumit me familjen e tij të hahet një hamburger , ndërsandeshja ishte ende në vazhdim . [ 205 ] Pas episodit , që është bërë i njohur si Burgergate në Belgjikë , [ 206 ] Hazard kërkoi falje për tradhti , duke i dhënë përgjigje Leekens rrezik ndaj zëvendësim kur " një lojtar i ri bën një gabim " . [ 207 ] [ 208 ]

Më 4 gusht , Leekens njoftoi se Hazard do të ndëshkohen për veprimet e tij gjatë ndeshjes Turqi dhe , si rezultat , do të humbasë ndeshjen e ekipit 10 gusht miqësore kundër Sllovenisë , si dhe Euro kualifikuese kthimit ndeshjen e ekipit kundër Azerbajxhanit më 2 shtator dhe miqësore ndaj Shteteve të Bashkuara katër ditë më vonë . [ 209 ] Më 9 gusht , grupi menaxhimin e rrezikut lëshoi ​​një deklaratë për shtyp për mediat belge . Veprimet lirimin Hazard detajuar për gjatë ndeshjes Turqi , kritikoi pezullimin e lojtarit tre ndeshje , si dhe në pyetje Leekens kritika të vazhdueshme të Hazard . [ 210 ] Më 25 gusht , u njoftua se Leekens kishte hequr pezullimin Hazard dhemesfushori u emërua më pas në ekipin për të luajtur ndeshjeve shtator. [ 211 ] Leekens vendosur për të hequr pezullimin pasi ka një takim me Hazard që ishte organizuar nga agjenti i lojtarit. [ 212 ]

Më 7 tetor 2011, gati tre vjet pas debutimin e tij , Hazard shënoi golin e tij të parë ndërkombëtare kundër Kazakistanit në një fitore 4-1 . [ 213 ] Fitorja futur Belgjikën në pozitën e dytë vend në grupin e saj në kualifikuese për UEFA Euro 2012 me ekipin kanë nevojë për një fitore mbi Gjermaninë më 11 tetor për të siguruar një vend në playoffs kualifikuese . [ 214 ] në ndeshjen kundër Gjermanisë , Hazard ka luajtur gjithë ndeshjen si Belgjika dështuar për të fituar një vend nëEuropean Championship duke humbur 3-1 në Düsseldorf . [ 215 ]

Stili i luajturRedakto

Hazard kryesisht luan si ose një mesfushor sulmues ose një anësor dhe ka qenë e kredituar si " ndoshtatalent të shquar në Evropë tani " . [ 216 ] Në Lille nën ish- menaxher Rudi Garcia , Hazard shpesh ka luajtur në rolin e fundit në ekipin e 4 -3-3 formimin dhe rregullisht kaloi krahët , sepse ai mund të përdorni të dyja këmbët . Pas nisje të tjerë luajë të krijuesit Yohan Cabaye dhe Gervinho në vitin 2011 , gjatë sezonit 2011-12 , Garcia luajtur Hazard si një mesfushor qendror sulmuar , duke lejuarlojtar për të bredh prapa mbi krahun e nëse është e nevojshme . Dy nga tiparet më të zakonshme shembullore Hazard janë ritmi i tij dhe aftësia teknike , të cilat janë përshkruar si " habitshme " dhe " mesmerizing " , përkatësisht . [ 80 ]

Hazard e ish- shok grupi dhe Lille kapiteni Rio Mavuba përshkruar Hazard si " një lojtar të madh , me një talent të madh . Ai në të vërtetë nuk është se i madh , por ai është në mënyrë të shpejtë . Ai është gjithashtu shumë e vështirë për të dëbuar dhe e mbarimit tij është nivel të lartë " . [ 80 ] Hazard -së ritmi i shoqëruar me mbarimit të tij dhe paaftësia për të dëbuar lehtë çuar në ish- traineri i tij Claude Puel dubbing atë " Messi i vogël" , duke iu referuar yllit të Barcelonës . [ 7 ] ndjenjat Puel më vonë u bëri jehonë nga ish- menaxheri Marseille dhe mediave personalitetit Rolland Courbis që komentoi " Disa herë ajo duket për mua si Lionel Messi në anën e djathtë " [ 76 ] " dhunti dhe i ndërlikuar " stilin rrezik i luajnë është përshkruar si të ngjashme me yll Real Madridit Cristiano Ronaldo , . një krahasim më vonë përsëritet nga ish- Frengjisht ndërkombëtare Christophe Dugarry . [ 217 ] [ 218 ] Vizioni i tij , përshkruar sitipar ai është përmirësuar nëmë të , ka lejuar atë për të zhvilluar në një kalimi efektiv , i cili kompenson për qëllim - rrjetë relativisht të ulët të prodhimit të tij . [ 219 ]

Në Belgjikë , talentin Hazard dhe ngjitja e ngjashme deri hierarkia e futbollit e vendit ka çuar në krahasime me ish- belge ndërkombëtar Enzo Scifo . [ 20 ] [ 220 ] Të dy lojtarët ndajnë të njëjtën vendlindja dhe vetë Scifo kaloi kohë me Hazard , ndërsa ai ishte në Tubize pranuar " Eden , ju e dini , unë kam coached në Tubize . Gjatë javës , unë u kujdes të rinjve të paktën një herë , dhe ai , në ato ditë , unë menjëherë e pa se ai kishte një të ardhme të sigurt " . [ 220 ]

Megjithatë , pavarësisht nga mendimet pozitive , Hazard ka duruar kritika nga disa . Ish i tij kombëtar trajneri i ekipit dhe mentor Dick Advocaat rënë dakord me shumicën në atë Hazard zotëronte çdo gjë e nevojshme të jetë një lojtar i klasit botëror , por pretendon një nevojë për karizmës " Unë i thashë atij që të ketë më shumë karizmin . Ai është një talent , por ai mund të mos të shihet ashtu përgjithmonë " . [ 221 ] Në vitin 2010 , ish-menaxher i ekipit Belgjikë kombëtar Georges Leekens pyetje pune normë rrezik -së . [ 222 ] drejtor akademi rinjtë Lille Jean - Michel VANDAMME kundërshtoi të dy menaxherët kritikat duke argumentuar se Hazard thjesht ka një intelektuale ndershmëria që është jashtë zakonshëm dhe të papritura të futbollist sotme shpall " ai është një konkurrent i vërtetë , jo një mashtrojnë , as një moaner , sepse ju nuk e dëgjoni atë duke u ankuar kur ai i merr të turbulluar " .

ReferencaRedakto

 1. ^ "FIFA Club World Cup Japan 2012 presented by TOYOTA – List of Players" (PDF). Fédération Internationale de Football Association (FIFA). f. 3. Marrë më 26 July 2013. 
 2. ^ "Eden Hazard Chelsea profile". Chelsea F.C. 20 August 2012. Marrë më 28 July 2011. 
 3. ^ "Eden Hazard ESPN Profile". ESPN. Marrë më 19 April 2011. 
 4. ^ "St Etienne v Lille: Preview". ESPN. 5 March 2010. Marrë më 10 April 2010. 
 5. ^ Leach, Jimmy (30 November 2009). "Arsenal: potential transfer targets". The Independent. London. Marrë më 10 April 2010. 
 6. ^ Lyttleton, Ben (18 April 2011). "Ten top Ligue 1 talents who could be on the move this summer". Sports Illustrated. Marrë më 19 April 2011. 
 7. ^ Benammar, Emily (1 April 2010). "Eden Hazard, the Lille winger dubbed 'the next Lionel Messi". The Daily Telegraph. London. Marrë më 10 April 2010. 
 8. ^ "Scout Report: Arsenal and Manchester United target Eden Hazard". Football Transfer Tavern. 8 January 2010. Marrë më 10 April 2010. 
 9. ^ "Could Lille's Eden Hazard go to Emirates? Liverpool eye Heskey". The First Post. 23 December 2009. Marrë më 10 April 2010. 
 10. ^ "Foreign correspondent: Eden Hazard". Ligue de Football Professionnel. 2 November 2009. Marrë më 24 November 2011. 
 11. ^ "Eden Hazard, un genio del desborde". Marca (në Spanish). 1 April 2010. Marrë më 9 August 2010. 
 12. ^ "Eden Hazard prolonge son contrat au LOSC". Lille OSC (në French). Marrë më 10 April 2010. 
 13. ^ "UNFP: Trophées UNFP du football Un petit coin de paradis..." National Union of Professional Footballers (në French). 22 May 2011. Marrë më 22 May 2011. 
 14. ^ "The "Bravo" Award". Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation. Marrë më 1 April 2012. 
 15. ^ a b c "Les Hazard, une famille de foot". Le Parisien (në French). 15 March 2011. Marrë më 19 December 2011. 
 16. ^ "Avant d'être partagée entre Lille et Lens, la famille Hazard a cultivé son jardin secret" (në French). La Voix des Sports. 29 January 2010. Marrë më 19 April 2011. 
 17. ^ a b "Eden Hazard, protection rapprochée" (në French). Fédération Internationale de Football Association. 21 November 2008. Marrë më 10 April 2010. 
 18. ^ "Eden est entouré de professionnels" (në French). Foot Goal. 27 November 2007. Marrë më 10 April 2010. 
 19. ^ "L'interview découverte de Thorgan Hazard" (në French). Lensois. Marrë më 10 March 2010. 
 20. ^ "M. Seydoux confirme pour Kylian Hazard" (në French). FootLille. 3 March 2011. Marrë më 18 September 2011. 
 21. ^ "Eden Hazard out, Kylian Hazard in?" (në Dutch). Voetbal Belgie. 2 March 2011. Marrë më 19 April 2011. 
 22. ^ "Hazard lights the way for Belgium". The National. 5 March 2010. Marrë më 10 April 2010. 
 23. ^ "Hazard est papa" (në French). DH.be. 19 December 2010. Marrë më 19 December 2010. 
 24. ^ "Hazard déjà papa!" (në French). Maxifoot. 19 December 2010. Marrë më 19 December 2010. 
 25. ^ "À Braine-le-Comte, sur les traces d'Eden Hazard" (në French). Nord Éclair. 15 November 2011. Marrë më 29 November 2011. 
 26. ^ "8 nouveaux professionnels au LOSC". Lille OSC (në French). Marrë më 10 April 2010. 
 27. ^ "Lille's Hazard looks back and forward to Trabzonspor". Union of European Football Associations. 27 September 2011. Marrë më 27 September 2011. 
 28. ^ "Racing CF 92 3–1 LOSC 2" (në French). Lille OSC. 1 September 2007. Marrë më 19 April 2011. 
 29. ^ "LOSC 2 0–1 Lesquin" (në French). Lille OSC. 9 September 2007. Marrë më 19 April 2011. 
 30. ^ "Formation: carton plein des 18 ans Nationaux!" (në French). Lille OSC. 12 November 2007. Marrë më 19 April 2011. 
 31. ^ "FC Bruges 1–3 LOSC" (në French). Lille OSC. 16 November 2007. Marrë më 19 April 2011. 
 32. ^ "Nancy v. Lille Match Report". Ligue de Football Professionnel (në French). 24 November 2007. Marrë më 10 April 2010. 
 33. ^ "Lille v. Metz Match Report". Ligue de Football Professionnel (në French). 12 January 2008. Marrë më 19 April 2011. 
 34. ^ "Sochaux v. Lille Match Report". Ligue de Football Professionnel (në French). 19 January 2008. Marrë më 19 April 2011. 
 35. ^ "Lille v. Paris Saint-Germain Match Report". Ligue de Football Professionnel (në French). 26 January 2008. Marrë më 19 April 2011. 
 36. ^ "LOSC 2 3–2 Vitré" (në French). Lille OSC. 17 May 2008. Marrë më 19 April 2011. 
 37. ^ "Football Lille Effectif 2007/2008". Stat2Foot (në French). Marrë më 7 January 2011. 
 38. ^ "Joueurs CFA 2007/2008" (në French). Lille OSC. 19 April 2011. Marrë më 19 April 2011. 
 39. ^ "Sochaux v. Lille Match Report". Ligue de Football Professionnel (në French). 14 September 2008. Marrë më 19 April 2010. 
 40. ^ "Eden Hazard premier but pro contre Auxerre!". YouTube. Marrë më 22 July 2010. 
 41. ^ "Eden Hazard prolonge son contrat au LOSC". Lille OSC (në French). Marrë më 10 April 2010. 
 42. ^ "Montpellier v. Lille Match Report". Ligue de Football Professionnel (në French). 24 September 2008. Marrë më 19 April 2011. 
 43. ^ "Lille v. Saint Etienne Match Report". Ligue de Football Professionnel (në French). 15 November 2008. Marrë më 10 April 2010. 
 44. ^ "Lille va prolonger le contrat d'Eden Hazard". 7sur7 (në French). 18 November 2008. Marrë më 10 April 2010. 
 45. ^ "Dunkerque v. Lille Match Report". Ligue de Football Professionnel (në French). 23 January 2009. Marrë më 10 April 2010. 
 46. ^ "Lille v. Sochaux Match Report". Ligue de Football Professionnel (në French). 7 February 2009. Marrë më 10 April 2010. 
 47. ^ "Lille v. Monaco Match Report". Ligue de Football Professionnel (në French). 22 February 2009. Marrë më 19 April 2011. 
 48. ^ "Lille v. Lyon Match Report". Ligue de Football Professionnel (në French). 4 March 2009. Marrë më 10 April 2010. 
 49. ^ "Lille v. Marseille Match Report". Ligue de Football Professionnel (në French). 26 April 2009. Marrë më 10 April 2010. 
 50. ^ "Zidane: "Hazard es el crack del futuro: es muy bueno y va a serlo aún más"" (në Spanish). Marca. 1 April 2010. Marrë më 9 August 2010. 
 51. ^ "Hazard flattered by interest". Sky Sports. 11 April 2009. Marrë më 10 April 2010. 
 52. ^ "Hazard keen to stay put". Sky Sports. 9 April 2009. Marrë më 10 April 2010. 
 53. ^ "10 things you need to know about Eden Hazard". The Mirror. UK. 2 April 2010. Marrë më 10 April 2010. 
 54. ^ "The next Cristiano Ronaldo, Eden Hazard declares interest in sealing summer move to Arsenal". Daily Mail. London. 25 September 2009. Marrë më 10 April 2010. 
 55. ^ "Eden Hazard agent: Man Utd, Barcelona following him for two years". Tribal Football. 16 April 2009. Marrë më 10 April 2010. 
 56. ^ "Eden Hazard rules out Liverpool move claiming he has eyes only for Real Madrid and Arsenal". Daily Mail. London. 2 April 2010. Marrë më 10 April 2010. 
 57. ^ "Hazard reiterates hope for Madrid or Arsenal move". ESPN. 2 April 2010. Marrë më 10 April 2010. 
 58. ^ "Sevojno v. Lille Match Report". Union of European Football Associations. 30 July 2009. Marrë më 10 April 2010. 
 59. ^ "Genk v. Lille Match Report". Union of European Football Associations. 27 August 2009. Marrë më 10 April 2010. 
 60. ^ "Eden Hazard VS Genoa (but)". YouTube. Marrë më 10 April 2010. 
 61. ^ "Lille looking to go the distance". Union of European Football Associations. 22 October 2009. Marrë më 10 April 2010. 
 62. ^ "Balmont and Lille go big-game hunting". Union of European Football Associations. 18 December 2009. Marrë më 10 April 2010. 
 63. ^ "Lille beats Le Mans 3–0 to take third place in French league, Lyon held 1–1 at Monaco". Canada East. 20 December 2009. Marrë më 10 April 2010. 
 64. ^ "Lille v. Lens Match Report". Ligue de Football Professionnel (në French). 30 January 2010. Marrë më 22 July 2010. 
 65. ^ "Lille starlet Eden Hazard signs contract extension". ESPN. 4 February 2010. Marrë më 10 April 2010. 
 66. ^ "Hazard seals new Lille deal". Union of European Football Associations. 5 February 2010. Marrë më 10 April 2010. 
 67. ^ "Hazard hands initiative to Lille". Union of European Football Associations. 11 March 2010. Marrë më 22 July 2010. 
 68. ^ "Lille v. Montpellier Match Report". Ligue de Football Professionnel (në French). 28 March 2010. Marrë më 22 July 2010. 
 69. ^ "Eden Hazard: La confirmation!". National Union of Professional Footballers (në French). Marrë më 16 April 2010. 
 70. ^ "Trophées UNFP – Les nommés sont..." Fédération Internationale de Football Association (në French). 29 April 2010. Marrë më 30 April 2010. 
 71. ^ "Lille v. Nice Match Report". Ligue de Football Professionnel (në French). 29 August 2010. Marrë më 9 October 2010. 
 72. ^ a b "Hazard a guess at Liverpool's next big signing..." FourFourTwo. 23 November 2010. Marrë më 19 April 2011. 
 73. ^ "Toulouse v. Lille Match Report". Ligue de Football Professionnel (në French). 26 September 2010. Marrë më 7 January 2011. 
 74. ^ "Lille v. Montpellier Match Report". Ligue de Football Professionnel (në French). 3 October 2010. Marrë më 7 January 2011. 
 75. ^ "Lyon v. Lille Match Report". Ligue de Football Professionnel (në French). 17 October 2010. Marrë më 7 January 2011. 
 76. ^ "Hazard: A force to be reckoned with". Fédération Internationale de Football Association. 9 February 2011. Marrë më 19 April 2011.