Kombëtarja maqedonase e futbollit

Kombëtarja maqedonase e futbollit është skuadra kombëtare e shtetit të Maqedonisë, kjo kombëtare kontrollohet nga Federata e Futbollit të Maqedonisë. Për shkak të një mosmarrëveshje në vazhdim për emrin, tashmë kombëtarja merr pjesë në garat kombëtare me emrin "FYR Macedonia". Ata i luajn ndeshjen në stadiumin Philip II Arena në Shkup, ky stadium u ndërtua në vitin e largët 1947, dhe u rihap në vitin 2011 pas rikonstruksionit. Trajneri i kombëtares Maqedonase është Čedomir Janevski, i cili erdhi në detyrë më 21 gusht 2012 duke zëvëndësuar John Toshack, i cili u largua nga kombëtarja më 12 gusht 2012 si pasojë e mos përmbushjes së kritereve të kërkuara nga presidenti i federatës maqedonase Ilčo Gjorgioski.

Kombëtarja maqedonase e futbollit
E para ngjyrë
E dyta ngjyrë
Rënditja e FIFAs
AktualRënditja e FIFAs
Më i lartë46
Më i ulët147

Më 12 gusht 2009, si pjesë e 100 vjetorit të themelimit të futbollit në Maqedoni, kombëtarja luajti një ndeshje miqësore kundë kampionëve europian të Spanjës. Ylli Goran Pandev shënoi 2 Gola në pjesën e parë për ti dhënë kryesimin skuadrës së tij 2-0 përpara se Spanja të bënte një përmbysje me 3 Gola dhe për të fituar, kjo ndeshje u luajt në Philip II Arena u ndoq nga një numër rekord tifozësh, 30.000 mij.

Kampionet Botërore Redakto

Kombëtarja maqedonase e futbollit nuk është kualifikuar asnjë herë për në finalet e Kupës së Botës. Në vitin 2010, ata ishin shumë pranë kualifikimit, pasi e përfunduan grupin 9 me 7 pikë. Gjithsej ishin vetëm pesë skuadra, Maqedonia nuk u kualifikua dotë vetëm në ndeshjen e fundit të grupit, ku ata humbën kundër Norvegjisë me rezultatin 2-1.

  • Si pjesë e Mbretërisë Jugosllave (1918-1946)
Viti Raundi Pozicioni ND F B* H GSH GP
  1930 -   Vendi i katërt* 3** 3 2 0 1 7 7
  1934 Nuk u kualifikua - - - - - - -
  1938 Nuk u kualifikua - - - - - - -
  1950 Raundi 1 5 3 2 0 1 7 3
  1954 Çerek-finale 7 3 1 1 1 2 3
  1958 Çerek-finale 5 4 1 2 1 7 7
  1962 Vendi i katërt 4 6 3 0 3 10 7
  1966 Nuk u kualifikua - - - - - - -
  1970 Nuk u kualifikua - - - - - - -
  1974 I dyti në grupe 7 6 1 2 3 12 7
  1978 Nuk u kualifikua - - - - - - -
  1982 Raundi 1 16 3 1 1 1 2 2
  1986 Nuk u kualifikua - - - - - - -
  1990 Çerek-finale 5 5 3 1 1 8 6
Total 8/14 2 x 4th 33 14 7 12 55 42

Kampionet Evropiane Redakto

Si në Kupën e Botës, Maqedonia nuk është kualifikuar asnjë herë edhe në një kampionat europian. Ata mundën Estoninë me rezultatin 1-0 më 16 gusht 2006 në ndeshjen e parë të fazës kualifikuese të Eruo 2008. Ata barazuan më pas me Anglinë 0-0 më 7 tetor 2006 duke shënuar rezultatin e tyre më të mirë deri më sot. Ata fituan një tjetër ndeshje surprizë kundër Kroacisë më 17 nëntor 2007

  • As a part of the Federation of six Republics Yugoslavia
Viti Raundi ND F B* H GSH GP
  1960 -   Vendi i dytë 2 1 0 1 6 6
  1964 Nuk u kualifikua - - - - - -
  1968 -   Vendi i dytë 3 1 1 1 2 3
  1972 Nuk u kualifikua - - - - - -
    1976 Vendi i katërt 2 0 0 2 4 7
  1980 Nuk u kualifikua - - - - - -
  1984 Raundi 1 3 0 0 3 2 10
  1988 Nuk u kualifikua - - - - - -
Total 4/9 10 2 1 7 14 26

Historiku Redakto

Stadiumi Redakto

Olimpiadat Redakto

Skuadra momentale Redakto

Skuadra momentale e thirrur për të luajtur në ndeshjet e kualifueseve të Botërorit 2014 kundër   Uellsit dhe   Skocisë më 6 dhe 10 shtator.

Ndeshjet dhe Golat janë radektuar më 10 shtator 2013.

Nr. Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi
1 GK Tome Pačovski (1982-06-28) 28 qershor 1982 (41 vjeç) 33 0   Mechelen
12 GK Kristijan Naumovski (1988-09-17) 17 shtator 1988 (35 vjeç) 3 0   Dinamo București
23 GK Darko Tofiloski (1986-01-13) 13 janar 1986 (38 vjeç) 1 0   Košice
4 DF Nikolče Noveski (Zëvëndës-Kapiten) (1979-04-28) 28 prill 1979 (45 vjeç) 62 5   Mainz 05
6 DF Vanče Šikov (1985-07-19) 19 korrik 1985 (38 vjeç) 31 3   Volyn Lutsk
5 DF Boban Grnčarov (1982-08-12) 12 gusht 1982 (41 vjeç) 31 1   Botev Plovdiv
15 DF Daniel Mojsov (1987-12-25) 25 dhjetor 1987 (36 vjeç) 23 0   Brann
2 DF Daniel Georgievski (1988-02-17) 17 shkurt 1988 (36 vjeç) 17 0   Steaua București
18 DF Aleksandar Lazevski (1988-01-21) 21 janar 1988 (36 vjeç) 14 0   Hoverla
13 DF Stefan Ristovski (1992-02-12) 12 shkurt 1992 (32 vjeç) 9 0   Latina
3 DF Daniel Ivanovski (1983-06-27) 27 qershor 1983 (40 vjeç) 4 0   Mjällby
22 MF Darko Tasevski (1984-05-20) 20 maj 1984 (40 vjeç) 44 1   Ironi Kiryat Shmona
16 MF Nikola Gligorov (1983-08-15) 15 gusht 1983 (40 vjeç) 18 0   Khazar Lankaran
20 MF Ostoja Stjepanović (1985-02-17) 17 shkurt 1985 (39 vjeç) 6 0   Wisła Kraków
8 MF David Babunski (1994-03-01) 1 mars 1994 (30 vjeç) 2 0   Barcelona B
14 MF Predrag Rangjelović (1990-03-02) 2 mars 1990 (34 vjeç) 1 0   Jagodina
10 FW Goran Pandev (Kapiten) (1983-07-27) 27 korrik 1983 (40 vjeç) 74 26   Napoli
7 FW Ivan Tričkovski (1987-04-18) 18 prill 1987 (37 vjeç) 31 4   Waasland-Beveren
19 FW Agim Ibraimi (1988-08-29) 29 gusht 1988 (35 vjeç) 22 5   Cagliari
21 FW Mirko Ivanovski (1989-10-31) 31 tetor 1989 (34 vjeç) 18 1   Astra
11 FW Aleksandar Trajkovski (1992-09-05) 5 shtator 1992 (31 vjeç) 12 2   Mechelen
9 FW Adis Jahović (1987-03-18) 18 mars 1987 (37 vjeç) 6 1   Vorskla
17 FW Jovan Kostovski (1987-04-19) 19 prill 1987 (37 vjeç) 4 1   OH Leuven

Statistikat Redakto

Më shumë ndeshje Redakto

Rank Emri Karriera Ndeshje
1 Goce Sedloski 1996–2010 100
2 Veliče Šumulikoski 2002 – 84
3 Goran Pandev 2001 – 74
4 Artim Shaqiri 1996–2009 72
5 Igor Mitreski 2001–2011 70
6 Nikolče Noveski 2004 – 62
7 Petar Miloševski 1998–2009 59
8 Vlatko Grozdanoski 2001–2011 50
9 Gjorgji Hristov 1995–2003 48
10 Ilčo Naumoski 2003–2012 46

Golashënuesit Redakto

Rank Emri Karriera Gola
1 Goran Pandev 2001 – 26
2 Gjorgji Hristov 1995–2003 16
3 Artim Shaqiri 1996–2007 15
4 Goran Maznov 2001-2009 10
5 Ilčo Naumoski 2003–2012 9
6 Saša Ćirić 1996–2003 8
Goce Sedloski 1996–2010
8 Zoran Boškovski 1993–1998 5
Mitko Stojkovski 1994–2002
Aco Stojkov 2002–2010
Nikolče Noveski 2004 -
Agim Ibraimi 2009 -

Historiku i trajnerëve Redakto

Shih edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto