Kombëtarja maqedonase e futbollit

Kombëtarja maqedonase e futbollit është skuadra kombëtare e shtetit të Maqedonisë, kjo kombëtare kontrollohet nga Federata e Futbollit të Maqedonisë. Për shkak të një mosmarrëveshje në vazhdim për emrin, tashmë kombëtarja merr pjesë në garat kombëtare me emrin "FYR Macedonia". Ata i luajn ndeshjen në stadiumin Philip II Arena në Shkup, ky stadium u ndërtua në vitin e largët 1947, dhe u rihap në vitin 2011 pas rikonstruksionit. Trajneri i kombëtares Maqedonase është Čedomir Janevski, i cili erdhi në detyrë më 21 gusht 2012 duke zëvëndësuar John Toshack, i cili u largua nga kombëtarja më 12 gusht 2012 si pasojë e mos përmbushjes së kritereve të kërkuara nga presidenti i federatës maqedonase Ilčo Gjorgioski.

Maqedonia
Soccerball.svg
Federata Fudbalska Federacija na Makedonija
Konfederata UEFA
Trajneri Čedomir Janevski
Kapiteni aktual Goran Pandev
Golashënuesi Goran Pandev (33)
Stadiumi Philip II Arena
FIFA (kodi) MKD
FIFA (rangu) 75 rritje +14
Pozita më e lartë 46 (tetor 2008)
Pozita më e ulët 147 (maj 1994)
Elo (Rangu) 81
Pozita më e lartë 55 (qershor 2010)
Pozita më e ulët 104 (prill 2003)
Brenda
Jashtë
Loja e parë ndërkombëtare

Flag of Slovenia.svg Sllovenia 1-4 Flag of Macedonia.svg Maqedonia
Fitorja më e madhe

Flag of Liechtenstein.svg Lihtenshtajni 1-11 Flag of Macedonia.svg Maqedonia
Humbja më e madhe

Flag of Macedonia.svg Maqedonia 0-5 Flag of Belgium.svg Blegjika

Më 12 gusht 2009, si pjesë e 100 vjetorit të themelimit të futbollit në Maqedoni, kombëtarja luajti një ndeshje miqësore kundë kampionëve europian të Spanjës. Ylli Goran Pandev shënoi 2 Gola në pjesën e parë për ti dhënë kryesimin skuadrës së tij 2-0 përpara se Spanja të bënte një përmbysje me 3 Gola dhe për të fituar, kjo ndeshje u luajt në Philip II Arena u ndoq nga një numër rekord tifozësh, 30.000 mij.

Kampionet BotëroreRedakto

Kombëtarja maqedonase e futbollit nuk është kualifikuar asnjë herë për në finalet e Kupës së Botës. Në vitin 2010, ata ishin shumë pranë kualifikimit, pasi e përfunduan grupin 9 me 7 pikë. Gjithsej ishin vetëm pesë skuadra, Maqedonia nuk u kualifikua dotë vetëm në ndeshjen e fundit të grupit, ku ata humbën kundër Norvegjisë me rezultatin 2-1.

  • Si pjesë e Mbretërisë Jugosllave (1918-1946)
Viti Raundi Pozicioni ND F B* H GSH GP
  1930 -   Vendi i katërt* 3** 3 2 0 1 7 7
  1934 Nuk u kualifikua - - - - - - -
  1938 Nuk u kualifikua - - - - - - -
  1950 Raundi 1 5 3 2 0 1 7 3
  1954 Çerek-finale 7 3 1 1 1 2 3
  1958 Çerek-finale 5 4 1 2 1 7 7
  1962 Vendi i katërt 4 6 3 0 3 10 7
  1966 Nuk u kualifikua - - - - - - -
  1970 Nuk u kualifikua - - - - - - -
  1974 I dyti në grupe 7 6 1 2 3 12 7
  1978 Nuk u kualifikua - - - - - - -
  1982 Raundi 1 16 3 1 1 1 2 2
  1986 Nuk u kualifikua - - - - - - -
  1990 Çerek-finale 5 5 3 1 1 8 6
Total 8/14 2 x 4th 33 14 7 12 55 42

Kampionet EvropianeRedakto

Si në Kupën e Botës, Maqedonia nuk është kualifikuar asnjë herë edhe në një kampionat europian. Ata mundën Estoninë me rezultatin 1-0 më 16 gusht 2006 në ndeshjen e parë të fazës kualifikuese të Eruo 2008. Ata barazuan më pas me Anglinë 0-0 më 7 tetor 2006 duke shënuar rezultatin e tyre më të mirë deri më sot. Ata fituan një tjetër ndeshje surprizë kundër Kroacisë më 17 nëntor 2007

  • As a part of the Federation of six Republics Yugoslavia
Viti Raundi ND F B* H GSH GP
  1960 -   Vendi i dytë 2 1 0 1 6 6
  1964 Nuk u kualifikua - - - - - -
  1968 -   Vendi i dytë 3 1 1 1 2 3
  1972 Nuk u kualifikua - - - - - -
    1976 Vendi i katërt 2 0 0 2 4 7
  1980 Nuk u kualifikua - - - - - -
  1984 Raundi 1 3 0 0 3 2 10
  1988 Nuk u kualifikua - - - - - -
Total 4/9 10 2 1 7 14 26

HistorikuRedakto

StadiumiRedakto

OlimpiadatRedakto

Skuadra momentaleRedakto

Skuadra momentale e thirrur për të luajtur në ndeshjet e kualifueseve të Botërorit 2014 kundër   Uellsit dhe   Skocisë më 6 dhe 10 shtator.

Ndeshjet dhe Golat janë radektuar më 10 shtator 2013.

Nr. Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi
1 GK Tome Pačovski (1982-06-28) 28 Qershor 1982 (39 vjeç) 33 0   Mechelen
12 GK Kristijan Naumovski (1988-09-17) 17 Shtator 1988 (32 vjeç) 3 0   Dinamo București
23 GK Darko Tofiloski (1986-01-13) 13 Janar 1986 (35 vjeç) 1 0   Košice
4 DF Nikolče Noveski (Zëvëndës-Kapiten) (1979-04-28) 28 Prill 1979 (42 vjeç) 62 5   Mainz 05
6 DF Vanče Šikov (1985-07-19) 19 Korrik 1985 (36 vjeç) 31 3   Volyn Lutsk
5 DF Boban Grnčarov (1982-08-12) 12 Gusht 1982 (39 vjeç) 31 1   Botev Plovdiv
15 DF Daniel Mojsov (1987-12-25) 25 Dhjetor 1987 (33 vjeç) 23 0   Brann
2 DF Daniel Georgievski (1988-02-17) 17 Shkurt 1988 (33 vjeç) 17 0   Steaua București
18 DF Aleksandar Lazevski (1988-01-21) 21 Janar 1988 (33 vjeç) 14 0   Hoverla
13 DF Stefan Ristovski (1992-02-12) 12 Shkurt 1992 (29 vjeç) 9 0   Latina
3 DF Daniel Ivanovski (1983-06-27) 27 Qershor 1983 (38 vjeç) 4 0   Mjällby
22 MF Darko Tasevski (1984-05-20) 20 Maj 1984 (37 vjeç) 44 1   Ironi Kiryat Shmona
16 MF Nikola Gligorov (1983-08-15) 15 Gusht 1983 (38 vjeç) 18 0   Khazar Lankaran
20 MF Ostoja Stjepanović (1985-02-17) 17 Shkurt 1985 (36 vjeç) 6 0   Wisła Kraków
8 MF David Babunski (1994-03-01) 1 Mars 1994 (27 vjeç) 2 0   Barcelona B
14 MF Predrag Rangjelović (1990-03-02) 2 Mars 1990 (31 vjeç) 1 0   Jagodina
10 FW Goran Pandev (Kapiten) (1983-07-27) 27 Korrik 1983 (38 vjeç) 74 26   Napoli
7 FW Ivan Tričkovski (1987-04-18) 18 Prill 1987 (34 vjeç) 31 4   Waasland-Beveren
19 FW Agim Ibraimi (1988-08-29) 29 Gusht 1988 (33 vjeç) 22 5   Cagliari
21 FW Mirko Ivanovski (1989-10-31) 31 Tetor 1989 (31 vjeç) 18 1   Astra
11 FW Aleksandar Trajkovski (1992-09-05) 5 Shtator 1992 (29 vjeç) 12 2   Mechelen
9 FW Adis Jahović (1987-03-18) 18 Mars 1987 (34 vjeç) 6 1   Vorskla
17 FW Jovan Kostovski (1987-04-19) 19 Prill 1987 (34 vjeç) 4 1   OH Leuven

StatistikatRedakto

Më shumë ndeshjeRedakto

Rank Emri Karriera Ndeshje
1 Goce Sedloski 1996–2010 100
2 Veliče Šumulikoski 2002 – 84
3 Goran Pandev 2001 – 74
4 Artim Shaqiri 1996–2009 72
5 Igor Mitreski 2001–2011 70
6 Nikolče Noveski 2004 – 62
7 Petar Miloševski 1998–2009 59
8 Vlatko Grozdanoski 2001–2011 50
9 Gjorgji Hristov 1995–2003 48
10 Ilčo Naumoski 2003–2012 46

GolashënuesitRedakto

Rank Emri Karriera Gola
1 Goran Pandev 2001 – 26
2 Gjorgji Hristov 1995–2003 16
3 Artim Shaqiri 1996–2007 15
4 Goran Maznov 2001-2009 10
5 Ilčo Naumoski 2003–2012 9
6 Saša Ćirić 1996–2003 8
Goce Sedloski 1996–2010
8 Zoran Boškovski 1993–1998 5
Mitko Stojkovski 1994–2002
Aco Stojkov 2002–2010
Nikolče Noveski 2004 -
Agim Ibraimi 2009 -

Historiku i trajnerëveRedakto

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto