Goran Pandev (lindur më 27 korrik 1983) është një futbollist maqedonas që luan në klubin italian të Serie A, Genoa Goran Pandev është pjestar i kombëtares Maqedonase që nga viti 2001 dhe është golashenuesi më i mirë i të gjitha kohërave me 26 Gola.

Goran Pandev
Goran Pandev.JPG
Pandev me Interin në vitin 2010
Të dhënat personale
Emri i plotëGoran Pandev
Data e lindjes (1983-07-27) 27 Korrik 1983 (36 vjeç) [1]
Vendi i lindjesStrumica, SFR Yugoslavia (now Macedonia)
Gjatësia1,85 m (6 ft 1 in)
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualNapoli
Numri19
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2000–2001Belasica18(6)
2001–2004Internazionale0(0)
2002–2003Spezia (Huazim)22(4)
2003–2004Ancona (Huazim)20(1)
2004–2010Lazio159(48)
2010–2012Internazionale45(5)
2011–2012Napoli (Huazim)30(6)
2012–Napoli26(6)
Ekipi kombëtar
2001–Maqedonia71(26)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 17 maj 2012.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 26 mars 2013

Pandev pjesën më të madhe të karrierës e ka kaluar tek klubi Italian SS Lazio nga viti 2004 deri në vitin 2009. Më pas në sezonin 2009-2010, Pandev u transferua tek skuadra e Milanos Inter ku që në sezonin e parë fitoi Serie A, Kupën e Italisë, UEFA Champions League dhe Botërorin e Klubeve.

ReferimeRedakto

  1. ^ [1]