Finalja e FIFA Kupës së Botës për Klube 2010

2010 Finalja e FIFA Kupa Botërore e Klubeve
Eventi 2010 FIFA Kupa Botërore e Klubeve
Skuadra e parë Flamuri TP Mazembe 0
Skuadra e dytë Flamuri Inter 3
Data 18 dhjetor 2010
Vendi Zayed Sports City, Abu Dhabi
Lojtari i ndeshjes Samuel Eto'o
Inter
Gjyqtari Yuichi Nishimura (Japonia)
Shikueshmëria 42,174
Moti Natë e pastër
21 °C (70 °F)
68% lagështia

Finalja e FIFA Kupës së Botës për Klube 2010 ishte finalja e FIFA Kupës së Botës për Klube, një turnament futbolli që luhet nga shtatë klubet kampione të shtatë federatave kontinentale të FIFAs. Ndeshja u luajt në Stadiumin Sheikh Zayed të Abu Dhabit më 18 dhjetor 2010. Pjesmarrës në këtë finale ishte klubi nga Republika Demokratike e Kongos, TP Mazembe, kampionët e CAF dhe klubi nga Italia, Interi, kampionët e UEFAs. Kjo ishte hera e parë që një klub nga jashtë Evropës ose Amerikës së Jugut luante në një finale.

Rruga drejt finalesRedakto

  TP Mazembe Klubi   Internazionale
CAF Konfederata UEFA
Fitues i CAF Ligës së Kampioneve 2010 Kualifikimi Fitues i UEFA Ligës së Kampioneve 2009–10
Raundi play-off
1–0   Pachuca
(Bedi   21')
Çerek–finalet
2–0   Internacional
(Kabangu   53', Kaluyituka   85')
Gjysëm–finalet 3–0   Seongnam Ilhwa Chunma
(Stanković   3', Zanetti   32', Milito   73')

NdeshjaRedakto

PërmbledhjaRedakto

Interi fitoi finalen me rezultatin e pastër 3–0. Goran Pandev dhe Samuel Eto'o shënuan dy gola të shpejtë në pjesën e parë përpara se Jonathan Biabiany të shënonte golin e tretë në minutën e 85të për ti siguruar ekipit titullin e parë botëror.[1][2][3]

DetajetRedakto

 
 
 
 
 
 
 
 
 
TP Mazembe
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Internazionale
PT 1   Muteba Kidiaba
MB 4   Miala Nkulukutu
MB 2   Joël Kimwaki
MB 20   Mihayo Kazembe (c)
MB 3   Kiritsho Kasusula   84'
MF 13   Bedi Mbenza   43'
MF 15   Dioko Kaluyituka   12'   90'
MF 11   Milota Kabangu
MF 10   Given Singuluma
SU 24   Narcisse Ekanga   33'
SU 27   Kasongo Ngandu   46'
Zëvëndësimet:
SU 6   Déo Kanda   46'
MF 8   Ndonga Mianga   90'
Trajneri:
  Lamine N'Diaye
PT 1   Júlio César
MB 13   Maicon
MB 6   Lúcio
MB 2   Iván Córdoba
MB 26   Cristian Chivu   54'
MF 4   Javier Zanetti (c)
MF 8   Thiago Motta   79'   87'
MF 19   Esteban Cambiasso
SU 27   Goran Pandev
SU 22   Diego Milito   70'
SU 9   Samuel Eto'o
Zëvëndësimet:
MF 5   Dejan Stanković   54'
SU 88   Jonathan Biabiany   70'
MF 17   McDonald Mariga   87'
Trajneri:
  Rafael Benítez

Lojtari i ndeshjes
  Samuel Eto'o (Internazionale)

Ndihmës-gjyqtarët:
  Toru Sagara (Japonia)[4]
  Toshiyuki Nagi (Japonia)[4]
Gjyqtari i katërt:
  Victor Carrillo (Peruja)[4]
Gjyqtari rezervë:
  Jorge Yupanqui (Peruja)[4]

Rregullat e ndeshjes

  • 90 minuta.
  • 30 minuta e kohës shtesë nëse është e nevojshme.
  • Gjuajtjet e penalltive nëse është e nevojshme.
  • 12 lojtarë rezervë të lejuar.
  • Vetëm 3 zëvëndësime mund të kryhen.

StatistikatRedakto

Gjithsej[5]
TP Mazembe Internazionale
Gola të shënuar 0 3
Gjuajtje gjithsej 16 9
Gjuajtje në portë 5 6
Zotërimi i topit 44% 56%
Korne 4 5
Faulla të shkaktuar 21 9
Pozicione jashtë loje 4 1
Kartonë të verdhë 4 1
Kartonë të kuqë 0 0

ReferimeRedakto

  1. ^ "Internazionale on top of the world" [Internazionale në majë të botës] (në anglisht). FIFA. 18 dhjetor 2010. Marrë më 18 dhjetor 2010.
  2. ^ "TP Mazembe 0–3 Inter Milan" (në anglisht). BBC Sport. 18 dhjetor 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 19 dhjetor 2010. Marrë më 18 dhjetor 2010.
  3. ^ "TP Mazembe 0 – 3 Internazionale" (në anglisht). ESPN FC. 18 dhjetor 2010. Marrë më 18 dhjetor 2010.
  4. ^ a b c d e f "Match Report" [Raporti i ndeshjes] (PDF) (në anglisht). FIFA. Marrë më 28 maj 2012.
  5. ^ "Match Statistics" [Statistikat e ndeshjes] (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali origjinali më 28 maj 2012. Marrë më 28 maj 2012.

Lidhje të jashtmeRedakto