2009–10 UEFA Liga e Kampioneve

2009–10 UEFA Liga e Kampioneve
Data 30 qershor 2009 – 22 Maj 2010
Numri i skuadrave 32 (Faza e grupeve)
76 (gjithsej) (nga 52 federata)
Pozicionet
Kampioni Flamuri Internazionale
Finalisti Flamuri Bayern München
Statistikat
Ndeshje 213
Gola 545 (2.56 për ndeshje)
Shikueshmëria 5.193.947 (24.385 për ndeshje)
Golashënuesi Flamuri Lionel Messi (8 gola)
Lojtari më i mirë Flamuri Diego Milito
Sezoni i shkuar 2008–09 UEFA Liga e Kampioneve
Sezoni i ardhshëm 2010–11 UEFA Liga e Kampioneve

2009–10 UEFA Liga e Kampioneve ishte edicioni i 55 i skuadrave më të mira të Europës që organizohet nga UEFA dhe edicioni i 18 i UEFA Liga e Kampionëve. Finalja e Ligës së Kampionëve 2009/10 u mbajt më 22 Maj 2010 në stadiumin e Real Madridit Santiago Bernabeu me fillim në ora 20:45 sipas orës lokale. Në këtë finale u takuan kampioni në fuqi i Bundesligës Bayern Munich dhe kampioni në fuqi i Serie A Inter. Inter e fitoi finalen e madhe me rezultat 2–0 me dy Gola të sulmuesit argjentinas Diego Milito. Inter që fitoi Champions Leaguen kishte të drejtë të merrte pjesë në Botërorin e Klubeve ku në gjysmë–finale fitoi me rezultatin 3–0 kundër Seongnam Ilhwa Chunma dhe 3–0 kundër TP Mazembe në finale.

FC Barcelona që ishtë fituesi në fuqi u eleminua nga Interi në gjysme–finale.[1][2]

Skuadrat pjesmarrëseRedakto

Gjithsej morën pjesë 76 skuadra nga 52 federata të ndryshme të futbollit (Lihtenshtajni nuk ka asnjë skuadër sepse nuk zotëron asnjë Ligë futbolli).[3]

Renditja e FederataveRedakto

Renditja Federata Koefiçenti Skuadrat
1   Anglia 75.749 4
2   Spanja 75.266
3   Italia 60.410
4   Franca 52.668 3
5   Gjermania 48.722
6   Rusia 43.750
7   Rumania 40.599 2
8   Portugalia 39.927
9   Hollanda 38.213
10   Skocia 33.375
11   Turqia 31.725
12   Ukraina 30.100
13   Belgjika 26.700
14   Greqia 25.831
15   Republika Çeke 25.750
16   Zvicra 24.225 1
17   Bullgaria 23.166
18   Norvegjia 22.425
Renditja Federatat Koefiçenti Skuadrat
19   Danimarka 20.450 1
20   Austria 17.700
21   Serbia 16.750
22   Izraeli 15.750
23   Suedia 13.691
24   Sllovakia 12.332
25   Polonia 12.041
26   Hungaria 11.999
27   Kroacia 11.624
28   Qiproja 10.082
29   Sllovenia 9.915
30   Finlanda 9.623
31   Latvia 8.831
32   Bosnja dhe Hercegovina 8.498
33   Lituania 7.999
34   Moldovia 7.499
35   Republika e Irlandës 7.332
36   Maqedonia 6.331
Renditja Federatat Koefiçenti Skuadrat
37   Islanda 5.999 1
38   Gjeorgjia 5.831
39   Lihtenshtajni 5.500 0
40   Bjellorusia 5.332 1
41   Estonia 4.332
42   Azerbajxhani 3.832
43   Shqipëria 3.666
44   Armenia 3.665
45   Kazakistani 2.582
46   Irlanda Veriore 2.332
47   Uellsi 2.331
48   Ishujt Faroe 1.832
49   Luksemburgu 1.498
50   Malta 0.832
51   Andorra 0.500
52   Mali i Zi 0.500
53   San Marino 0.250

SkuadratRedakto

Këto janë të gjithë skuadrat pjesmarrëse në sezonin 2009ë10 në UEFA Ligën e Kampioneve dhe pozcionet e tyre në ligat përkatëse në sezonin 2008–09.

Faza e grupeve
  BarcelonaTH (1ri)   Internazionale (1ri)   Bayern Munich (2ti)   AZ (1ri)
  Manchester United (1ri)   Juventus (2ti)   Rubin Kazan (1ri)   Rangers (1ri)
  Liverpool (2ri)   Milan (3ti)   CSKA Moscow (2ti)   Beşiktaş (1ri)
  Chelsea (3ti)   Bordeaux (1ri)   Unirea Urziceni (1ri)   Dynamo Kyiv (1ri)
  Real Madrid (2ti)   Marseille (2ti)   Porto (1ri)   Standard Liège (1ri)
  Sevilla (3ti)   Wolfsburg (1ri)
Raundi i play-off
Kampionët Jo-Kampionët
  Arsenal (4ti)   Fiorentina (4ti)   Stuttgart (3ti)
  Atlético Madrid (4ti)   Lyon (3ti)
Raundi i tretë Kualifikues
Kampionët Jo-Kampionët
  Olympiacos (1ri)   Dynamo Moscow (3ti)   Celtic (2ti)   Anderlecht (2ti)
  Slavia Prague (1ri)   Timişoara (2ti)   Sivasspor (2ti)   Panathinaikos (2ti)
  Zürich (1ri)   Sporting CP (2ti)   Shakhtar Donetsk (2ti)   Sparta Prague (2ti)
  Twente (2ti)
Raundi i dytë kualifikues
  Levski Sofia (1ri)   Wisła Kraków (1ri)   Ekranas (1ri)   Baku (1ri)
  Stabæk (1ri)   Debrecen (1ri)   Sheriff Tiraspol (1ri)   Tirana (1ri)
  Copenhagen (1ri)   Dinamo Zagreb (1ri)   Bohemians (1ri)   Pyunik (1ri)
  Red Bull Salzburg (1ri)   APOEL (1ri)   Makedonija (1ri)   Aktobe (1ri)
  Partizan (1ri)   Maribor (1ri)   FH (1ri)   Glentoran (1ri)
  Maccabi Haifa (1ri)   Inter Turku (1ri)   WIT Georgia (1ri)   Rhyl (1ri)
  Kalmar FF (1st)   Ventspils (1ri)   BATE (1ri)   EB/Streymur (1ri)
  Slovan Bratislava (1ri)   Zrinjski (1ri)   Levadia (1ri)   F91 Dudelange (1ri)
Raundi i parë kualfikues
  Hibernians (1ri)   Mogren (1ri)   Sant Julià (1ri)   Tre Fiori (1ri)

Raundi i parë kualifikuesRedakto

Raundet e para luajtën më 30 qershor dhe 1 korrik, dhe Raundet e dyta luajtën më 7 dhe 8 korrik 2009.

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
Tre Fiori   2–2 (4–5 Penallti)   Sant Julià 1–1 1–1 (Koha Shtesë)
Hibernians   0–6   Mogren 0–2 0–4

Raundi i dytë kualifikuesRedakto

Ndeshjet e para u luajtën më 14 dhe 15 korrik, dhe ndeshjet e kthimit u luajten me 21 dhe 22 korrik 2009. Partizani i Beogradit fitoi 8–0 kundër Rhyl në raundin e dytë dhe është rekord për një ndeshje të Ligës së Kampioneve.

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
Tirana   1–5   Stabæk 1–1 0–4[4]
WIT Georgia   1–3   Maribor 0–0 1–3
EB/Streymur   0–5   APOEL 0–3 0-2
Copenhagen   12–0   Mogren 6–0 6–0
Debrecen   3–3 (GFK)   Kalmar FF 2–0 1–3
Makedonija Gjorče Petrov   0–4   BATE 0–2 0–2
FH   0–6   Aktobe 0–4 0–2
Pyunik   0–3   Dinamo Zagreb 0–0 0–3
Ventspils   6–1   F91 Dudelange 3–0 3–1
Ekranas   4–6   Baku 2–2 2–4
Red Bull Salzburg   2–1   Bohemians 1–1 1–0
Zrinjski   1–4   Slovan Bratislava 1–0 0–4
Inter Turku   0–2   Sheriff Tiraspol 0–1 0–1
Rhyl   0–12   Partizan 0–4 0–8
Wisła Kraków   1–2   Levadia 1–1 0–1
Levski Sofia   9–0   Sant Julià 4–0 5–0
Maccabi Haifa   10–0   Glentoran 6–0 4–0

ReferimetRedakto

  1. ^ Lyon, Sam (28 prill 2010). "Barcelona 1-0 Inter Milan (agg 2-3)" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 24 maj 2010.
  2. ^ Lyon, Sam (22 maj 2010). "Bayern Munich 0–2 Inter Milan" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 24 maj 2010.
  3. ^ "UEFA Country Ranking 2008" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 8 February 2009. Marrë më 13 February 2009.
  4. ^ "UEFA, FAs discuss match-fixing inquiry" (në anglisht). UEFA. 25 nëntor 2009. Marrë më 12 qershor 2011.