Irlanda Veriore (Irlandisht: Tuaisceart Éireann; Skotishtja e Ulsterit: Norlin Airlann) është një nga katër shtetet e Mbretërisë së Bashkuar, e cila shtrihet në veri-lindje të Irlandës, me një sipërfaqe prej 14,130km², rreth një e gjashta e ishullit të Irlandës. Irlanda Veriore ndan kudirin në jug dhe perëndim me Republikën e Irlandës. Në regjistrimet e vitit 2019, ajo kishte një popullatë prej 1,900,000.

Tuaisceart Éireann (Irlandisht)
Norlin Airlann (Skotisht)
Himni: Të ndryshme
KryeqytetiBelfast(njëkohësisht qyteti më i madh)
Gjuhët zyrtareIrlandisht
Dialekti skocez i Ulsterit
Qeveria
Lloji i qeverisjesLegjislativi konsociativ i transferuar brenda monarkisë kushtetuese unitare
Popullsia
• Përllogaritje
1,900,000[1]
Të dhëna të tjera
Zona kohoreUTC (Greenwich Mean Time)
Vendndodhja e Irlandës së Veriut (jeshile e errët) - në Evropë (jeshile dhe gri e errët) - në Mbretërinë e Bashkuar (jeshile)

Irlanda Veriore u krijua në vitin 1921, kur Irlanda u nda me Aktin e Qeverisë së Irlandës 1920, duke krijuar një qeveri të transferuar për gjashtë qarqet verilindore. Shumica e popullsisë së Irlandës Veriore ishin sindikalistë, të cilët donin të qëndronin brenda Mbretërisë së Bashkuar.[2] Ata ishin përgjithësisht pasardhës protestantë të kolonistëve nga Britania e Madhe. Ndërkohë, shumica në Irlandën Jugore (e cila u bë Shteti i Lirë Irlandez në vitin 1922), dhe një pakicë e konsiderueshme në Irlandën Veriore, ishin nacionalistë dhe katolikë irlandezë që donin një Irlandë të bashkuar të pavarur. Sot, të parët në përgjithësi e shohin veten si britanikë dhe të dytët në përgjithësi e shohin veten si irlandezë, ndërsa një identitet irlandez verior ose Ulster pretendohet nga një pakicë e madhe nga të gjitha prejardhjet.[3]

Krijimi i Irlandës Veriore u shoqërua me dhunë si në mbrojtje ashtu edhe kundër ndarjes. Gjatë viteve 1920–22, kryeqyteti Belfast pa dhunë të madhe komunale, kryesisht midis civilëve protestantë unionistë dhe nacionalistë katolikë.[4]

Ekonomia e Irlandës Veriore ishte më e industrializuara në Irlandë në kohën e ndarjes së Irlandës, por ra si rezultat i trazirave politike dhe sociale të konfliktit të Irlandës Veriore.[5] Ekonomia e saj është rritur ndjeshëm që nga fundi i viteve 1990. Rritja fillestare erdhi nga “dividendi i paqes” dhe rritja e tregtisë me Republikën e Irlandës, duke vazhduar me një rritje të ndjeshme të turizmit, investimeve dhe biznesit nga e gjithë bota. Papunësia në Irlandën Veriore arriti kulmin në 17.2% në vitin 1986, duke rënë në 6.1% për qershor-gusht 2014 dhe ulur me 1.2 pikë përqindjeje gjatë vitit, e ngjashme me shifrën e Mbretërisë së Bashkuar prej 6.2%.

Lidhjet kulturore midis Irlandës Veriore, pjesës tjetër të Irlandës dhe pjesës tjetër të Mbretërisë së Bashkuar janë komplekse, me Irlandën Veriore që ndan kulturën e Irlandës dhe kulturën e Mbretërisë së Bashkuar. Në shumë sporte, ishulli i Irlandës ka një ekip të vetëm, me ekipin kombëtar të futbollit të Irlandës Veriore që është një përjashtim nga kjo. Irlanda Veriore konkurron veçmas në Lojërat e Komonuelthit dhe njerëzit nga Irlanda Veriore mund të konkurrojnë për Britaninë e Madhe ose Irlandën në Lojërat Olimpike.

Historia

Redakto


Zona e njohur sot si Irlanda Veriore ka një histori të pasur. Nga qendra e Rezistencës Irlandeze në zonës e plantacionet e Mbretëreshës Elizabeta I dhe James I në pjesët e tjera të Irlandës, ajo u bë subjekt i ardhacakëve Skocez dhe Anglez pas Fluturimit të Erlëve1607 (kur aristokracia gale a largua në Evropën katolike).

Mbretëria e irlandës (1541—1800) iu bashkua Mbretërisë së Bashkuar të Britanisë së madhe dhe Irlandës1801 nën termet e Aktit të Unionit, nën të cilin mbretëritë e Irlandës dhe Britanisë së Madhe bashkohen nën një qeveri dhe monarki me bazë në Londër.

Politika

Redakto


Gjeografia

Redakto


Qarqet

Redakto
 
Qarqet e Irlandës Veriore

Irlanda Veriore përbëhet nga gjashtë qarqe historike: Qarku Antrim, Qarku Armagh, Qarku Down, Qarku Fermanagh, Qarku Londonderry,[6] dhe Qarku Tyrone.

Këto qarqe nuk përdoren më për qëllime të qeverisjes vendore; në vend të kësaj, ka njëmbëdhjetë distrikte të Irlandës Veriore të cilat kanë shtrirje të ndryshme gjeografike. Këto u krijuan në vitin 2015, duke zëvendësuar njëzet e gjashtë distrikte që ekzistonin më parë.[7]

Ekonomia

Redakto

Irlanda Veriore ka pasur tradicionalisht një ekonomi industriale, më së shumti në ndërtimin e anijeve, prodhimin e litarit dhe tekstile, por shumica e industrisë së rëndë që atëherë është zëvendësuar nga shërbimet, kryesisht sektori publik.

Shtatëdhjetë për qind e të ardhurave të ekonomisë vijnë nga sektori i shërbimeve. Përveç sektorit publik, një tjetër sektor i rëndësishëm shërbimi është turizmi, i cili u rrit në mbi 1% të të ardhurave të ekonomisë në vitin 2004. Turizmi ka qenë një zonë e madhe rritjeje që nga fundi i trazirave. Atraksionet kryesore turistike përfshijnë qytetet historike të Derry, Belfast dhe Armagh dhe kështjellat e shumta në Irlandën e Veriut.

Ekonomia lokale ka parë tkurrje gjatë Recesionit të Madh. Ekzekutivi dëshiron të fitojë kompetenca tatimore nga Londra, për të përafruar normën tatimore të korporatës së Irlandës së Veriut me atë të Republikës së Irlandës.

Si në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, ekonomia e Irlandës Veriore u ndikua negativisht nga bllokimet dhe kufizimet e udhëtimit të kërkuara nga pandemia COVID-19. Industria e turizmit dhe e mikpritjes u godit veçanërisht rëndë. Këta sektorë "janë mandatuar të mbyllen që nga 26 dhjetori 2020, me një numër shumë të kufizuar përjashtimesh" dhe shumë kufizime po vazhdonin deri në prill 2021. Hotelet dhe akomodimet e tjera, për shembull, "të mbyllura përveç vetëm për qëndrime të lidhura me punën". Disa kufizime pritej të liroheshin në mes të prillit, por turizmi pritej të mbetej shumë i kufizuar.

Demografia

Redakto


Kultura

Redakto


Burime të dhënadh

Redakto
  1. ^ "Population estimates – Office for National Statistics". www.ons.gov.uk (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2021. Marrë më 18 korrik 2020.
  2. ^ "Standing up for Northern Ireland" (në anglisht). Partia Unioniste Ulster. Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2009. Marrë më 2 gusht 2008.
  3. ^ "Which of these best describes the way you think of yourself?". Northern Ireland Life and Times Survey (në anglisht). 2014. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2021. Marrë më 24 mars 2016.
  4. ^ Lynch, Robert. The Partition of Ireland: 1918–1925. Cambridge University Press, 2019. p.11, 100–101
  5. ^ McCourt, Malachy (2004). History of Ireland (në anglisht). New York: MJF Books, Fine Communications. fq. 324. ISBN 978-1-60671-037-1.
  6. ^ Many Nationalists use the name County Derry. Wikipedia policy is to use Londonderry for the county and Derry for the city. The name usage does not indicate an endorsement for either community's opinions.
  7. ^ "New 'super councils' begin work in Northern Ireland". The Irish Times (në anglisht). 1 prill 2015. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2015. Marrë më 27 maj 2015.