Ky artikull është propozuar për tu shpallur artikull i përkryer. Një artikull i përkryer duhet të ketë një shtjellim shterrues të temës me paanësi, pa u zgjatur më shumë seç duhet e pa u bërë monotonë, burime të formatuara mirë për të mbështetur çdo informacion që përfshihet në to dhe një formatim të drejtë të tekstit e detajeve teknike si kategoritë, lidhjet e materialet multimediale. Ju lutemi, ndihuni të lirë dhe komentoni.

Diego Alberto Milito (lindur më 12 qershor 1979) është një ish-futbollist profesionist argjentinas i cili luante si sulmues.

Diego Milito

Milito me Interin në 2009
Të dhënat vetjake
Emri i plotëDiego Alberto Milito
Datëlindja (1979-06-12) 12 qershor 1979 (45 vjeç)
VendlindjaBernal, Argjentinë
Gjatësia1.83 m (6 ft 0 in)
PozicioniSulmues
Karriera me të rinjtë
1987–1999Racing Club
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1999–2003Racing Club137(34)
2003–2005Genoa59(33)
2005–2008Zaragoza108(53)
2008–2009Genoa31(24)
2009–2014Internazionale128(62)
2014–2016Racing Club50(18)
Gjithsej513(224)
Karriera ndërkombëtare
2003–2011Argjentina25(4)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Milito e nisi karrierën e tij si profesionist në vitin 1999 në Primera División me Racing. Në vitin 2003, ai u transferua në Itali te Genoa, ku ai luajti për dy sezone. Në verën e vitit 2005, pasi Genoa ra në Serie C, Milito u transferua te klubi elitar Zaragoza, ku shkëlqeu për tre sezonet e ardhshme. Ai shfaqi aftësi shënimi të shkëlqyera në Spanjë, duke bërë që në verën e vitit 2008 të rikthehej sërisht te Genoa, këtë herë në Serie A, elita e futbollit italian.

Pas një sezoni si protagonist te Genoa, Milito u transferua te klubi kampion në fuqi Inter. Ai ishte lojtari më i rëndësishëm i ekipit në sezonin 2009–10, ku Interi arriti një Tripletë historike, duke shënuar 32 gola në të gjitha kompeticionet, përfshirë dy në finalen e Ligës së Kampioneve. Ai u rikthye në Argjentinë te Racing në vitin 2014, ku dhe fitoi kampionatin. Dy vite më pas, Milito i dha fund futbollit të luajtur, duke mbyllur një karrierë 17 vjeçare.[1] Ai është konsideruar si një nga sulmuesit më të mirë të gjeneratës së tij.[2]

Në nivel ndërkombëtar, Milito luajti 25 ndeshje me kombëtaren argjentinase, duke shënuar 4 gola. Ai ka marrë pjesë në dy edicione të Copa Américas, duke arritur finalen në vitin 2007, si dhe ka luajtur në Kupën e Botës 2010. Ai ka pseudonimin "El Príncipe" ("Princi" në shqip) për shkak të ngjashmërisë fizike me lojtarin uruguajan Enzo Francescoli, që gjithashtu kishte këtë pseudonim.[3]

Karriera me klube

Redakto

Racing Club

Redakto

1999–2003: Vitet e para në Argjentinë

Redakto

Milito u bashkua me akademinë e Racing Club që në moshën 8 vjeç, duke ngjitur rangjet me kalimin e viteve. Ai u bë pjesë e ekipit të parë për herë të parë në sezonin 1999–2000, duke debutuar si profesionist më 11 dhjetor në barazimin 3–3 kundër Unión de Santa Fe. Goli i tij i parë erdhi në disfatën 3–1 ndaj Colon de Santa Fe në Clausura. Për Racing ishte një sezon i vështirë, duke e mbyllur kampionatin Clausura në vendin e 18të; Milito regjistroi 11 paraqitje dhe një gol.[4] Në janar 2001, drejtori i ri teknik Reinaldo Merlo i ofroi Militos kontratën e tij të parë si profesionist. Racing vazhdoi me rezultatet negative edhe në sezonin 2000–01; ekipi e mbylli Torneo Aperturën në vendin e fundit, por megjithatë arriti një vend të pestë në Torneo Clausura. Në ndeshjen e fundit të kampionatit kundër Club Atlético Colón, Milito luajti edhe pse ishte me ethe, duke shënuar golin që i dha Racing barazimin dhe mundësinë për të qëndruar në elitën e futbollit argjentinas. Ai e mbylli sezonin me 35 ndeshje dhe dy gola.[4]

Milito ishte një nga lojtarët më të rëndësishëm të Racing gjatë sezonin 2001–02, ku klubi do të fitonte kampionatin Apertura. Para fillimit të sezonit, sulmuesi numëronte vetëm 3 gola në 46 ndeshje zyrtare; i pyetur rreth kësaj, Milito deklaroi: "Jam duke pasur një kohë të vështirë për të shënuar gola. Nuk e konsideroj veten golashënues dhe as nuk e marr me mend atë, por më duhet të shënojë më shumë. Ndonjëherë nxitoj në prekjen e fundit." Në ndeshjen e tij të 50të, Milito i dha fitoren 2–1 Racing ndaj Newell's Old Boys duke shënuar dy gola.[5] Më 21 tetor, ai do të shënonte edhe në fitoren 2–1 kundër Colón de Santa Fe.[6] Në Clausura, Milito do të bënte më mirë, duke shënuar 6 gola, përfshirë një dopietë në fitoren 2–1 kundër Boca Juniors.[7] Ai, sëbashku me Francisco Maciel dhe Martin Vitali ishin lojtarët e vetëm që luajtën të gjitha ndeshjet në Apertura.[8][9]

Gjatë kësaj kohe, vëllai i tij Gabriel Milito luante si mbrojtës për Independienten, skuadra rivale e Racing. Më pas të dy klubet u ndeshën në Derbin e Avellaneda, ku të dy vëllezërit Milito ishin në formacionin e parë.[10]

2004–2005: Suksesi personal në Serie B

Redakto

Në janar 2004, Milito u transferua te klubi italian Genoa që në atë kohë luante në Serie B për 8 milion £. Ai mori fanellën me numrin 9 dhe debutoi zyrtarisht më 1 shkurt, duke shënuar golin e vetëm të ekipit në barazimin 1–1 kundër Ascolit.[11] Goli i tij i dytë erdhi më 7 mars në fitoren minimale 1–0 kundër Venezias; goli i tij erdhi në minutën e 76të me penallti, e cila riktheu Genoan te fitorja pas dy humbjesh rresht.[12] Më 22 maj, Milito shënoi një tripletë në suksesin 4–2 kundër Cagliarit;[13] ai e mbylli gjysmën e dytë të sezonit 2004–05 me 12 gola në 20 ndeshje.[14] Golat e tij ishin vendimtar për ekipin që arriti të sigurojë mbijetesën në Serie B.

Milito e nisi sezonin e ri duke shënuar me penallti në barazimin 1–1 kundër Modenës në javën e parë të Serie B.[15] Më 10 tetor, ai mori kartonin e kuq të parë në karrierë (dy të verdhë) në fitoren 1–0 në transfertë ndaj Barit.[16] Milito ishte një nga protagonistët më të rëndësishëm të ekipit gjatë sezonit 2004–05, të cilën e mbylli me 21 gola, duke humbur çmimin e golashënuesit për vetëm një gol ndaj Gionatha Spinesit (22 gola).[17] Genoa e mbylli sezonin në vendin e parë me 76 pikë, duke u shpallur kampione dhe duke siguruar rikthimin në elitën e futbollit italian për herë të parë pas 10 vitesh.[18]

Megjithatë, klubit ju hoq titulli dhe u rrëzua nga kategoria pas zbulimit të një skandali të quajtur Caso Genoa; më 11 qershor 2005, Genoa fitoi ndeshjen e javës së fundit kundër Venezias me rezultatin 3–2, me Militon i cili shënoi dy gola. Tre ditë pasi ndeshja kishte përfunduar, u zbulua se Stefano Capozucca, drejtori sportiv i Genoas, i kishte dhënë 250,000 € Giuseppe Pagliarës, drejtorit sportiv të Venezias, për të humbur ndeshjen qëllimisht.[19] Më vonë u zbulua se personat mbrapa këtij skandali ishin presidentët e dy klubeve. Më 8 gusht 2005, Federata Italiane e Futbollit vendosi që Genoa do të rrëzohej në Serie C si dhe do të merrte një penalitet me tre pikë.[20][21]

Pas rënjës nga kategoria të Genoas, Milito u largua nga klubi për t'u transferuar në Spanjë te Real Zaragoza.[22] Pavarësisht kësaj, ai pati një periudhë të suksesshme në aspektin personal, duke shënuar 33 gola në 59 ndeshje.[23]

Real Zaragoza

Redakto

2005–2006: Debutimi në La Liga dhe finalja e kupës

Redakto

Më 31 gusht 2005, në ditën e fundit të merkatos verore, Milito u tansferua te Real Zaragoza fillimisht në formë huazimi për dy vite për 2 milion € me të drejtë blerje për 5 milion €.[22] Te Zaragoza ai gjeti vëllain e tij Gabriel i cili ishte kapiten i ekipit.[24]

Milito mori fanellën me numrin 22 dhe bëri debutimin e tij në La Liga më 11 shtator në barazimin 2–2 në shtëpi kundër Valencias, duke luajtur 90 minuta të plota.[25] Dhjetë ditë më pas, ai shënoi golin e parë me klubin në suksesin 3–1 kundër Osasunës në javën e 4të të La Ligas.[26] Gjatë periudhës dhjetor/janar, Milito shënoi pesë gola në katër ndeshje, duke ndihmuar ekipin të merrte 10 pikë.

Në ndeshjen e parë të raundit të 16-tave të kupës, Milito shënoi një dopietë në fitoren 4–2 kundër Barcelonës në shtëpi. Pavarësisht humbjes 2–1 në ndeshjen e kthimit, Zaragoza u kualifikua në gjysëm-finale, ku u përball me Real Madridin; ishte pikërisht kjo ndeshje ku Milito do të fitonte famë botërore, duke i shënuar klubit kryeqytetas katër gola në fitoren 6–1 në ndeshjen e parë më 8 shkurt 2006.[27][28] Zaragoza pësoi një humbje në ndeshjen e kthimit, por arriti në finale, ku u mposht nga Espanyol me rezultatin 4–1, duke humbur mundësinë të kualifikohej në Kupën UEFA për sezonin e ardhshëm.

Ai e mbylli sezonin e tij në parë në elitën e futbollit spanjoll si golashënuesi më i mirë i skuadrës me 15 gola.[29]

2006–2008: Debutimi në Evropë dhe shiriti i kapitenit

Redakto

Në nëntor 2006, u raportua se Real Zaragoza kishte vendosur për ta blerë përfundimisht kartonin e tij, pasi huazimi dy vjeçar ishte gati për të përfunduar.[30][31] Milito ishte një nga golashënuesit më të mirë në sezonin 2006–07 në La Liga, duke shënuar 23 gola, dy më pak se golashënuesi me i mirë Ruud van Nistelrooy dhe tre mbrapa nga fituesi i Këpucës së Artë, Francesco Totti.[32] Ai shënoi 21 gola në kampionat, duke ndihmuar Zaragozën që të kualifikohej në Kupën UEFA pas një vendi të gjashtë.[33]

Në fillim të sezonit 2007–08, Milito u bë kapiteni i ri i ekipit, duke trashëguar shiritin nga vëllai i tij Gabriel, i cili ishte transferuar te Barcelona gjatë merkatos verore.[34] Ai gjithashtu kishte firmosur një kontratë të re katër-vjeçare me klubin, i cili i kishte vendosur një klauzolë lirimi 100 milion .[35]

Më 8 mars 2008, Milito luajti ndeshjen e tij të 100të në La Liga, duke shënuar një penallti në fitoren 2–1 në shtëpi kundër Atlético Madrid.[36] Ai e mbylli sezonin me 15 gola në kampionat; Zaragoza e përfundoi sezonin në vendin e 18të duke rënë në Segunda División.[37]

2008–2009: Rikthimi në Itali

Redakto

Më 1 shtator 2008, vetëm disa minuta para mbylljes së merkatos verore, Genoa mbylli transferimin e Militos nga Zaragoza pasi ekipi spanjoll kishte rënë nga kategoria; klubi italian sipas raportimeve pagoi 6 milion €.[38][39] Pavarësisht ofertave nga klube si Tottenham Hotspur dhe Real Madrid,[40] Milito i kishte refuzuar të gjitha vetëm për t'u rikthyer te Genoa, kjo e konfirmuar edhe nga agjenti i tij Fernando Hidalgo.[41]

Milito e nisi sezonin më 14 shtator duke shënuar dhe asistuar në fitoren 2–0 kundër Milanit në ndeshjen e javës së dytë të kampionatit; goli i tij erdhi nga penalltia të cilën e fitoi vetë në minutën e 90të pas një ndërhyrje të gabuar nga Paolo Maldini.[42] Ky ishte gjithashtu goli i tij i parë me Genoan pas 1,191 ditësh. Dhjetë ditë më pas, në takimin e javës së katërt, Milito regjistroi dopietën e parë sezonale në suksesin mbreslënës 3–1 kundër Romës.[43] Më 2 tetor, në ndeshjen e raundit të katërt të kupës kundër ekipit të Lega Pro Ravenna, Milito hyri si zëvëndësues në minutën e 59të dhe shënoi dy gola në tetë minutat e fundit të ndeshjes për t'i dhënë Genoas fitoren 2–1 dhe kualifikimin në raundin e 16-tave të fazës finale.[44] Më 9 nëntor, ai shënoi tregolëshin e parë të sezonit në fitoren bindëse 4–0 në shtëpi kundër Regginës; të tre golat erdhën në pjesën e dytë. Kjo fitore e ngjiti ekipin në vendin e shtatë në renditje me 20 pikë.[45] Milito vazhdoi formën e tij të shkëlqyer, duke shënuar golin e vetëm në ndeshjen derbi kundër rivalëve të qytetit Sampdoria, duke e dërguar Genoan në zonën evropiane;[46] ky ishte goli i 12të i tij në 14 ndeshje të luajtura, duke u bërë edhe kryegolashënuesi i kampionatit.[40] Genoa fitoi për herë të parë në Derby della Lanterna që nga nëntori 2001.[34] Pas ndeshjes, Milito deklaroi: "Do ta kujtoj përgjithmonë".[40]

Milito e nisi vitin 2009 duke shënuar dy gola në dy ndeshjet e para të vitit respektivisht kundër Catanias dhe Milanit; në të dyja rastet golat e tij ndihmuan Genoan që të barazonte rezultatin dhe të merrte nga një pikë.[47][48] Gjatë merkatos dimërore, ai refuzoi një ofertë për t'ju bashkuar Interit, duke shprehur dëshirën për të përfunduar sezonin në Stadio Luigi Ferraris.[49] Më 22 mars, pas katër ndeshjesh pa shënuar, Milito shënoi në minutën e 93të të fitores 2–0 kundër Udineses.[50] Më 3 maj, në derbin e dytë të sezonit, Milito regjistroi tregolëshin e dytë sezonal duke i dhënë ekipit fitoren 3–1 ndaj Sampdorias.[51] Po në atë muaj, Milito konfirmoi se do të largohej nga Genoa në përfundim të sezonit,[52] duke i shkruar tifozëve një letër të hapur.[53][49] Më 17 maj, ai regjistroi golin e 20të në kampionat në barazimin 2–2 kundër Chievos. Milito luajti ndeshjen e fundit me Genoan më 31 maj në fitoren 4–1 kundër Lecces, duke shënuar dy gola në pjesën e dytë. Falë 24 golave të tij në kampionat, Genoa arriti një vend historik të pestë me 68 pikë, duke u kualifikuar në fazën play-off të Ligës së Evropës;[54][49] klubi u rikthye në kompeticionet evropiane për herë të parë pas 17 vitesh.[53] Ai humbi çmimin Capocannoniere ndaj Zlatan Ibrahimović për vetëm një gol.[55][49]

Internazionale

Redakto

2009–2010: Tripleta historike në sezonin e parë

Redakto
 
Diego Milito gjatë një ndeshje në vitin 2009.

Më 20 maj 2009, La Gazzetta dello Sport komfirmoi se Diego Milito sëbashku me Thiago Mottën ishin transferuar te klubi i Milanos Inter.[56] Nga ky transferim, Genoa kishte marrë lojtarët Robert Acquafresca, Riccardo Meggiorini, Francesco Bolzoni, Ivan Fatić dhe para në këmbim.[57][58]

Milito u përshtat shumë shpejt me skuadrën duke bërë një debutim të përkryer me dy gola në fitoren 2–0 kundër rivalëve të Milanit në turnamentin miqësor World Football Challenge.[59] Më pas, më 29 gusht 2009, në derbin e parë zyrtar për sezonin 2009–10, Milito dhuroi dy asiste dhe shënoi një gol me penallti duke ndihmuar Interin të arrinte një fitore historike 4–0; ky ishte goli i tij i parë kompetitiv për klubin.[60] Më 13 shtator 2009, ai shënoi golin e tij të dytë në kampionat në fitoren 2–0 në San Siro kundër Parmës.[61] Në ndeshjen e rradhës, Milito shënoi të dy golat e fitores së Interit në transfertë ndaj Cagliarit.[62] Këto gola e bënë Militon me lojtarin me mesataren më të mirë të shënimit të të gjitha kohërave në Serie A, duke regjistruar 0.8 gola për ndeshje; deri në atë kohë, ai kishte shënuar 28 gola në 35 ndeshje.[63] Pas kësaj, ai shënoi në fitoren komode 3–1 në shtëpi ndaj Napolit.[64]

Vazhdimsia që Milito kishte shfaqur ndër vite me klubet e tjera si dhe në ndeshjet e para me Interin e bënë atë një nga lojtarët më të rëndësishëm të ekipit. Më 29 tetor, në fitoren 5–3 në shtëpi ndaj Palermos, ai u rikthye nga dëmtimi dhe shënoi golin e pestë të ekipit.[65] Në ndeshjen e rradhës në Livorno, Milito shënoi golin e parë të fitores 2–0, duke arritur në kuotën e shtatë golave në nëntë ndeshje.[66] Tre ditë më pas, ai regjistroi edhe golin e tij të parë në UEFA Ligën e Kampioneve, duke shënuar në fitoren 2–1 në transfertë ndaj Dynamo Kyiv; goli i tij solli barazimin e përkohshëm që i hapi rrugë golit të fitores nga Wesley Sneijder në minutën e 89të.[67] Më 24 shkurt 2010, në ndeshjen e parë të raundit të 16-tave të Ligës së Kampioneve, Milito shënoi tre minuta pasi nisjes së ndeshjes me Interin që mposhti Çelsin 2–1 në San Siro.[68] Pas kësaj, në ndeshjen e rradhës në kampionat, Milito rezuloi sërisht vendimtar për ekipin, duke shënuar golin e tretë dhe të fitores në suksesin 3–2 në transfertë ndaj Udineses.[69] Më 27 mars, pasi nuk u aktivizua në ndeshjen ku Interi fitoi 3–0 kundër Livornos për shkak të një problemi muskulor,[70] Milito u rikthye në formacion dhe shënoi golin e vetëm të ekipit të tij në disfatën 2–1 në Stadio Olimpico kundër ekipit rival për titull Romës.[71] Në Ligën e Kampioneve, pasi Interi eliminoi Çelsin, u përball në çerek-finale kundër CKSA Moskës, ku në ndeshjen e parë Milito shënoi golin e fitores 1–0 në shtëpi.[72] Interi fitoi përballjen me rezultatin e përgjithshëm 2–0, duke u rikthyer në gjysëm-finalen e kompeticionit për herë të parë që nga sezoni 2002–03. Në gjysëm-finale, Inter u përball kundër Barcelonës, e cila ishte kampionja në fuqi; në ndeshjen e parë në San Siro, Milito fillimisht asistoi dy golat e parë të ekipit të tij para se të shënonte të tretin vetë me kokë për t'i dhënë Interit një fitore historike 3–1.[73][74]

 
Diego Milito gjatë një seance stërvitore, gusht 2009.

Gjatë ndeshjeve të fundit të sezonit 2009–10, Milito tregoi sërisht që ishte lojtari më vendimtar i Interit që do të fitonte tripletën e parë në historinë e futbollit italian. Më 5 maj, argjentinasi shënoi golin e vetëm të fitores 1–0 ndaj Romës në finalen e Kupës së Italisë në Stadio Olimpico, duke i dhënë Zikaltërve trofeun e parë të sezonit.[75][76] Njëmbëdhjetë ditë më pas, ishte një tjetër gol i Militos që i dha Interit fitoren 1–0 në ndeshjen e javës së fundit kundër Sienës; me këtë fitore, Interi e mbylli kampionatin në vendin e parë dy pikë para Romës, duke siguruar Scudetton e 18të në histori.[77] Goli i Militos erdhi në minutën e 55të, duke e rikthyer sërisht Interin në krye, pasi Roma, e cila po luante kundër Chievos, po fitonte 2–0 me të dy golat e shënuar në pjesën e parë; në intervistën pas ndeshjes, Milito deklaroi se goli kundër Sienës ishte "më i rëndësishmi i karrierës së tij".[78] Më 22 maj, në finalen e UEFA Ligës së Kampioneve kundër Bayern München, Milito shënoi një gol në çdo pjesë për t'i dhënë Interit fitoren 2–0 në Stadiumin Santiago Bernabéu. Si rezultat, Inter u bë kampion Evrope për herë të parë pas 45 vitesh, duke fituar titullin e tretë në histori, si dhe duke arritur edhe Tripletën historike.[79][80] Milito e mbylli sezonin e parë në Milano me 35 ndeshje dhe 22 gola në Serie A,[81] 5 ndeshje dhe 2 gola në kupë,[82] 11 ndeshje dhe 6 gola në Ligën e Kampioneve[83] dhe 1 ndeshje në superkupë.[84]

2010–2011: Dëmtimet e shumta dhe tre trofe të tjera

Redakto

Më 9 gusht 2010, Milito firmosi një kontratë të re katër-vjeçare me klubin.[85] Ai e nisi sezonin e ri më 21 gusht duke luajtur 90 minuta të plota në ndeshjen e Superkupës Italiane kundër Romës, ku Inter fitoi 3–1 në San Siro, duke koleksionuar një tjetër trofe.[86] Pesë ditë më pas, në ceremoninë për ndarjen e çmimeve të UEFA-s, Milito u nderua me çmimet Sulmuesi i Vitit dhe Lojtari i Vitit i Ligës së Kampioneve.[87] Në ndeshjen e UEFA Superkupës Evropiane më 27 gusht, Inter u mposht nga Atlético Madrid 2–0 në Stade Louis II, me Militon i cili humbi një penallti në minutën e 90të.[88] Ai gjithashtu luajti në ndeshjen e parë të kampionatit më 30 gusht, ku Inter e nisi mbrojtjen e titullin me një barazim pa gola kundër Bolonjës.[89]

Më 14 shtator, ai shënoi një autogol aksidental në barazimin 2–2 në transfertë kundër Twentes në ndeshjen e parë të fazës së grupeve të Ligës së Kampioneve; ky ishte autogoli i tij i parë në karrierë.[90] Megjithatë, tetë ditë më pas, Milito regjistroi golat e parë të sezonit, duke shënuar një dopietë në fitoren komode 4–0 kundër klubit të sapongjitur në elitë Barit, duke rikthyer Interin në vendin e parë në kampionat.[91] Pas kësaj, Milito u godit nga një dëmtim muskular që e mbajti jashtë fushave të lojës për katër ndeshje, duke bërë që të pësonte edhe rënje në formë.[92] Atij ju desh të priste datën 10 nëntor për të shënuar golin e rradhës; ai shënoi në barazimin 1–1 në transfertë ndaj Lecces.[93] Gjatë festimit të golit, Milito shfalosi fanellën e shokut të skuadrës Walter Samuel, i cili tre ditë më para kishte pësuar një dëmtim të rëndë dhe kishte mbyllur sezonin.[94][95] Katër ditë më pas, në humbjen në derbi ndaj Milanit,[96] Milito u zëvëndësua para fillimit të pjesës së dytë pasi kishte pësuar një tjetër dëmtim muskular, që do ta mbante jashtë deri në fund të muajit nëntor.[97] Në dhjetor, Interi fitoi edhe FIFA Kupën e Botës për Klube, duke e mbyllur vitin 2010 me pesë trofe të fituar;[98] Milito, tashmë i rikuperuar nga dëmtimi, shënoi si dhe asistoi golin e kapitenit Javier Zanetti në ndeshjen gjysëm-finale kundër Seongnam Ilhwa Chunma, duke ndihmuar Interin të fitonte 3–0.[99]

Më 24 janar 2011, në mbëmjen gala të Oscar del Calcio, Milito u nderua me çmimet "Lojtari më i mirë" dhe "Lojtari i huaj më i mirë" për përformancat e tij në sezonin e kaluar.[100] Në shkurt, ai pësoi një tjetër dëmtim, këtë herë në kofshë, që e mbajti jashtë fushave të lojës për më shumë se një muaj, duke humbur plot nëntë ndeshje (përfshirë edhe dy ndeshjet e raundit të 16-tave të Ligës së Kampioneve kundër Bayern München, ku Inter u kualifikua me rregullin golit jashtë fushe).[101] Më 5 prill, Milito shënoi golin e avantazhit të përkohshëm 2–1 kundër Schalke 04 në një humbje 5–2 në San Siro në ndeshjen e parë të çerek-finales së Ligës së Kampioneve;[102] Interi u eliminua me rezultatin e përgjithshëm 7–3, duke humbur titullin. Pas kësaj, më 29 maj, në finalen e Kupës së ItalisëRomë kundër Palermos e cila ishte ndeshja e fundit e sezonit, Milito hyri në fushë si zëvëndësues dhe shënoi golin e tretë të ekipit të tij pas një pasimi të Goran Pandev për të ndihmuar Interin të fitonte ndeshjen 3–1 dhe trofeun.[103] Milito e mbylli sezonin 2010–11 me vetëm 8 gola në 34 ndeshje në të gjitha kompeticionet, në një sezon të kushtëzuar nga rënja në formë dhe dëmtimet e shumta.[92][97][101]

2011–2012: Rekordi personal i golave në Serie A

Redakto
 
Milito para nisjes së ndeshjes kundër CSKA Moskës në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve.

Milito e nisi sezonin 2011–12 duke shënuar një dygolësh në ndeshjen hapëse të Serie A ku Interi u mposht në mënyrë surprizë 4–2 nga Palermo në transferë.[104] Më 24 shtator, ai regjistroi golin e rradhës në kampionat në suksesin 3–1 në transfertë ndaj Bolonjës,[105] në ndeshjen debutuese të trajnerit të ri Claudio Ranieri,[106] i cili kishte zëvëndësuar të shkarkuarin Gasperini pasi ekipi nuk kishte fituar ende asnjë ndeshje.[107] Më 2 nëntor, në fitoren 2–1 kundër Lille në San Siro në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve, Milito shënoi golin e tij të 200të në nivel klubesh.[108]

Më 27 nëntor, Milito luajti ndeshjen e tij të 400të si profesionist në fitoren minimale 1–0 në transfertë ndaj Sienës,[109] kur më 18 dhjetor, në fitoren 1–0 kundër Cesenës, ai zhvilloi ndeshjen e tij të 100të në Serie A.[110] Më 21 dhjetor, në ndeshjen e fundit të Interit për vitin 2011, Milito shënoi në fitoren 4–1 kundër Lecces, duke mposhtur portierin kundërshtar pas një vertikalizimi nga Ricardo Álvarez.[111] Më 7 janar 2012, Milito e nisi vitin e ri me një dopietë në fitoren bindëse 5–0 kundër Parmës në shtëpi.[112] Në ndeshjen e javës së ardhshme, Interi u ndesh kundër Milanit në Derby della Madonnina; Milito ishte vendimtar në këtë ndeshje, duke shënuar golin e vetëm në minutën e 54të pas një pasimi të Zanettit dhe një gabimi të mbrojtësit kundërshtar Ignazio Abate.[113] Ai tashmë kishte shënuar shtatë gola në nëntë derbi të luajtura në Itali:, katër gola në katër ndeshje në Derby della Lanterna për Genoan kundër Sampdorias si dhe tre gola në pesë ndeshje në Derby della Madonnina kundër Milanit.[114][115]

Më 1 shkurt, Milito shënoi katër gola në barazimin 4–4 në San Siro kundër Palermos;[116][117] kjo ishte ndeshja e dytë që ai shënonte katër gola, që nga ndeshja kundër Real Madridit më 8 shkurt 2006.[27][28] Ai u bë lojtari i parë në Serie A që shënon katër gola në një ndeshje që nga Christian Vieri, i cili i shënoi Brescias katër gola si lojtar i Interit më 1 dhjetor 2002.[118] Më 1 prill, Milito shënoi tre gola në fitoren 5–4 ndaj ish klubit të tij Genoa, kjo në ndeshjen debutuese të trajnerit të ri Andrea Stramaccioni, cili kishte zëvëndësuar të shkarkuarin Claudio Ranieri pas rezultateve negative të ekipit.[119][120] Më 6 maj, në ndeshjen e parafundit të sezonit kundër Milanit, Milito shënoi një tjetër tregolësh duke i dhënë Interit fitoren 4–2 dhe dopietën e parë ndaj rivalëve të qytetit që nga sezoni 2009–10;[121] goli i tij i tretë, i shënuar me penallti, ishte i 50ti i tij me Interin në Serie A, duke kaluar legjendën braziliane Ronaldo. Tregolëshi i tij ishte i katërti i shënuar në një ndeshje derbi, pas atyre të Amadeit më 6 nëntor 1949, Nyers më 1 nëntor 1953 dhe Altafinit më 27 mars 1960. Kjo humbje i hoqi shpresat e Milanit për të fituar titullin kampion për të dytin sezon rresht.[122] Më 13 maj, në ndeshjen e fundit të sezonit, Milito shënoi golin e vetëm të ekipit të tij me penallti në humbjen 3–1 kundër Lazios në transfertë.[123]

Ai e mbylli sezonin me 24 gola në kampionat, duke vendosur një rekord personal; ai u rendit i dyti në garën për çmimin Capocannoniere, duke pasur katër gola më pak se fituesi Zlatan Ibrahimović.[124] Milito shënoi edhe dy gola në Ligën e Kampioneve,[125] duke e mbyllur sezonin me 26 gola në 41 ndeshje në të gjitha kompeticionet. Pavarësisht formës së tij të mirë, Inter zhvilloi një sezon zhgënjyes, duke u renditur vetëm në vendin e 6të në Serie A, kurse në kupë dhe Ligën e Kampioneve u eliminua respektivisht në çerek-finale dhe në raundin e 16-tave.[126]

2012–2014: Dëmtimet e vazhdueshme dhe vitet e fundit

Redakto

Milito filloi sezonin e katërt në Milano duke shënuar golin e dytë në fitoren 3–0 në transfertë kundër ekipit të sapongjitur Pescarës në javën hapëse të Serie A 2012–13.[127] Më 28 tetor, ai festoi ndeshjen e tij të 100të në Serie A me fanellën e Interit,[128] duke shënuar golin e katërt të sezonit në fitoren 1–3 kundër Bolonjës.[129] Tre ditë më vonë, më 31 tetor, ai shënoi edhe golin e pestë të sezonit në fitoren 3–2 në San Siro kundër Sampodrias,[130] duke regjistruar golin e 200të në nivel klubesh. Në ndeshjen e rradhës ndaj kryesuesve të Juventusit më 3 nëntor, Milito ishte sërisht protagonist duke shënuar një dopietë e cila rezultoi vendimtare për Interin, që përmbysi ndeshjen duke fituar 3–1; kjo ishte humbja e parë e Juventusit në stadiumin e ri pas 49 ndeshjesh.[131]

Më 9 dhjetor, Milito festoi fitoren e tij të 100të në Serie A pas triumfit të Interit 2–1 ndaj NapolitSan Siro; ai ishte protagonist në këtë takim duke shënuar në pjesën e parë;[132] kjo ishte fitorja e tij 100të në Serie A në 197 ndeshje të luajtura me Genoan dhe Interin. Ai u bë lojtari me më shumë gola në Serie A gjatë një viti kalendarik, duke regjistruar 28 gola për vitin 2012, një më shumë se Edinson Cavani dhe pesë më shumë se Antonio Di Natale.[133]

Më 10 shkurt 2013, gjatë fitores 3–1 në shtëpi ndaj Chievos, Milito u rikthye në aksion pas një dëmtimi të pësuar në janar dhe shënoi golin e tretë të takimit; para kësaj, ai kishte asistuar golin e Esteban Cambiassos.[134] Megjithatë, vetëm pesë ditë më pas, Miltio u godit nga një tjetër dëmtim, pasi në ndeshjen e Ligës së Evropës ndaj CFR Cluj ai u rrëzua dhe si pasojë këputi ligamentet e gjurit së majtë.[135][136] Ai kaloi një operacion të suksesshëm dy ditë më pas dhe klubi njoftoi se koha e rikuperimit të tij do të ishte më shumë se gjashtë muaj.[137] Kjo gjë bëri që Milito të mbyllte sezonin 2012–13 para kohe. Ai regjistroi 9 gola në 20 ndeshje në kampionat si dhe luajti 6 ndeshje në Ligën e Evropës.[138][139][140]

Milito u rikthye të luajë ndeshjen e tij të parë me Interin pas dëmtimit më 22 shtator kundër Sassuolos, pasi kishte qënë në stol në ndeshjen e javës së kaluar kundër Juventusit.[141] Ai u aktivizua si zëvëndësues dhe shënoi dy gola, me Interin që arriti një fitore rekord 7–0.[142] Megjithatë, më 9 tetor, Milito pësoi një tjetër dëmtim të rëndë gjatë një seance stërvitore, duke qëndruar jashtë fushave për 12 ndeshje të tjera.[143] Ai u rikthye sërisht në aksion më 6 janar 2014 në transfertën e humbur ndaj Lazios, duke u aktivizuar si zëvëndësues në minutat e fundit të ndeshjes.[144] Gjatë vazhdimit të sezonit, u konfirmua se Milito do të largohej nga klubi në përfundim të sezonit.[145]

Rikthimi te Racing

Redakto

2014–2016: Titulli kampion dhe tërheqja nga futbolli

Redakto
 
Milito në nëntor 2015.

Në qershor 2014, në moshën 35 vjeç, Milito u rikthye te Racing Club, klubi ku ai u formua si lojtar dhe debutoi si profesionist.[146] Ai mori fanellën me numrin 22 dhe shënoi në fitoren 3–1 kundër Defensa y Justicia në ndeshjen hapëse të kampionatit argjentinas më 10 gusht.[147] Më 26 gusht, në javën e katërt të kampionatit, Milito shënoi golin e vetëm të takimit kundër Arsenal de Sarandí, duke mposhtur portierin kundërshtar me penallti.[148] Pesë ditë më pas, ai regjistroi golin e tretë të sezonit në disfatën 2–1 ndaj Independiente; rrjeta e tij erdhi në minutën e 14të pas një asisti nga Ricardo Centurión. Asisti i tij i parë i sezonit ishte për sulmuesin Gustavo Bou në suksesin 2–1 kundër Boca Juniors më 25 shtator.[149] Milito vazhdoi formën e tij të mirë, duke shënuar dhe asistuar në ndeshjet e ardhshme; një nga performancat e tij më të mira erdhi më 30 nëntor kundër Rosario Central, ku Milito shënoi dy gola.[150] Kjo fitore e dërgoi Racing në vendin e parë në kampionat me vetëm një ndeshja nga fundi. Më 15 dhjetor, në ndeshjen e fundit të sezonit kundër Godoy Cruz, Milito mori pjesë në aksionin e golit të shënuar nga Ricardo Centurión.[151] Racing fitoi ndeshjen 1–0 dhe u shpall kampion i Transición, duke u kualifikuar dhe në raundin e dytë të Kupës Libertadores 2015.[152] Ky ishte titulli i parë i Racing pas 13 vitesh; Milito ishte i vetmi lojtar që gjithashtu kishte qënë pjesë e ekipit që fitoi titullin në vitin 2001, duke kontribuar kështu në titujt e vetëm të ekipit që nga viti 1966.[153]

Milito nisi sezonin 2015 duke luajtur 90 minuta të plota në humbjen në shtëpi ndaj Rosario Central në ndeshjen hapëse të sezonit më 14 shkurt.[154] Katër ditë më pas, Racing nisi aventurën e saj në Kupën Libertadores me një fitore spektakolare 5–0 në transfertë ndaj Deportivo Táchira në ndeshjen hapëse të fazës së grupeve; Milito ishte protagonist në këtë takim, duke regjistruar dy asiste dhe një gol, i pari i tij që nga viti 2003 në këtë kompeticion.[155] Pas kësaj, Milito do të shënonte edhe në dy ndeshjet e ardhshme në grup, respektivisht ndaj Club Guaraní dhe Sporting Cristal;[156][157] Racing pas tre ndeshjeve kryesonte grupin me pikë të plota. Në ndeshjet e dyta të grupit, Racing fillimisht regjistroi një fitore 4–2 ndaj Deportivo Táchira (ku Milito regjistroi golin e katërt në turnament), por humbi dy ndeshjet e fundit, megjithatë, u kualifikua për në fazën me eliminim direkt si fitues i Grupit 8 me 12 pikë. Në kampionat, Milito shënoi golin e tij të parë më 29 mars në suksesin 2–0 ndaj San Martín de San Juan,[158] kurse i dyti erdhi me penallti në fitoren minimale 1–0 në derbin e Avellanedës ndaj Independiente më 24 maj.[159] Ai e mbylli sezonin 2015 me 12 gola në 31 ndeshje në të gjitha kompeticionet; Racing e mbylli kampionatin në vendin e 4të,[160] duke humbur titullin, kurse në Kupën Libertadores u eliminua në çerek-finale nga Club Guaraní. Gjatë këtij sezoni, Milito formoi një dyshe të suksesshme sulmi argjentinasin tjetër Gustavo Bou, duke shënuar sëbashku 31 gola dhe 8 asiste.[161][162][163]

Në dhjetor, pasi kishte marrë vendimin të tërhiqej në fund të vitit 2015 nga futbolli, Milito njoftoi se do të luante edhe për gjashtë muajt e ardhshëm, me qëllim për të ndihmuar ekipin në Kupën Libertadores, duke shtuar se në qershor 2016 do të tërhiqej përfundimisht nga futbolli.[164][165]

Më 21 maj 2016, Milito luajti ndeshjen e tij të fundit si futbollist profesionist,[166] duke shënuar me penallti në minutën e 17të kundër Temperley. Tre minuta më pas, ai kishte mundësi të shënonte sërisht me penallti, por tentative e tij u prit nga Federico Crivelli, megjithatë Óscar Romero shënoi pas kthimit të topit. Racing fitoi 2–0 duke e mbyllur sezonin me fitore.[167] Më 12 nëntor, disa muaj pasi ishte tërhequr nga sporti, Racing organizoi një ndeshje miqësore në nder të Militos, ku morën pjesë shumë nga ish shokët e tij në ekipe ndër vite si dhe shokë dhe familjarë. Në moshën 37 vjeç, Milito shënoi dy gola në ndeshje, dhe gjatë momentit të zëvëndësimit u duartrokit në këmbë nga të gjithë tifozët e Racing në stadium, të cilët e konsiderojnë sulmuesin si një nga lojtarët më ikonik të klubit.[153] Po në atë vit, Milito mori një rol drejtuesi në klub, duke u bërë sekretar teknik.[168]

Karriera ndërkombëtare

Redakto

2003–2004: Debutimi dhe paraqitjet sporadike

Redakto

Milito bëri debutimin e tij me Argjentinën më 31 janar 2003 kundër Hondurasit ku shënoi golin e parë në fitoren 3–1 të kombëtares së tij; kjo ishte humbja e parë për Hondurasin në ndeshjet miqësore në shtëpi që nga viti 1998.[169] Ai shënoi golat e dytë dhe të tretë të tij më 16 korrik 2003 në një ndeshje tjetër miqësore, këtë herë kundër Uruguajit. Pas kësaj, ai u thirr vazhdimisht dhe luajti në raste të rralla me kombëtaren.[170]

2006–2007: Rikthimi dhe Copa América 2007

Redakto
 
Milito (rreshti poshtë, i pari nga e majta) në formacion me Argjentinën gjatë Copa América 2007.

Pavarësisht formës së mirë në sezonin debutues me Zaragozën, Milito u la jashtë ekipit që do të luante në Kupën e Botës 2006, me trajnerin José Pekerman i cili preferoi sulmuesin e Interit Julio Ricardo Cruz.[171]

Në maj 2007, Alfio Basile e përfshiu Militon në listën me 22 lojtarë që do të luanin në Copa América 2007.[172] Ai e nisi turnamentin fillimisht si rezervë, por fitoi minuta pas dëmtimit të Hernán Crespos në ndeshjen e dytë të fazës së grupeve kundër Kolumbisë; në këtë ndeshje, Milito hyri në fushë në minutën e 21të dhe shënoi golin e katërt të ekipit të tij në minutën e 92të, me Argjentinën që fitoi ndeshjen 4–2.[173] Kjo ishte një nga dy ndeshjet që ai luajti turnament; ndeshja e tij e dytë ishte çerek-finalja kundër Perusë (fitore 4–0), ku Milito luajti vetëm në pjesën e parë.[174] Argjentina arriti në finale ku u mposht nga Brazili 3–0.[175]

2008–2011: Fushata e Kupës së Botës 2010 dhe Copa América 2011

Redakto

Forma fantastike që Milito shfaqi në fillim të sezonit 2008–09 me Genoan bëri që ai të thirrej nga trajneri Alfio Basile për dy ndeshjet kualifikuese të Kupës së Botës 2010 kundër Uruguajit dhe Kilit.[176] Ai luajti në ndeshjen e parë ndaj Uruguajit më 11 tetor, duke u aktivizuar si zëvëndësues në minutën e 71të në vënd të Sergio Agüeros, me Argjentinën që fitoi 2–1;[177] kjo ishte ndeshja e parë e Militos me Argjentinën pas 14 muajsh. Pas kësaj, ai filloi të thirrej më rregullisht, por vazhdoi të ishte zëvëndësues.

Në maj 2010, Milito u thirr nga trajneri Diego Maradona për Kupën e Botës 2010Afrikën e Jugut, ku ai ishte zgjedhje e dytë në sulm.[178] Ai bëri debutimin e tij në një Kupë Bote më 12 qershor në fitoren minimale 1–0 kundër Nigerisë në ndeshjen e parë të fazës së grupeve, duke u aktivizuar në minutat e fundit si zëvëndësues.[179] Më 22 qershor, në ndeshjen e tretë dhe të fundit në grup, Milito luajti si titullar në fitoren 2–0 kundër Greqisë, duke marrë pjesë në golin e parë të shënuar nga Martín Demichelis.[180] Argjentina u eliminua në çerek-finale nga Gjermania, në një ndeshje ku Milito nuk u aktivizua.[181] Gjithsej, ai luajti 92 minuta në dy ndeshje.[182]

Në qershor 2011, Milito mori pjesë në Copa América 2011 pasi mori ftesë nga trajneri Sergio Batista, duke ju bashkuar shokëve të ekipit te Interi Javier Zanetti dhe Esteban Cambiasso.[183] Ai nuk u aktivizua në asnjë ndeshje gjatë turnamentit, me Argjentinën që u eliminua në çerek-finale nga Uruguaji pas gjuajtjeve të penalltive.[184] Gjithsej, Milito luajti 25 ndeshje dhe shënoi 4 gola me Argjentinën.

Profili i lojtarit

Redakto

Milito ishte një sulmues i shpejtë, dinamik dhe me dhunti teknike, i cili zotëronte një vizion të mirë, balancë dhe instikt goli.[185] Ai gjithashtu njihej për lëvizjet sulmuese dhe aftësinë në ajër, duke qënë i aftë të finalizonte aksionet si me kokë ashtu dhe me të dy këmbët, pavarësisht se ishte këmbë-djathtë.[186][187][188] Ai ishte gjithashtu një ekzekutues i saktë i penalltive, duke pasur një rekord 48–8 në karrierë.[189][190]

Në lidhje me stilin e tij elegant të të luajturit por shumë efikas, si dhe aftësitë e tij të vazhdueshme të shënimit të golave, Goal.com shkruajti për Militon në vitin 2010: "Profesioni i tij është futbolli dhe specialiteti i tij janë golat. Ai është një nga sulmuesit më mbresëlënës në botën e futbollit sot. Ai nuk zotëron të njëjtat aftësi fizike si disa nga sulmuesit e tij të tjerë, por ai nuk ka nevojë për to - ai shënon gola me lehtësi dhe gjithmon është paraqitur në skuadrat më të mira. Milito është një numër 9 i pastër dhe vdekjeprurës në zonën e penalltisë."[191] Pas arritjes së Tripletës në përfundim të sezonit 2009–10, shumë specialistë vunë re faktin se Milito kishte qënë përherë një sulmues efektive, por vazhdonte të ishte një nga lojtarët më të nënvlerësuar në botën e futbollit për shkak se sjelljes së tij dhe faktit se ai kishte zgjedhur ekipe më të vogla dhe më pak garuese para se t'i bashkohej Interit.[10] Shënimi i golave në skenën e madhe për një ekip të madh më në fund i dha lojtarit njohjen që meritonte falë aftësive dhe rekordit të golave. Rreth tij dhe dy golave që shënoi në finalen e Ligës së Kampioneve, The Guardian shkruajti:

Vizion, kordinim, teknik të përsosur dhe gjakftohtësi – këto gola kishin gjithçka që një sulmuesi të madh i duhen, plus një sens lyristik në rrjedhshmërinë e lëvizjes së tij. 30 vjeçari Milito vështirë se është një sulmues i zbukuruar, nuk është një Messi që të merr frymën me ndonjë trik ose një Tevez që elektrizon stadiumin me forcën e tij elementare, por ekonomia e tij ka qënë po aq shkatërruese...[185]

Pavarësisht aftësive si futbollist, karriera e Militos është penalizuar në disa raste nga dëmtime të rënda që kanë ndikuar në rendimentin dhe formën e tij.[192]

Jeta personale

Redakto
 
Milito në vitin 2011.

Milito ka rrënjë italiane. Familja e tij ka emigruar në Argjentinë në vitet 1950' nga Terranova da Sibari e Kalabrisë.[193] Ai është i martuar me Sofian dhe ka tre fëmijë: Leandro (lindur në tetor 2007),[193] Agustina (lindur më 21 mars 2010)[194] dhe Morena (lindur më 21 maj 2016). Vajza e tij lindi në ditën ku Milito luajti ndeshjen e tij të fundit si futbollist. Djali i tij Leandro është aktualisht pjesë e akademisë së të rinjëve të Racing Club.[153]

Ai është vëllai i madh i Natali dhe Gabriel Militos, i cili është një ish futbollistit profesionist që ka luajtur si mbrojtës.[195] Diego dhe Gabriel kanë që shokë skuadre te Real Zaragoza në periudhën 2005–2007 dhe Argjentina.[195] Ata gjithashtu kanë qënë kundërshtar në disa raste, veçanërisht në kohën kur Gabriel luante me Barcelonën.[195] Ata ishin në formacionet titullar të ekipeve të tyre (Inter & Barcelona) në ndeshjen e kthimit të gjysëm-finales së Ligës së Kampioneve në prill 2010.[196]

Statistikat e karrierës

Redakto

Burimi: [4][197][198]

Ndeshjet dhe golat sipas klubit, sezonit dhe kompeticionit
Klubi Sezoni Liga Kupa Kontinenti Tjetër Gjithsej
Divizioni Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Racing 1999–2000 Primera División 11 1 0 0 11 1
2000–01 35 2 0 0 35 2
2001–02 38 9 0 0 38 9
2002–03 35 14 0 0 11[a] 3 46 17
2003–04 18 8 0 0 18 8
Gjithsej 137 34 0 0 11 3 148 37
Genoa 2003–04 Serie B 20 12 0 0 20 12
2004–05 39 21 3 1 42 22
Gjithsej 59 33 3 1 62 34
Real Zaragoza 2005–06 La Liga 36 15 9 6 45 21
2006–07 37 23 3 0 40 23
2007–08 35 15 3 2 2[b] 0 40 17
Gjithsej 108 53 15 8 2 0 125 61
Genoa 2008–09 Serie A 31 24 1 2 32 26
Internazionale 2009–10 Serie A 35 22 5 2 11[c] 6 1[d] 0 52 30
2010–11 23 5 3 1 4[c] 1 4[e] 1 34 8
2011–12 33 24 1 0 7[c] 2 0 0 41 26
2012–13 20 9 0 0 6[f] 0 26 9
2013–14 17 2 1 0 18 2
Gjithsej 128 62 10 3 28 9 5 1 171 75
Racing 2014 Primera División 17 6 1 0 18 6
2015 20 8 2 0 9[g] 4 31 12
2016 13 4 0 0 6[g] 0 19 4
Gjithsej 50 18 3 0 15 4 68 22
Gjithsej karriera 513 224 32 14 56 16 5 1 606 255
 1. ^ Tre ndeshje dhe një gol në Kupën Sudamericana, tetë ndeshje dhe dy gola në Kupën Libertadores
 2. ^ Të gjitha ndeshjet në Kupën UEFA
 3. ^ a b c Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Kampioneve
 4. ^ Ndeshje në Supercoppa Italiana
 5. ^ Një ndeshje në UEFA Super Kupë, një ndeshje në Supercoppa Italiana, dy ndeshje dhe një gol në FIFA Kupën e Botës për Klube
 6. ^ Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Evropës
 7. ^ a b Të gjitha ndeshjet në Kupën Libertadores

Kombëtarja

Redakto

Burimi: [4]

Ndeshjet dhe golat sipas ekipit kombëtar dhe vitit
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Argjentina 2003 5 3
2004 2 0
2005 0 0
2006 0 0
2007 6 1
2008 2 0
2009 5 0
2010 4 0
2011 1 0
Gjithsej 25 4

Golat me kombëtaren

Redakto

Rezultatet e Argjentinës të listuara të parat, kolonat e golave tregojnë rezultatin pas çdo goli të shënuar nga Milito.[4]

Golat me kombëtaren sipas datës, vendit, ndeshjes, kundërshtarit, rezultatit dhe kompeticionit
Nr. Data Vendi Ndsh Kundërshtari Goli Rezultati Kompeticioni
1 31 janar 2003 Estadio Olímpico Metropolitano, San Pedro Sula, Honduras 1   Hondurasi 1–0 3–1 Ndeshje miqësore
2 16 korrik 2003 Estadio Ciudad de La Plata, La Plata, Argjentinë 4   Uruguaji 1–0 2–2
3 2–0
4 2 korrik 2007 Estadio José Pachencho Romero, Maracaibo, Venezuelë 12   Kolumbia 4–2 4–2 Copa América 2007
Racing Club[197]
Internazionale[197]

Kombëtarja

Redakto
Argjentina[197]

Personale

Redakto

Referime

Redakto
 1. ^ "Revolucioni që Diego Milito po bën në futbollin argjentinas". Tirananews.al. 31 janar 2019. Marrë më 26 mars 2020.
 2. ^ Daniel Edwards (20 maj 2016). "The most underrated striker of a generation? Scoring legend Diego Milito set for final game" [Sulmuesi më i nënvlerësuar i gjeneratës? Legjenda e shënimit Diego Milito gati për ndeshjen finale] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 4 prill 2020.
 3. ^ "Milito, l' uomo che parla poco corre molto e fa sempre gol" (në italisht). Corriere.it. 17 maj 2010. Marrë më 7 gusht 2012.
 4. ^ a b c d e Benjamin Strack-Zimmerman. "Diego Milito" (në anglisht). National Football Teams. Marrë më 26 mars 2020.
 5. ^ "Racing Club 2:1 Newell's Old Boys" (në anglisht). World Football. 31 gusht 2001. Marrë më 6 prill 2020.
 6. ^ "Racing Club 2:1 Colón de Santa Fe" (në anglisht). World Football. 21 tetor 2001. Marrë më 6 prill 2020.
 7. ^ "Racing Club 2:1 Boca Juniors" (në anglisht). World Football. 21 prill 2002. Marrë më 6 prill 2020.
 8. ^ "Diego Milito » Primera División 2001/2002 Apertura" (në anglisht). World Football. Marrë më 6 prill 2020.
 9. ^ "Diego Milito » Primera División 2001/2002 Clausura" (në anglisht). World Football. Marrë më 6 prill 2020.
 10. ^ a b "Prince Milito now the King of Inter" [Princi Milito tani mbreti i Inter-it] (në anglisht). Four Four Two. 22 maj 2010. Marrë më 24 maj 2010.
 11. ^ "Genoa CFC 1–1 Ascoli Calcio" (në anglisht). World Football. 1 shkurt 2004. Marrë më 27 mars 2020.
 12. ^ "Genoa CFC 1–1 AC Venezia" (në anglisht). World Football. 7 mars 2004. Marrë më 27 mars 2020.
 13. ^ "Genoa CFC 4–2 Cagliari Calcio" (në anglisht). World Football. 22 maj 2004. Marrë më 27 mars 2020.
 14. ^ "Diego Milito » Serie B 2003/2004" (në anglisht). World Football. Marrë më 27 mars 2020.
 15. ^ "Modena FC 1–1 Genoa CFC" (në anglisht). World Football. 13 shtator 2004. Marrë më 27 mars 2020.
 16. ^ "AS Bari 0–1 Genoa CFC" (në anglisht). World Football. 10 tetor 2004. Marrë më 27 mars 2020.
 17. ^ "Italy » Serie B 2004/2005 » Top Scorer" [Itali » Serie B 2004/2005 » Shënuesit më të mirë] (në anglisht). World Football. Marrë më 27 mars 2020.
 18. ^ "Italy » Serie B 2004/2005 » 42. Round" [Itali » Serie B 2004/2005 » Raundi 42.] (në anglisht). World Football. Marrë më 27 mars 2020.
 19. ^ James Kelly (1 janar 2019). "The lies and the legacy of the 2004/05 Serie B season, the most chaotic in recent history" [Gënjeshtrat dhe trashëgimia e sezonit 2004/05 të Serie B, më kaotiku në historinë së fundmi] (në anglisht). These Football Times. Marrë më 27 mars 2020.
 20. ^ "Genoa relegated to Italian Serie C" [Genoa rrëzohet në Serie C] (në anglisht). CNN. 27 korrik 2005. Marrë më 27 mars 2020.
 21. ^ "Genoa demoted for match-fixing" [Genoa rrëzohet për trukim ndeshjes] (në anglisht). The Guardian. 27 korrik 2005. Marrë më 27 mars 2020.
 22. ^ a b "El Zaragoza ficha a Diego Milito" [Zaragoza skedon Diego Militon] (në spanjisht). UEFA. 30 gusht 2005. Arkivuar nga origjinali më 23 korrik 2011. Marrë më 30 maj 2010.
 23. ^ "Diego Milito » Club matches » Serie B" [Diego Milito » Ndeshjet me klube » Serie B] (në anglisht). World Football. Marrë më 9 prill 2020.
 24. ^ "Milito makes Zaragoza pledge" [Milito bën zotimin e Zaragozës] (në anglisht). UEFA. 26 korrik 2005. Marrë më 28 mars 2020.
 25. ^ "Real Zaragoza vs. Valencia 2 – 2" (në anglisht). Soccerway. 11 shtator 2005. Marrë më 28 mars 2020.
 26. ^ "Real Zaragoza vs. Osasuna 3 – 1" (në anglisht). Soccerway. 21 shtator 2005. Marrë më 28 mars 2020.
 27. ^ a b "Real Madrid humiliated 6-1 by Zaragoza" [Real Madridi turpërohet 6-1 nga Zaragoza] (në anglisht). Think Spain. 9 shkurt 2006. Marrë më 28 mars 2020.
 28. ^ a b "Zaragoza demolish Real Madrid 6-1 in Cup semi" [Zaragoza shkatërron Real Madridin 6-1 në gjysëm-finalen e kupës]. Reuters (në anglisht). China Daily. 9 shkurt 2006. Marrë më 28 mars 2020.
 29. ^ "Diego Milito » Primera División 2005/2006" (në anglisht). World Football. Marrë më 9 prill 2020.
 30. ^ "Zaragoza to use Milito option" [Real Zaragoza përdor mundësinë për të blerë Milito-n] (në anglisht). Sky Sports. 28 nëntor 2006. Marrë më 30 maj 2010.
 31. ^ "Preziosi: "La situazione di Milito? Non chiara"" (në italisht). Genoa C.F.C. 12 maj 2007. Marrë më 30 maj 2010.
 32. ^ "RealZaragosa Player Profile" [RealZaragosa Profili i lojtarit] (në anglisht). Real Zaragoza. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2012. Marrë më 13 prill 2014.
 33. ^ "Spain » Primera División 2006/2007 » 38. Round" [Spanjë » Primera División 2006/2007 » Raundi i 38të] (në anglisht). World Football. Marrë më 20 prill 2020.
 34. ^ a b "Diego Milito: A Genius with Big Heart" [Diego Milito: Një gjeni me zemër të madhe] (në anglisht). Medium.com. 16 prill 2018. Marrë më 29 mars 2020.
 35. ^ "Diego Milito renueva con el Zaragoza" [Diego Milito rinovon me Zaragozën] (në spanjisht). UEFA. 31 gusht 2007. Marrë më 29 mars 2020.
 36. ^ "Real Zaragoza 2–1 Atlético Madrid" (në anglisht). World Football. 8 mars 2008. Marrë më 29 mars 2020.
 37. ^ "Spain » Primera División 2007/2008 » 38. Round" [Spanjë » Primera División 2007/2008 » Raundi i 38të] (në anglisht). World Football. Marrë më 20 prill 2020.
 38. ^ "Milito returns to Genoa" [Milito rikthehet te Genoa] (në anglisht). Sky Sports. 1 shtator 2008. Marrë më 30 maj 2010.
 39. ^ "DEPOSITATO IN LEGA IL CONTRATTO DI MILITO" [Depozitimi në ligë i kontratës së Militos] (në anglisht). Genoa C.F.C. 1 shtator 2008. Marrë më 30 maj 2010.
 40. ^ a b c "Milito cuts Cassano down to size with Genoa derby winner" [Milito ndan Cassanon pas golit të fitores në derbin e Xhenovas] (në anglisht). The Guardian. 8 dhjetor 2008. Marrë më 3 prill 2020.
 41. ^ "Vi racconto il rifiuto di Crespo e il ritorno di Milito" [Unë do t'ju tregoj për refuzimin e Crespos dhe kthimin e Militos] (në italisht). Il Secolo XIX. 2 shtator 2008. Marrë më 3 shtator 2008.
 42. ^ "Genoa vs. Milan 2 – 0" (në anglisht). Soccerway. 14 shtator 2008. Marrë më 3 prill 2020.
 43. ^ "Sculli-Milito, il Genoa fa festa Nuovo ko esterno per la Roma" [Sculli-Milito, Genoa feston ko tjetër në transfertë për Romën] (në italisht). La Repubblica. 24 shtator 2008. Marrë më 3 prill 2020.
 44. ^ "Genoa 2:1 Ravenna" (në anglisht). World Football. 2 tetor 2008. Marrë më 8 prill 2020.
 45. ^ "GENOA WINS ALSO 6TH HOMEMATCH: REGGINA, 4-0" [Genoa fiton ndeshjen e 6të në shtëpi: Reggina, 4-0] (në anglisht). Genoa Club Amsterdam. 9 nëntor 2008. Marrë më 3 prill 2020.
 46. ^ "Sampdoria 0:1 Genoa" (në italisht). Calcio.com. 7 dhjetor 2008. Arkivuar nga origjinali më 12 prill 2016. Marrë më 3 prill 2020.
 47. ^ "Genoa 1:1 Catania" (në anglisht). World Football. 25 janar 2009. Marrë më 4 prill 2020.
 48. ^ "Milan 1:1 Genoa" (në anglisht). World Football. 28 janar 2009. Marrë më 4 prill 2020.
 49. ^ a b c d Subhankar Mondal (20 korrik 2009). "Goal.com 50: Diego Milito (25)" (në anglisht). Goal.com. Marrë më 4 prill 2020.
 50. ^ "Genoa 2:0 Udinese" (në anglisht). World Football. 22 mars 2009. Marrë më 4 prill 2020.
 51. ^ Alessandro Legnazzi (1 prill 2020). "Milito day: Rivivi Genoa 3-1 Sampdoria" [Dita e Militos: Rijeto Genoa 3-1 Sampdoria]. Pianetagenoa1893.net (në italisht). Marrë më 4 prill 2020.
 52. ^ "Inter set to have Milito, Motta from Genoa" [Interi gati të ketë Militon, Mottën nga Genoa]. China.org.cn (në anglisht). 21 maj 2009. Marrë më 4 prill 2020.
 53. ^ a b "Inter Milan signing Milito thanks Genoa fans" [Blerja e Interit Milito falenderon tifozët e Genoas] (në anglisht). Tribal Football. 11 nëntor 2011. Marrë më 4 prill 2020.
 54. ^ "Serie A 2008/2009 » 38. Giornata" [Serie A 2008/2009 » Java 38të] (në italisht). Calcio.com. Arkivuar nga origjinali më 5 janar 2020. Marrë më 4 prill 2020.
 55. ^ "Serie A 2008/2009 » Lista marcatori" [Serie A 2008/2009 » Lista e shënuesve] (në anglisht). Calcio.com. Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2020. Marrë më 4 prill 2020.
 56. ^ "Milito e Motta all'Inter Al Genoa Acquafresca" [Milito dhe Motta te Inter, te Genoa Acquafresca] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. 20 maj 2009. Marrë më 23 maj 2010.
 57. ^ "Thiago Motta signs on" [Thiago Motta firmos]. inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 1 korrik 2009. Arkivuar nga origjinali më 15 janar 2020. Marrë më 23 maj 2010.
 58. ^ "Il Genoa in rima: con Pelé c' è Dembelé" (në italisht). La Gazzetta dello Sport. 10 qershor 2009. Marrë më 21 dhjetor 2010.
 59. ^ "Pre-season: Inter 2–0 AC Milan". inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 27 korrik 2009. Arkivuar nga origjinali më 15 janar 2020. Marrë më 1 dhjetor 2019.
 60. ^ "Milan, che batosta: l'Inter vince 4-0 il derby" [Milan, çfarë mposhtje: Inter fiton derbin 4–0] (në italisht). Sky Sport Italia. 29 gusht 2009. Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2019. Marrë më 2 prill 2010.
 61. ^ "Player Ratings: Inter 2-0 Parma" [Vlerësimet e lojtarëve: Inter 2-0 Parma] (në anglisht). Goal.com. 13 shtator 2009. Marrë më 1 dhjetor 2019.
 62. ^ "Serie A: Cagliari 1–2 Inter". inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 20 shtator 2009. Arkivuar nga origjinali më 15 janar 2020. Marrë më 1 dhjetor 2019.
 63. ^ "Stats: Milito, the goal king" [Statistikat: Milito, mbreti i golit]. inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 21 shtator 2009. Arkivuar nga origjinali më 15 janar 2020. Marrë më 1 dhjetor 2019.
 64. ^ "Serie A: Inter 3–1 Napoli". inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 23 shtator 2009. Arkivuar nga origjinali më 15 janar 2020. Marrë më 1 dhjetor 2019.
 65. ^ "Serie A: Inter 5–3 Palermo". inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 29 tetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2019. Marrë më 19 dhjetor 2019.
 66. ^ "Serie A: Livorno 0–2 Inter". inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 1 nëntor 2009. Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2019. Marrë më 19 dhjetor 2019.
 67. ^ "Champions League: Dynamo Kiev 0–2 Inter". inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 4 nëntor 2009. Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2019. Marrë më 19 dhjetor 2019.
 68. ^ "Champions League: Inter 2–1 Chelsea". inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 24 shkurt 2010. Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2020. Marrë më 27 mars 2020.
 69. ^ "Serie A: Udinese 2–3 Inter". inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 28 shkurt 2010. Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2020. Marrë më 27 mars 2020.
 70. ^ "Serie A: Inter 3–0 Livorno". inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 24 mars 2010. Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2020. Marrë më 27 mars 2020.
 71. ^ "Serie A: Roma 2–1 Inter". inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 27 mars 2010. Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2019. Marrë më 27 mars 2020.
 72. ^ "Champions League: Inter 1–0 CKSA Moscow". inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 31 mars 2010. Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2020. Marrë më 27 mars 2020.
 73. ^ "Milito: "A confidence-boosting win"" [Milito: "Një fitore që rrit besimin"]. inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 20 prill 2010. Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2020. Marrë më 27 mars 2020.
 74. ^ "Champions League: Inter 3–1 Barcelona". inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 20 prill 2010. Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2020. Marrë më 27 mars 2020.
 75. ^ "Tim Cup final: Inter 1–0 Roma". inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 5 maj 2010. Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2020. Marrë më 27 mars 2020.
 76. ^ Subhankar Mondal (5 maj 2010). "Inter 1-0 Roma: Diego Milito wins the Coppa Italia for the Nerazzurrii" [Inter 1-0 Roma: Diego Milito i fiton kupën zikaltërve] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 27 mars 2020.
 77. ^ "Serie A: Siena 0-1 Inter, campioni d'Italia!!!!!" [Serie A: Siena 0–1 Inter, kampionë të Italisë!!!!!]. inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 16 maj 2010. Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2019. Marrë më 28 dhjetor 2019.
 78. ^ Salvatore Landolina (16 maj 2010). "Scudetto Goal Is Best of My Career – Inter Striker Diego Milito" [Goli i Scudettos më i miri në karrierën time – Sulmuesi i Interit Diego Milito] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 16 maj 2010.
 79. ^ Sam Lyon (22 maj 2010). "Bayern Munich 0-2 Inter Milan" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 28 maj 2010.
 80. ^ "Champions League final: Bayern Munich 0-2 Inter" [Finalja e Ligës së Kampioneve: Bayern Munich 0-2 Inter]. inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 22 maj 2010. Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2020. Marrë më 28 mars 2020.
 81. ^ "Diego Milito » Serie A 2009/2010" (në anglisht). World Football. Marrë më 12 prill 2020.
 82. ^ "Diego Milito » Coppa Italia 2009/2010" (në anglisht). World Football. Marrë më 12 prill 2020.
 83. ^ "Diego Milito » Champions League 2009/2010" (në anglisht). World Football. Marrë më 12 prill 2020.
 84. ^ "Diego Milito » Supercoppa 2009" (në anglisht). World Football. Marrë më 12 prill 2020.
 85. ^ "Diego Miltio signs new contract" [Diego Milito firmos kontratën e re]. inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 9 gusht 2010. Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2020. Marrë më 29 mars 2020.
 86. ^ "Two-goal Eto'o fires Inter to more glory" [Eto'o me dy gola e dërgon Interin për më shumë lavi] (në anglisht). UEFA. 21 gusht 2010. Marrë më 1 maj 2018.
 87. ^ "Inter monopolise UEFA Club Football Awards" [Interi monopolizon UEFA Club Football Awards] (në anglisht). UEFA. 26 gusht 2010. Marrë më 29 mars 2020.
 88. ^ "2010: Atlético win on debut" [2010: Atlético fiton në debutim] (në anglisht). UEFA. 27 gusht 2010. Marrë më 29 mars 2020.
 89. ^ "Bologna 0-0 Inter: Nerazzurri Left Frustrated By Emiliano Viviano's Heroic Display" [Bologna 0-0 Inter: Zikaltrit lihen të acaruar nga paraqitja heroike e Emiliano Vivianos] (në anglisht). Goal.com. 30 gusht 2010. Marrë më 7 nëntor 2014.
 90. ^ "FC Twente 2 Inter Milan 2: match report" [FC Twente 2 Inter Milan 2: raporti i ndeshjes] (në anglisht). The Telegraph. 14 shtator 2010. Marrë më 7 nëntor 2014.
 91. ^ "Inter 4-0 Bari: Samuel Eto'o And Diego Milito Bag Braces To Send Nerazzurri Top" [Inter 4-0 Bari: Samuel Eto'o dhe Diego Milito shënojnë dopieta për të dërguar Zikaltrit në krye] (në anglisht). Goal.com. 22 shtator 2010. Marrë më 7 nëntor 2014.
 92. ^ a b "Milito and Cambiasso struck down by injury" [Milito dhe Cambiasso goditen nga dëmtimet] (në anglisht). UEFA. 11 tetor 2010. Marrë më 7 nëntor 2014.
 93. ^ "Lecce 1-1 Inter: Italian Champions Continue To Struggle" [Lecce 1-1 Inter: Kampionët italianë vazhdojnë të vuajnë] (në anglisht). Goal.com. 10 nëntor 2010. Marrë më 7 nëntor 2014.
 94. ^ Saj Chowdhury (7 tetor 2012). "Samuel injury blow for Inter" [Dëmtimi i Samuel një grusht për Interin] (në anglisht). The Independent. Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2018. Marrë më 25 qershor 2018.
 95. ^ "Calcio Debate: Walter Samuel's Season-Ending Injury Means Inter Must Spend Money In The January Transfer Window" [Dëmtimi që i mbyll sezonin Walter Samuelit do të thotë që Interi duhet të shpenzoj më shumë para në merkaton dimërore në janar] (në anglisht). Goal.com. 8 nëntor 2010. Marrë më 7 nëntor 2014.
 96. ^ "Internazionale vs. Milan 1 – 0" (në anglisht). Soccerway. 14 nëntor 2010. Marrë më 4 prill 2020.
 97. ^ a b Adam Scime (25 nëntor 2010). "Diego Milito Returns To Inter Training After Suffering Hamstring Injury - Report" [Diego Milito kthehet në stërvitjen e Interit pasi pësoi dëmtim në kofshë - Raporti] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 4 prill 2020.
 98. ^ "Seventh Best in Italy, Inter Is World's No. 1" [E shtata më e mira në Itali, Interi është numri 1 i botës] (në anglisht). The New York Times. 18 dhjetor 2010. Marrë më 28 dhjetor 2019.
 99. ^ "Internazionale ease past Seongnam Ilhwa to reach Club World Cup final" [Inter kalon me lehtësi Seongnam Ilhwa për të arritur finalen e Kupës së Botës për Klube] (në anglisht). The Guardian. 16 dhjetor 2010. Marrë më 30 mars 2020.
 100. ^ "Oscar Aic, nessuno come Milito, Mourinho re degli allenatori" [Oscar Aic, askush si Milito, Mourinho mbreti i trajnerëve] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. 24 janar 2011. Marrë më 30 mars 2020.
 101. ^ a b "Milito misses Bayern visit with thigh strain" [Milito humbet vizitën në Bayern me tërheqje në kofshë] (në anglisht). UEFA. 11 tetor 2010. Marrë më 7 nëntor 2014.
 102. ^ James Boylan (5 prill 2011). "Inter Milan 2-5 Schalke 04" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 30 mars 2020.
 103. ^ "Coppa Italia final: Inter 3-1 Palermo" [Finalja e Coppa Italias: Inter 3-1 Palermo]. inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 20 maj 2011. Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2019. Marrë më 30 mars 2020.
 104. ^ "Palermo 4-3 Inter: Masterful Miccoli condemns Gasperini's side to defeat" [Palermo 4-3 Inter: Miccoli mjeshtëror dënon ekipin e Gasperinit në humbje] (në anglisht). Goal.com. 11 shtator 2011. Marrë më 30 mars 2020.
 105. ^ "Bologna 1-3 Inter: Pazzini, Milito and Lucio score" [Bologna 1-3 Inter: Pazzini, Milito dhe Lucio shënojnë]. inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 24 shtator 2011. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 30 mars 2020.
 106. ^ "Claudio Ranieri confirmed as new Internazionale coach" [Claudio Ranieri konfirmohet si trajneri i ri i Interit] (në anglisht). The Guardian. 22 shtator 2011. Marrë më 22 shtator 2011.
 107. ^ "Struggling Inter let Gasperini go" [Interi në vështirësi lejon Gasperinin që të iki] (në anglisht). UEFA. 21 shtator 2011. Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2019. Marrë më 30 mars 2020.
 108. ^ Robin Bairner (2 nëntor 2011). "Inter 2-1 Lille: Samuel & Milito on target as Italians remain in pole position in Group B" [Inter 2-1 Lille: Samuel & Milito në shenjë me italianët që vazhdojnë në jenë në pol pozitë në grupin B] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 30 mars 2020.
 109. ^ "Siena 0-1 Inter: Castaignos nets last-minute winner to capture points for below-par visitors" [Siena 0-1 Inter: Castaignos shënon golin e fitores në minutën e fundit për të kapur pikë për vizitorët] (në anglisht). Goal.com. 27 nëntor 2011. Marrë më 17 dhjetor 2014.
 110. ^ "Cesena 0-1 Inter: Ranocchia header secures third Serie A win in a row for Claudio Ranieri's men" [Cesena 0-1 Inter: Goli me kokë i Ranocchias i siguron lojtarëve të Claudio Ranierit fitoren e tretë rresht në Serie A] (në anglisht). Goal.com. 18 dhjetor 2011. Marrë më 17 dhjetor 2014.
 111. ^ "Inter 4-1 Lecce: Nerazzurri recover from early setback to record confident victory" [Inter 4-1 Lecce: Zikaltrit rikuperohen pas një zbrapsje në fillim për të regjistruar një fitore bindëse] (në anglisht). Goal.com. 21 dhjetor 2011. Marrë më 17 dhjetor 2014.
 112. ^ "Inter 5-0 Parma: Masterful Milito sends Ranieri's side to within three points of Champions League spots" [Inter 5-0 Parma: Milito mjeshtëror dërgon ekipin e Ranierit tre pikë larg zonës së Ligës së Kampioneve] (në anglisht). Goal.com. 7 janar 2012. Marrë më 17 dhjetor 2012.
 113. ^ "Diego Milito strikes as Internazionale claim victory in Milan derby" [Diego Milito shënon, Interi merr fitoren në derbin e Milanos] (në anglisht). The Guardian. 16 janar 2012. Marrë më 30 mars 2020.
 114. ^ "Diego Milito » Record against Sampdoria" [Diego Milito » Rekordi kundër Sampdorias] (në anglisht). World Football. Marrë më 7 korrik 2020.
 115. ^ "Diego Milito » Record against AC Milan" [Diego Milito » Rekordi kundër Milanit] (në anglisht). World Football. Marrë më 7 korrik 2020.
 116. ^ "Inter 4–4 Palermo: Milito and Miccoli exchange hat-tricks as enthralling contest ends with points shared" [Inter 4–4 Palermo: Milito dhe Miccoli shkëmbejnë tripleta, ndeshja magjepsësese mbyllet me pikë të ndara] (në anglisht). Goal.com. 1 shkurt 2012. Marrë më 5 nëntor 2014.
 117. ^ "Inter-Palermo 4–4 – Il tabellino" [Inter-Palermo 4–4 – Tabela] (në italisht). Calcio Mercato. 1 shkurt 2012. Marrë më 5 nëntor 2014.
 118. ^ "Vieri scores four goals in one match for first time in italy" [Vieri shënon katër gola në një ndeshje për herë të parë në Itali]. inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 1 dhjetor 2002. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 31 mars 2020.
 119. ^ "Inter 5-4 Genoa: thriller at the Meazza" [Inter 5-4 Genoa: emocione në Meazza]. inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 1 prill 2012. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 31 mars 2020.
 120. ^ "Milito: "We needed this win"" [Milito: "Kishim nevojë për këtë fitore]. inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 1 prill 2012. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 31 mars 2020.
 121. ^ "Inter 4-2 AC Milan: another derby win!" [Inter 4-2 Milan: një tjetër fitore në derbi!]. inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 6 maj 2012. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 31 mars 2020.
 122. ^ "Milito's hat trick denies Milan the title" [Tregolëshi i Militos i mohon Milanit titullin] (në anglisht). Fox News. 6 maj 2012. Marrë më 31 mars 2020.
 123. ^ "Candreva e Mauri domano l'Inter Niente Champions, ma Lazio quarta" [Candreva dhe Mauri mposhtin Interin Ska Champions, por Lazio e katrëta] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. 13 maj 2012. Marrë më 1 prill 2020.
 124. ^ "Italy » Serie A 2011/2012 » Top Scorer" [Itali » Serie A 2011/2012 » Shënuesit më të mirë] (në anglisht). World Football. Marrë më 1 prill 2020.
 125. ^ "Diego Milito » Champions League 2011/2012" [Diego Milito » Liga e Kampioneve 2011/2012] (në anglisht). World Football. Marrë më 1 prill 2020.
 126. ^ Jeton Stamolla (13 mars 2012). "Eliminim dramatik i Interit nga Champions, vazhdon Bajerni". Panorama Sport. Marrë më 2 prill 2020.
 127. ^ "Interi fillon bindshëm, barazon Roma". Ora News. Arkiva Shqiptare e Lajmeve. 27 gusht 2012. Arkivuar nga origjinali më 15 janar 2020. Marrë më 6 shkurt 2019.
 128. ^ "Milito: "So proud of 100 with Inter"" [Milito: "Shumë krenar për të 100tën me Interin"]. inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 28 tetor 2012. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 4 prill 2020.
 129. ^ "Serie A, Bologna 1–3 Inter". inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 28 tetor 2012. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 4 prill 2020.
 130. ^ Parid Agolli (1 nëntor 2013). "Interi mund Sampdorian, i dërgon tri "zile" Juventusit". Panorama Sport. Marrë më 1 nëntor 2013.
 131. ^ "Juventus bie në betejën e 50-të". Gazeta Express. Arkiva Shqiptare e Lajmeve. 4 nëntor 2012. Arkivuar nga origjinali më 15 janar 2020. Marrë më 6 shkurt 2019.
 132. ^ "Interi mposht Napolin, merr vendin e dytë". Top-Channel.tv. 9 dhjetor 2012. Marrë më 6 shkurt 2019.
 133. ^ "Milito 27, Juventus 28". Gazeta Express. Arkiva Shqiptare e Lajmeve. 11 nëntor 2012. Arkivuar nga origjinali më 15 janar 2020. Marrë më 6 shkurt 2019.
 134. ^ "Interi rigjen fitoren". Top-Channel.tv. 10 shkurt 2013. Marrë më 6 shkurt 2019.
 135. ^ "Lëndimi horror i Diego Militos". Indeksi Online. Arkiva Shqiptare e Lajmeve. 15 shkurt 2012. Arkivuar nga origjinali më 15 janar 2020. Marrë më 6 shkurt 2019.
 136. ^ "Dëmtimi i rrezikshëm, Milito rrezikon të mbyllë karrierën". Panorama Sport. 16 shkurt 2012. Marrë më 6 shkurt 2019.
 137. ^ "Milito humb sezonin". Top-Channel.tv. 15 shkurt 2013. Marrë më 6 shkurt 2019.
 138. ^ "Diego Milito » Serie A 2012/2013" (në anglisht). World Football. Marrë më 16 prill 2020.
 139. ^ "Diego Milito » Europa League Qual. 2012/2013" (në anglisht). World Football. Marrë më 16 prill 2020.
 140. ^ "Diego Milito » Europa League 2012/2013" (në anglisht). World Football. Marrë më 16 prill 2020.
 141. ^ "Internazionale vs. Juventus 1 – 1" (në anglisht). Soccerway. 14 shtator 2013. Marrë më 16 prill 2020.
 142. ^ "Interi i papërmbajtshëm, tërmet 7-ballësh ndaj Sasuolos (video)". Panorama Sport. 22 shtator 2013. Marrë më 26 mars 2020.
 143. ^ "Inter, dëmtohet Diego Milito". Top-Channel.tv. 9 tetor 2013. Marrë më 26 mars 2020.
 144. ^ "Lazio 1–0 Inter" (në anglisht). BBC Sport. 6 janar 2014. Marrë më 2 nëntor 2014.
 145. ^ "Interi mposht Lazion me rezultatin 4 - 1. Palacio dopietë". Ora News. 10 maj 2014. Marrë më 26 mars 2020.
 146. ^ "Milito kthehet në Racing Avellaneda". Lajmi.net. 19 qershor 2014. Marrë më 2 prill 2020.
 147. ^ "Milito scores as Racing impress in opening day victory (VIDEO)" [Milito shënon, Racing lë mbresa në fitoren në ndeshjen hapëse (Video)] (në anglisht). Golazo Argentino. 19 gusht 2014. Marrë më 2 prill 2020.
 148. ^ "Racing ganó con gol de Milito a Arsenal" [Racing fiton kundër Arsenal me gol të Militos] (në spanjisht). Fox Sports. 27 gusht 2014. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 2 prill 2020.
 149. ^ "Boca Juniors 1:2 Racing Club" (në anglisht). Transfermarkt. 25 shtator 2014. Marrë më 2 prill 2020.
 150. ^ "Racing le ganó a Central y sigue puntero" (në spanjisht). Goal.com. 30 nëntor 2014. Marrë më 4 dhjetor 2014.
 151. ^ "Racing Club vs. Godoy Cruz 1 – 0" (në anglisht). Soccerway. 15 dhjetor 2014. Marrë më 2 prill 2020.
 152. ^ "Argjentinë, Diego Milito fiton kampionatin me Racing". Panorama Sport. 16 dhjetor 2014. Marrë më 2 prill 2020.
 153. ^ a b c "Milito, doppietta e lacrime nella partita d'addio" [Milito, dopietë dhe lot në ndeshjen e lamtumirës] (në italisht). Mediaset. 12 nëntor 2016. Marrë më 14 nëntor 2016.
 154. ^ "Racing Club vs. Rosario Central 0 – 1" (në anglisht). Soccerway. 14 shkurt 2015. Marrë më 5 prill 2020.
 155. ^ "Deportivo Táchira 0-5 Racing Club de Avellaneda – 2015 Copa Libertadores Group 8" (në anglisht). The Ball is Hispanospherical. 18 shkurt 2015. Arkivuar nga origjinali më 6 dhjetor 2020. Marrë më 5 prill 2020.
 156. ^ "Racing Club vs. Club Guaraní 4 – 1" (në anglisht). Soccerway. 25 shkurt 2015. Marrë më 5 prill 2020.
 157. ^ "Sporting Cristal vs. Racing Club 0 – 2" (në anglisht). Soccerway. 18 mars 2015. Marrë më 5 prill 2020.
 158. ^ "Racing Club vs. San Martín de San Juan 2 – 0" (në anglisht). Soccerway. 29 mars 2015. Marrë më 5 prill 2020.
 159. ^ "Argentina: Racing 1 - Independiente 0". Futbol.com.uy (në spanjisht). 24 maj 2016. Marrë më 5 prill 2020.
 160. ^ "Argentina » Primera División 2015 » 30. Round" [Argjentinë » Primera División 2015 » Raundi i 30të] (në anglisht). World Football. Marrë më 5 prill 2020.
 161. ^ Jaime Rainbow (18 shkurt 2015). "Bou and Milito combine to destroy Deportivo" [Bou dhe Milito kombinojnë për të shkatërruar Deportivon] (në anglisht). World Soccer. Marrë më 5 prill 2020.
 162. ^ "Copa Libertadores: Milito se enfureció con Gustavo Bou y mira qué sucedió". Americatv.com.pe (në spanjisht). 3 shkurt 2016. Marrë më 5 prill 2020.
 163. ^ Pedro Coates (5 korrik 2018). "Gustavo Bou makes sensational Racing return & La Academia replace Udinese-bound goalkeeper" [Bou bën një rikthim madhështor në Racing & La Academia zëvëndëson portierin e lidhur me Udinesen] (në anglisht). Golazo Argentino. Marrë më 5 prill 2020.
 164. ^ "Former Inter Milan striker Diego Milito announces his retirement" [Ish sulmuesi i Interit Diego Milito njofton tërheqjen] (në anglisht). Sport Skeeda. 12 dhjetor 2015. Marrë më 8 prill 2020.
 165. ^ Asheen Chowdhury (11 dhjetor 2015). "Jose Mourinho's Champions League Winning Striker Diego Milito announces his retirement" [Sulmuesi fitues i Ligës së Kampioneve të Jose Mourinhos Diego Milito njofton tërheqjen e tij] (në anglisht). The Hard Tackle. Marrë më 8 prill 2020.
 166. ^ "Diego Milito i thotë lamtumirë futbollit". Tesheshi.com. 21 maj 2016. Marrë më 2 prill 2020.
 167. ^ "Racing Club vs. Temperley 2 – 0" (në anglisht). Soccerway. 21 maj 2016. Marrë më 2 prill 2020.
 168. ^ Rigers Avdo (31 janar 2019). "Ja si Diego Milito po revolucionarizon futbollin argjentinas". Telesport.al. Marrë më 4 prill 2020.
 169. ^ "Honduras 1-3 Argentina" (në anglisht). Football Database. 31 janar 2003. Marrë më 2 maj 2020.
 170. ^ "Argentina en las Eliminatorias 2003–2005" (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 2 gusht 2008. Marrë më 5 tetor 2013.
 171. ^ "Argentina name squad" [Argjentina emëron skuadrën]. Reuters (në anglisht). Eurosport. 6 maj 2006. Marrë më 28 mars 2020.
 172. ^ "Argentina » Squad Copa América 2007 Venezuela" [Argjentina » Skuadra e Copa Américas Venezuelë 2007] (në anglisht). World Football. Marrë më 28 mars 2020.
 173. ^ "Argentina vs. Colombia 4 – 2" [Argjentinë vs. Kolumbi 4 – 2] (në anglisht). Soccerway. 3 korrik 2007. Marrë më 5 dhjetor 2014.
 174. ^ "Argentina vs. Peru 4 – 0" [Argjentinë vs. Peru 4 – 0] (në anglisht). Soccerway. 9 korrik 2007. Marrë më 5 dhjetor 2014.
 175. ^ "Brazil victorious in Copa America" [Brazili fitimtar në Copa America] (në anglisht). BBC Sport. 16 korrik 2007. Marrë më 28 mars 2020.
 176. ^ "Argentina » Squad WC Qualifiers South America 2008/2009" [Argjentina » Ekipi i kualifikueseve të Kupës së Botës Amerika e Jugut 2008/2009] (në anglisht). World Football. Marrë më 27 mars 2020.
 177. ^ "Argentina vs. Uruguay 2 – 1" [Argjentinë vs. Uruguaji 2 – 1] (në anglisht). Soccerway. 11 tetor 2008. Marrë më 27 mars 2020.
 178. ^ Rupert Fryer (19 maj 2010). "World Cup 2010: Argentina Squad – Maradona Announces Final 23-Man Roster" [Kupa e Botës 2010: Ekipi i Argjentinës – Maradona njofton ekipin final me 23 lojtarë] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 20 prill 2020.
 179. ^ Sean Ingle (12 qershor 2010). "World Cup 2010: Gabriel Heinze gives Argentina the perfect start" [Kupa e Botës 2010: Gabriel Heinze i jep Argjentinës nisjen e përkryer] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 20 prill 2020.
 180. ^ Sean Ingle (22 qershor 2010). "World Cup 2010: Argentina's two late goals send Greece packing" [Kupa e Botës 2010: Dy golat në fund të Argjentinës paketojnë Greqinë] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 20 prill 2020.
 181. ^ Dominic Fifield (3 korrik 2010). "World Cup 2010: Germany dump Diego Maradona and Argentina out" [Kupa e Botës 2010: Gjermania hedh Diego Maradonën dhe Argjentinën jashtë] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 20 prill 2020.
 182. ^ "Diego Milito » World Cup 2010 South Africa" [Diego Milito » Kupa e Botës Afrikë e Jugut 2010] (në anglisht). World Football. Marrë më 20 prill 2020.
 183. ^ "Copa America 2011 set to kick off tonight" [Copa America 2011 gati të nisë sonte]. inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 1 korrik 2011. Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2020. Marrë më 28 mars 2020.
 184. ^ "Argentina 1-1 Uruguay (AET, 4-5 pens.): Carlos Tevez penalty miss proves costly as hosts crash out of Copa America" [Argjentina 1-1 Uruguaji (pksh, 4-5 penallti.): Humbja e penalltisë nga Carlos Tevez i kushon vendasve që eliminohen nga Copa America] (në anglisht). Goal.com. 17 korrik 2011. Marrë më 16 dhjetor 2014.
 185. ^ a b Richard Williams (23 maj 2010). "The New Diego – How Milito Won The Champions League" [Diego i ri – Si e fitoi Ligën e Kampioneve Milito] (në anglisht). Londër: The Guardian. Marrë më 23 maj 2010.
 186. ^ "Milito, un principe sotto la Lanterna" [Milito, një princ nën fanar] (në italisht). Sky Sports. 16 shtator 2008. Arkivuar nga origjinali më 17 nëntor 2015. Marrë më 16 nëntor 2015.
 187. ^ Beppe Di Corrado (15 maj 2009). "Diego Milito" (në italisht). Il Foglio. Arkivuar nga origjinali më 17 nëntor 2015. Marrë më 16 nëntor 2015.
 188. ^ Roberto Perrone (24 maj 2010). "Milito 10 e lode, i segreti del Principe" [Milito 10 dhe lavdërimet, sekretet e Princit] (në italisht). La Corriere della Sera. Marrë më 16 nëntor 2015.
 189. ^ "Di Natale re dei rigoristi Ma il colpo è Hernanes" [Di Natale mbreti i penalltive por gjuajtësi është Hernanes] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. 8 shtator 2011. Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2020. Marrë më 22 gusht 2016.
 190. ^ "Diego Milito - Penalty goals" [Diego Milito - Golat me Penallti] (në anglisht). Transfermarkt. Marrë më 3 prill 2020.
 191. ^ "The Goal.com 50: Esteban Cambiasso (29) - Diego Milito" (në anglisht). Goal.com. Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2016. Marrë më 5 dhjetor 2010.
 192. ^ Alessandro Brunetti (19 janar 2016). "Da Borriello e Milito a Pavoletti, i grandi bomber forgiati da Gasperini" [Nga Borriello te Milito dhe Pavoletti, bomberët e mëdhenjë të punar nga Gasperini] (në italisht). Eurosport. Marrë më 13 shtator 2019.
 193. ^ a b "Diego Milito" (në italisht). Corriere dello Sport. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2014. Marrë më 4 prill 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 194. ^ "Milito becomes father to Agustina" [Milito behët baba i Agustinës]. inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 21 mars 2010. Arkivuar nga origjinali më 4 prill 2020. Marrë më 30 maj 2010.
 195. ^ a b c Glenn Billingham (30 shtator 2019). "Brothers, enemies and heroes: the rivalry of Diego and Gabriel Milito" [Vëllezër, armiq dhe herojnë: rivaliteti i Diego dhe Gabriel Militos] (në anglisht). These Football Times. Marrë më 3 prill 2020.
 196. ^ "Barcelona vs. Internazionale 1 – 0" (në anglisht). Soccerway. 28 prill 2010. Marrë më 3 prill 2020.
 197. ^ a b c d "Diego Milito" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 26 mars 2020.
 198. ^ "Diego Milito" (në anglisht). World Football. Marrë më 29 mars 2020.
 199. ^ a b c "Italy - Footballer of the Year" [Itali - Futbollisti i Vitit] (në anglisht). RSSSF. Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2015. Marrë më 30 shtator 2015.
 200. ^ "OSCAR AIC 2009: É TRIONFO NERAZZURRO" [Oscar Aic 2009: Triumf zikaltër]. inter.it (në italisht). F.C. Internazionale Milano. 18 janar 2010. Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2017. Marrë më 27 nëntor 2017.
 201. ^ "CALCIO Gli Oscar del Aic Ibra, De Rossi e Mou" [Calcio Oscar del Aic Ibra, De Rossi dhe Mou] (në italisht). La Repubblica. 18 janar 2010. Marrë më 27 nëntor 2017.
 202. ^ Nadia Carminati (22 maj 2010). "Milito 'absolutely happy'" [Milito 'absolutisht i lumtur'] (në anglisht). Sky Sports. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2010. Marrë më 22 maj 2010.
 203. ^ "UEFA Club Forward of the Year" [UEFA Sulmuesi i Vitit] (në anglisht). UEFA. 1 maj 2011. Marrë më 28 nëntor 2017.
 204. ^ "UEFA Club Footballer of the Year" [UEFA Futbollisti i Vitit] (në anglisht). UEFA. 1 maj 2011. Marrë më 30 maj 2016.
 205. ^ "World XI players". FifPro (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2016. Marrë më 30 shtator 2015.

Lidhje të jashtme

Redakto