Unione Calcio Sampdoria është një klub futbollistik italian me seli në Genoa. Klubi është krijuar në vitin 1946 nga bashkimi i dy klubeve futbollistike Sampierdarenese dhe Andrea Doria. Sampdoria aktualisht luan në Serie A.

Sampdoria
Flag of Sampdoria.svg
Emri i plotëUnione Calcio Sampdoria S.p.A.
Pseudonimi(et)I Blucerchiati
La Samp
Il Doria
Themeluar12 Gusht 1946; 76 vite më parë (1946-08-12)
StadiumiStadio Luigi Ferraris
Kapaciteti36,536
PresidentiMassimo Ferrero
MenaxheriEusebio Di Francesco
LigaSerie A
2018-19Vend 9
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë
Sezoni aktual

Nga bashkimi i dy skuadrave u krijua edhe një emër i ri i krijuar nga emrat e dy skuadrave, gjithashtu edhe fanella është me ngjyrat e kombinuara të të dy skuadrave (blu-bardhë & kuqe-zezë), këto ngjyra përdoren çdo vit në fanellë. Sampdoria zhvillon ndeshjet në stadiumin Luigi Ferraris, i cili ka një kapacitet 36,536, këtë stadium, Sampdoria e ndan edhe me rivalin tjetër të qytetit Genoa. Derbi që zhvillohet midis këtyre dy skuadrave quhet Derby della Lanterna.

Gjatë gjithë historisë së saj, Sampdoria e ka fituar vetëm 1 herë Serie A në sezonin 1991-92. Gjithashtu Sampdoria e ka fituar 4 herë Kupën e Italisë (1985, 1988, 1989, dhe 1994) dhe 1 herë Superkupën e Italisë. Suksesi më i madhë në Europë është fitimi i Cup Winners' Cup në vitin 1990. Ata gjithashtu kanë qënë finalist në finalen e Kupës Europiane (Champions League) në vitin 1992 ku humbën në finale kundër skuadrës spanjolle Barcelona me rezultatin 1-0 pas kohës shtesë.

HistoriaRedakto

Andrea Doria: Pjesmarrja në ligën e herëshmeRedakto

Pas luftës së parë botëroreRedakto

Ndarja me GenoanRedakto

BashkimiRedakto

Suksesi europian dhe vendorRedakto

Rënia dhe ringjalljaRedakto

LojtarëtRedakto

Skuadra aktualeRedakto

Redaktuar më 08 shtator 2016[1]
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Christian Puggioni
2   Pt Emiliano Viviano
3   Mb Stanley Amuzie
5   Mb Dodô
6   Mf Mirko Eramo
7   Mf Carlos Carbonero (on loan from Fénix)
8   Mf Édgar Barreto
9   Sm Luis Muriel
10   Mf Bruno Fernandes
11   Mf Ricky Álvarez
12   Pt Titas Krapikas
13   Mb Pedro Pereira
14   Sm Patrik Schick
15   Mb Luka Krajnc (on loan from Cagliari)
16   Mf Karol Linetty
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
17   Mf Angelo Palombo (captain)
18   Mf Dennis Praet
19   Mb Vasco Regini
20   Mb Daniel Pavlović
21   Mf Luca Cigarini
22   Mf Jacopo Sala
23   Mf Filip Đuričić (on loan from Benfica)
26   Mb Matías Silvestre
27   Sm Fabio Quagliarella
34   Mf Lucas Torreira
37   Mb Milan Škriniar
47   Sm Ante Budimir
92   Pt Andrea Tozzo
99   Sm Antonio Cassano

Në HuazimRedakto

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
22   Pt Sergio Romero (at   Monaco)
  Mb Edoardo Blondett (at Cosenza)
  Mb Vedran Celjak (at Padova)
  Mb Bruno Martella (at Pisa)
  Mb Luca Piana (at Como)
  Mb Massimo Volta (at Cesena)
  Mf Gianluca Cafferata (at Castiglione)
86   Mf Zsolt Laczkó (at Padova)
  Mf Gregorio Luperini (at Pontedera)
20   Mf Alessandro Martinelli (at Venezia)
  Mf Luca Rizzo (at Modena)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
  Mf Gianluca Sampietro (at Pisa)
  Sm Juan Antonio (at Brescia)
  Sm Moreno Beretta (at Paganese)
  Sm Simone Corazza (at Südtirol)
  Sm Stefano D'Agostino (at Pontedera)
  Sm Massimo Maccarone (at Empoli)
  Sm Andrea Magrassi (at Real Vicenza)
  Sm Federico Piovaccari (at Skeda:Flag of Roumania.svg Steaua)
  Sm Anđelko Savić (at   Shieffield Wednesday)
  Sm Stefano Scappini (at Grosseto)
  Sm Emanuele Testardi (at   Honvéd)

BashkpronësiRedakto

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
  Mb Tommaso Cancellotti (me Pro Vercelli)
  Mb Vasco Regini (me Empoli)
  Mf Oscar Branzani (me Cittadella)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
  Mf Stefano D'Agostino (me Catanzaro)
  Mf Mirko Eramo (me Crotone)
  Sm Jonathan Biabiany (me Parma)

Lojtarët ndërkombëtarëRedakto

Lojtarët më poshtë kanë luajtur me kombëtaret e tyre respektive. Lojtarët që e kanë të shkruar emrin me shkonja të trasha ka luajtur për kombëtaret e tyre respektive dhe me Sampdorian.

Historia e trajnerëveRedakto

Logoja, ngjyrat dhe pseudonimiRedakto

Tifozët dhe rivalëtRedakto

TrofeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "Prima Squadra" [Skuadra e parë] (në italisht). U.C. Sampdoria. Marrë më 29 janar 2016.

Lidhje të jashtëmeRedakto