2012–13 Serie A (njihet si Serie A TIM për shkak të sponsorit zyrtar) është edicioni i 81 që kur kësaj kampionati iu ndryshua emri. Ky kampionat filloi më 25 gusht 2012 dhe mbaroi më 19 maj 2013.[5] Juventus ishte kampioni në fuqi, i cili arriti të fitoj edhe këtë kompedicion.

Serie A
Sezoni 2012–13
Kampionët Juventus
titulli i 29të
Largohen Palermo
Siena
Pescara
Liga e Kampioneve Juventus
Napoli
Milan
Liga e Evropës Fiorentina
Udinese
Lazio
Ndeshje të luajtura 380
Gola të shënuar 1000 (2.63 për ndeshje)
Golashënuesi kryesor Edinson Cavani (29)
Fitorja më e madhe në shtëpi Sampdoria 6–0 Pescara
Lazio 6–0 Bologna
Fitorja më e madhe si mysafir Pescara 1–6 Juventus
Rezultati me më shumë gola Torino 3–5 Napoli
Rrugëtimi më i gjatë me fitore 9 ndeshje
Juventus[1]
Rrugëtimi më i gjatë pa humbje 14 ndeshje
Milan[2]
Rrugëtimi më i gjatë pa fitore 19 ndeshje
Pescara[3]
Rrugëtimi më i gjatë me humbje 8 ndeshje
Pescara[3]
Pjesëmarrja më e lartë 79,341[4]
Internazionale 1–1 Milan
Pjesëmarrja më e ulët 6,300[4]
Udinese 1–1 Palermo
Pjesëmarrja mesatare 24,655[4]

Në total kishte 20 skuadra, 17 skuadra nga sezoni 2011-12 dhe 3 skuadra nga sezoni 2011-12 në Serie B. Si në vitet e mëparëshme, kompania NIKE nxorri topin ku u luajt në të gjithë ndeshjet e sezonit.[6]

EventiRedakto

Sezoni 2012-13 pa rikthimin e Pescarës, Torinos dhe Sampdorias, të cilët u rikthyen në Serie A pas nëntë, tre, dhe një viti respektivisht. Është gjithashtu edhe sezoni i parë i Cagliarit jashtë stadiumit Stadio Sant'Elia pas më shumë se 40 viteve.[7]

SkuadratRedakto

Numri i skuadrave nga rajoniRedakto

Rajoni Numri i skuadrave Skuadrat
Lombardia 3 Atalanta, Internazionale, and Milan
Emilia-Romagna 2 Bologna dhe Parma
Roma 2 Lazio dhe Roma
Liguria 2 Genoa dhe Sampdoria
Piedmont 2 Juventus dhe Torino
Siçilia 2 Catania dhe Palermo
Toskani 2 Fiorentina dhe Siena
Abruco 1 Pescara
Kompania 1 Napoli
Friuli-Venecia Xhulia 1 Udinese
Sardenja 1 Cagliari
Veneto 1 Chievo

Sezone në Serie ARedakto

 • Internazionale është i vetmi ekip qe ka luajtur ne Serie A cdo sezon.

Personeli dhe SponsorëtRedakto

Skuadra Presidenti Tranjeri Kapiteni Krijuesi i fanellës Sporsori i fanellës
Atalanta   Antonio Percassi   Stefano Colantuono   Gianpaolo Bellini Erreà AXA, Konica Minolta
Bologna   Albano Guaraldi   Stefano Pioli   Alessandro Diamanti Macron NGM Mobile, Serenissima Ceramica
Cagliari   Massimo Cellino   Ivo Pulga   Daniele Conti Kappa Sardegna, Tirrenia
Catania   Antonino Pulvirenti   Rolando Maran   Marco Biagianti Givova Arancia Rossa di Sicilia, TTT Lines
Chievo   Luca Campedelli   Eugenio Corini   Sergio Pellissier Givova Banca Popolare di Verona, Midac Batteries
Fiorentina   Mario Cognigni   Vincenzo Montella   Manuel Pasqual Joma Mazda
Genoa   Enrico Preziosi   Davide Ballardini   Marco Rossi Lotto iZiPlay
Internazionale   Massimo Moratti   Andrea Stramaccioni   Javier Zanetti Nike Pirelli
Juventus   Andrea Agnelli   Antonio Conte   Gianluigi Buffon Nike Jeep
Lazio   Claudio Lotito   Vladimir Petković   Stefano Mauri Macron
Milan   Silvio Berlusconi   Massimiliano Allegri   Massimo Ambrosini Adidas Emirates
Napoli   Aurelio De Laurentiis   Walter Mazzarri   Paolo Cannavaro Macron Lete, MSC Cruises
Palermo   Maurizio Zamparini   Giuseppe Sannino   Fabrizio Miccoli Puma Eurobet
Parma   Tommaso Ghirardi   Roberto Donadoni   Stefano Morrone Erreà Folletto, Navigare
Pescara   Daniele Sebastiani   Cristian Bucchi   Emmanuel Cascione Erreà Acqua Santa Croce
Roma   James Pallotta   Aurelio Andreazzoli   Francesco Totti Kappa WIND
Sampdoria   Edoardo Garrone   Delio Rossi   Daniele Gastaldello Kappa Gamenet
Siena   Massimo Mezzaroma   Giuseppe Iachini   Simone Vergassola Kappa Monte dei Paschi di Siena
Torino   Urbano Cairo   Giampiero Ventura   Rolando Bianchi Kappa Aruba.it, Breccia
Udinese   Franco Soldati   Francesco Guidolin   Antonio Di Natale Legea Dacia

Topi Zyrtar i ndeshjeve të Serie ARedakto

 • 2006–2008: Nike T90 Aerow II
 • 2008–2009: Nike T90 Omni
 • 2009–2010: Nike T90 Ascente
 • 2010–2011: Nike T90 Tracer
 • 2011–2012: Nike Seitiro
 • 2012–2013: Nike Maxim

ReferimetRedakto

 1. ^ "Juventus 2012–13 Team/Club Statistics – Italian Serie A". ESPN (në anglisht). Entertainment and Sports Programming Network. Marrë më 4 maj 2013.
 2. ^ "Milan 2012–13 Team/Club Statistics – Italian Serie A" (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 8 mars 2013.
 3. ^ a b "Pescara 2012–13 Team/Club Statistics – Italian Serie A" (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 4 maj 2013.
 4. ^ a b c "Attendance statistics of Serie A 2012–13". Stadia Postcards (në anglisht). www.stadiapostcards.com. Marrë më 27 gusht 2012.
 5. ^ "No early Serie A start" [Jo nisje të hershme të Serie A] (në anglisht). Football Italia. 26 mars 2012. Marrë më 4 nëntor 2019.
 6. ^ "Nike MAXIM, La Liga and Serie A 2012/13 balls" (në anglisht). pes-parche.com. 20 prill 2012. Marrë më 20 prill 2012.
 7. ^ "Sant'Elia addio, 'Is Arenas' è realtà" [Mirupafshim Sant'Elia, 'Is Arenas' është realitet] (në anglisht). La Repubblica. 21 maj 2012. Marrë më 21 maj 2012.