Mazda Motor Corporation (japonisht: マツダ株式会社 (Matsuda Kabushiki-kaisha) në (TOY: 7261) është një kompai automobilistike japoneze me qendër në Hiroshima, Japoni. Që nga viti 2006 kompania pritet të prodhojë 1.25 milion automobila çdo vitë duke i plasuar në tregun autoobilistik në Japoni, Evropë dheAmerikën Veriore. Kompania Ford posedon 33.4% të kapitalit të kompanisë Mazda.[1]

Mazda Motor Corporation
マツダ株式会社
LlojiPublike (TOY:7261)
Degë e kompanisë Ford Motor Company (33.9% nën posedim)
IndustriaKompani Automobilistike
Themeluar nëJanuar 1920
Zyrat qendroreJaponia 3-1 Shinchi, Fuchu, Aki, Hiroshima 730-8670, Japoni
Njerëzit kyç
Jujiro Matsuda (founder)
Kazuhide Watanabe (Kryetarë)
Hisakazu Imaki (CEO)
Fitimet ¥2,919,8 miliard (2005)
¥66.7 miliard (2005)
Numri i punëtorëve
36,626
Faqja e internetitMazda.com

Emri Redakto

Sqarohet se emri Mazda është derivat nga Ahura Mazda, zoti tradicional iZoroastrianizmit. Gjithashtu thuhet se Mazda koincidetalisht është analogjike me emrin e themeluesit Jujiro Matsuda i cili ishte i interesuar spiritualizëm dhe e emëroi për hirë të familjes dhe Zoroastrianistëve.[2] Mazda don të thotë "urtësi" nëgjuhën avestane. Japonisht, kompania njihet ose me emrin anglez Mazda Motors ose si マツダ (Matsuda), sipas themeluesit.

Historia Redakto

Mazda filloi si Toyo Cork Kogyo Co., Ltd, themeluar në Japoni në vitin 1920. Toyo Kogyo kaloi nga prodhimi i makinerive në poridhimin e automobilave me automobilin e parë njohur si Mazda-Go në vitin 1931, ata gjithashtu kan prodhuar armatim për armatën japoneze gjat Luftës së Dytë Botërore. Kompania formalisht adaptoi emrin Mazda në vitin 1984 dhe tëgjitha automobilat e shitur nga fillimi mbanin këtë emër.. Vetura e parë katër rrotëshe Mazda R360 u praqit në vitin 1960 dhe kjo ishte e përcjellur nga Mazda Carol në vitin 1962.

 
Mazda Astina, 1990
 
2003 Mazda6 Classic Hatch në Titanium Grey

Tregu i shitjeve Redakto

Mazda Japoni Redakto

Mazda Internacional Redakto

Logos Redakto

1962–1975 1975–1991 1991-1992 1992–1997 1997–2007
Simbol   S'ka      
Markë    
Simbol dhe markë e kompanisë për herë të parë paraqitur tek Mazda R360 gjerë në vitin 1975. Simbol i paraqitur mes viteve 1975 dhe 1991. Simbol i paraqitur në vitin 1991. shkurt pas paraqitjes së simbolit të vitit 1991 kompania bëri ndryshime të simbolit për t'i ikur ngjashmëris me simbolin e Renault'së. Simbol i paraqitur në vitin 1997.

Gara automobilistike Redakto

Sporte Redakto

Shih dhe Redakto


Referime Redakto

  1. ^ Ford Motor Company Company Profile - Yahoo! Finance
  2. ^ www.mazda.co.uk: All about Mazda, What's in a name? Arkivuar 23 qershor 2008 tek Wayback Machine - Retrieved 04 January 2007

Lidhje të jashtme Redakto