Hiroshima (Japonisht: 広島市) është qyteti më i madh në rajonin Chūgoku të Honshus perëndimore, ishulli më i madh në Japoni. Kazumi Matsui është kryetar i qytetit që nga prilli 2011. Hiroshima është i njohur për ngjarjen e 6 gushtit të vitit 1945, pasi që forcat ajrore të SHBA-së hedhën bombën atomike në qytet në fund të Luftës së Dytë Botërore.

Hiroshima
広島市
Qytet
noform
Pamje e qytetit gjatë natës
Flamuri_figura
Flamuri i Hiroshimës
Vendndodhja
Hiroshima is located in Japoni
Hiroshima
Hiroshima

Koordinatat: 34°23′7″V 132°27′19″L / 34.38528°V 132.45528°L / 34.38528; 132.45528

Administrimi
Shteti Flamuri Japonia
Rajoni Chūgoku
Kryetari i Bashkisë Kazumi Matsui
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 905.01 km2
Popullsia 1,173,980 banorë
Dendësia 1,297.2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1589
Zona Kohore Ora Standarte e Japonisë(UTC+9)
Koordinatat 34° 23′ 7″ Veri

132° 27′ 19″ Lindje

Faqja Zyrtare Uebfaqja zyrtare

DemografiaRedakto

Para luftës së dytë botërore, popullsia në Hiroshimë ishte rritur deri në 360,000. Por pas hedhjes së bombës atomike, popullsia ra në 137,197. Sipas vitit 2006, popullsia e qytetit ishte 1,154,391.

AeroportiRedakto

Aeroporti i Hiroshimë ndodhet në qytetin e Miharës. Ndodhet 50 km në lindje të Hiroshimës. Është aeroporti më i madh në rajonin Chūgoku.

BinjakëzimetRedakto