Società Sportiva Calcio Bari njohur zakonisht si S.S.C. Bari, është një klub italian futbolli themeluar në vitin 1908, ata janë të bazuara në Bari, Pulia. E klubit kanë kaluar shumë sezone kërcim në mes të dy divizione të lartë në futbollin italian, Serie A dhe Serie B, dhe ata aktualisht luajnë në nivelin e lartë.

SSC Bari
600pixel Bianco Rosso (Bordato) con gallo.png
Emri i plotëSocietà Sportiva Calcio Bari S.r.l.
Pseudonimi(et)Galletti (Gjelat), Biancorossi (Bardhe & Kuqt)
Themeluar15 janar,1908
StadiumiStadio San Nicola, Bari Itali
Kapaciteti58,270
PronariFilmauro S.r.l.
ChairmanAurelio De Laurentiis
MenaxheriGiovanni Cornacchini
LigaSerie C
2018-19Serie D, Vendi 1

HistoriaRedakto

Gjatë 1927, klubi i futbollit origjinal përfaqëson qyteti u bashkua me një ekip të quajtur Liberty Bari, një vit pas këtij klubi të ri u bashkua shumë, këtë herë me SHBA Ideale, pra data e dhënë ndonjëherë themelet e 1928.

Statistikisht Bari janë klubi më i suksesshëm nga rajoni Puglia, në drejtim të Serie A të gjitha me kohë të dhënat. Ata janë në mesin e elitës në futbollin italian Jugore dhe janë renditur 17 në Serie A të gjitha kohërave të dhënat për të gjithë Italinë. Sidomos ata fituan Kupën Mitropa në vitin 1990. Bari ka mbajtur edhe britanik transferimin rekord të futbollit, kur ka paguar 5.500.000 £ për David Platt në 1991. Kjo ishte pagesa më e shtrenjtë e paguar nga një klub i huaj për një lojtar britanik për katër vjet.

Një nga arritjet më të rëndësishme në historinë e klubit është në sezonin 1996, kur përpara Igor tyre Protti u bë golashënuesi më i mirë në Serie A me 24 gola. E klubit janë të njohur në mbarë botën për prodhimin e futbollit Antonio Cassano cili ka lindur në Bari, ai shkëlqeu në klub si femije.

LojtarëtRedakto

Skuadra aktualeRedakto

Redaktuar më 31 janar 2014.[1]

Nr. Pozicioni Lojtari
1   Pt Enrico Guarna
2   Mb Stefano Sabelli
3   Mb Marco Chiosa (në huazim nga Torino)
4   Mf Marco Romizi
5   Mb Diego Polenta (në huazim nga Genoa)
7   Sm Diego Albadoro
8   Mf Daniele Sciaudone
9   Sm Edgar Çani (në huazim nga Catania)
10   Mf Richard Lugo
11   Mf Cristian Galano
12   Pt Alexandru Pena
14   Mb Richard-Quentin Samnick
15   Mb Dimítrios Vosnakídis
Nr. Pozicioni Lojtari
16   Sm João Silva
17   Mf Ignacio Lores (në huazim nga Palermo)
18   Sm Francesco Caputo
20   Mb Damiano Zanon (në huazim nga Benevento)
21   Mf Marco Ezio Fossati (në huazim nga Milan)
22   Pt Miodrag Mitrović (në huazim nga   Chiasso)
23   Mb Luca Ceppitelli (zëv.–Kapiten)
25   Mf Marino Defendi (Kapiten)
26   Mf Enis Nadarević (në huazim nga Genoa)
27   Mb Marco Calderoni
28   Sm Stefano Beltrame (në huazim nga Juventus)
29   Mf Vito Leonetti
33   Mf Gennaro Delvecchio

Skuadra e të rinjëveRedakto

Nr. Pozicioni Lojtari
30   Mf Salvatore Santeramo
31   Mf Eneo Gjonaj
32   Pt Paolo Vicino
Nr. Pozicioni Lojtari
34   Mf Mario Mercadante
35   Mb Vincenzo Chiochia

Në huazimRedakto

Nr. Pozicioni Lojtari
6   Mf Andrea De Falco (tek Juve Stabia)
9   Sm Alessandro Marotta (tek Grosseto)
13   Mb Federico Masi (tek Paganese)
20   Mf Anthony Partipilo (tek Cosenza)
22   Pt Vincenzo Pentimone (tek Nardò)
Nr. Pozicioni Lojtari
  Mb Dario Cascione (tek Barletta)
  Mb Mauro Marotta (tek Melfi)
  Mb Luigi Monopoli (tek Paganese)
  Sm Francesco Grandolfo (tek Savona)
  Sm Armando Visconti (tek Bisceglie)

ReferimeRedakto

  1. ^ "Rosa Stagione". AS Bari. Arkivuar nga origjinali më 19 nëntor 2010. Marrë më 8 shtator 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)