Edinson Cavani

futbollist uruguajan

Edinson Roberto Cavani Gómez (lindur më 14 shkurt 1987) është një futbollist uruguajian i cili luan si sulmues me klubin francez Paris Saint-Germain dhe me kombëtaren uruguajiane të futboll.

Edinson Cavani
Edinson Cavani, PSG.JPG
Cavani duke luajtur Paris Saint-Germain në 2013.
Të dhënat vetjake
Emri i plotëEdinson Roberto Cavani Gómez [1]
Datëlindja (1987-02-14) 14 Shkurt 1987 (36 vjeç)
VendlindjaSalto, Uruguaji
Gjatësia1.86 m (6 ft 1 in)[2]
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Paris Saint-Germain
Numri9
Karriera me të rinjtë
2000–2005Danubio
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2005–2007Danubio25(11)
2007–2010Palermo109(34)
2010–2013Napoli104(78)
2013–Paris Saint-Germain170(121)
Karriera ndërkombëtare
2006–2007Uruguaji U2014(9)
2012Uruguaji Olimpike5(3)
2008–Uruguaji107(46)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 3 tetor 2018
‡ National team caps and goals correct as of 16 tetor 2018

Me një profil golashënuesi, Cavani njihet për aftësitë e tij për të shënuar gola impresionues dhe është shumë puntor në fushën e lojës.[3] Në vitin 2012, Cavani u rendit si lojtari i 10të më i mirë në botë në listën e 100 lojtarëve më të mirë në botë të krijuar nga gazeta britanike The Guardian.[4]

Cavani filloi karrierën e tij si profesionist me Danubion në vitin 2005, atje ai luajti për dy vite përpara se në vitin 2007 të transferohej në Serie A tek skuadra e Palermos. Ai luajti për katër sezone me klubin siçilian duke shënuar 34 gola në 109 ndeshje në ligë. Në vitin 2010, Cavani firmosi për Napolin. Në sezonin 2011–12, ai fitoi trofeun e parë me klubin, Kupën e Italisë, ku ai u shpall edhe golashënuesi më i mirë me 5 gola. Me Napolin, Cavani shënoi nga 33 gola në dy sezonet e para duke u ndjekur nga 38 gola në sezonin e tretë, ku gjithashtu u shpall edhe golashënuesi më i mirë në kampionat me 29 gola. Më 16 korrik 2013, Cavani u transferua tek Paris Saint-Germain për një shifër të raportuar prej 64 milion .

Cavani është një futbollist i kombëtares uruguajiane dhe bëri debutimin e tij kundër Kolumbisë më 6 shkurt 2008 ku edhe shënoi. Që nga ajo kohë, Cavani ka luajtur në shtatë kompedicione madhore: Kupa e Botës 2010, Copa América 2011, Kupa e Konfederatave 2013, Kupa e Botës 2014, Copa América 2015, Copa América Centenario dhe Kupa e Botës 2018. Ai shënoi një herë në Kupën e Botës 2010 duke ndihmuar Uruguajin ta mbyllte turnamentin në vendin e katërt, kurse në vitin 2011 ishte pjesë e ekipit që fitoi titullin e 15të të Copa Américas. Ai i përfundoi kualifikueset e Kupës së Botës 2018 në konfederatën CONMEBOL si golashënuesi më i mirë me 11 gola.

Karriera me klubeRedakto

DanubioRedakto

PalermoRedakto

Sezoni 2006–07Redakto

Sezoni 2007–08Redakto

Sezoni 2008–09Redakto

Sezoni 2009–10Redakto

NapoliRedakto

Sezoni 2010–11Redakto

Sezoni 2011–12Redakto

Më 14 shtator, Cavani shënoi golin e parë të Napolit në ndeshjen e tyre të parë në Ligën e Kampioneve, një barazim 1–1 kundër Manchester Cityt.[5] Katër ditë më vonë, Cavani shënoi një tregolësh duke kontribuar në fitoren 3–1 Milanit.[6][7] Më 22 nëntor 2011, Cavani shënoi të dy golat e skuadrës së tij në fitoren 2–1 kundër Manchester Cityt në Ligën e Kampioneve, duke e vendosur Napolin në vendin e dytë mbrapa Bayern Munich për t'u kualifikuar në fazën tjetër.[8] Më 26 nëntor 2011, Cavani shënoi golin e barazimit në minutën e 94të kundër Atalantës pasi Napoli kishte pësuar një gol në minutën e 64të nga sulmuesi që kishte huazuar Germán Denis. Më 21 dhjetor 2011, Cavani shënoi dy gola në fitoren shkatërrimtare 6–1 kundër Genoas, duke ndihmar Azzurrit ta përfundonin pjesën e parë të sezonit në vendin e gjashtë.[9]

Më 17 shkurt 2012, Cavani shënoi dy gola kundër Fiorentinës, duke nihmuar Napolin të kalojë Interin dhe të shkojë në vendin e pestë.[10]

Sezoni 2012–13Redakto

Goli i parë i Cavanit në Serie A erdhi më 26 gusht në fitoren 3–0 kundër ish klubit të tij Palermos, ai shënoi Golin e tretë të ndeshjes [11]. Një muaj më vonë më 26 shtator, Cavani shënoi një Hat-trick fantastik në fitoren 3–0 kundër Lazios duke ruajtur rekordin për ndeshet pa humbje të napoletanëve [12].

Më 8 nëntor, Cavani shënoi katër gola në fitoren 4–2 kundër ukrainasve të Dnipro DnipropetrovskLigën e Europës. S.S.C. Napoli ishte në disavantazh 2–1 por përmbysi gjithçka në 4-2; njëri nga golat e Cavanit erdhi nga një goditje dënimi kurse tjeti nga një gjuatje e saktë nga distanca.[13] cavani rezultoi sërisht vendimtar për ekipin në këtë kompedicion, duke shënuar një penallti fituese në minutën e 94të kundër AIK Solna më 22 nëntor, një gol që i siguroi Napolit kualifikimin për në raundin me eliminim direkt.[14]

Më 6 janar 2013, Cavani shënoi një tregolësh të përkryer në fitoren 4–1 kundër Romës, duke fituar terren në garën për titullin kampion me Juventusin që kishte marrë një humbje befasuese 1–2 nga Sampdoria.[15] Më 20 janar 2013, Cavani shënoi golin e 100të në Serie A në 197 ndeshje kundër Fiorentinës; ishte Fiorentina ekipi i parë që Cavani i kishte shënuar në Serie A. Shtatë ditë më vonë, Cavani ishte pjesë e formacionit më të mirë të Serie A për vitin 2012 nga Gran Galà del calcio AIC 2012. Më 5 maj, Cavani shënoi një tregolësh tjetër në fitoren 3–1 në shtëpi kundër Interit në javën e 35të në kampionat; një nga golat ishte edhe i 101ti me fanllen e Napolit në të gjitha kompedicionet. Cavani e përfundoi sezonin si golashënuesi më i mirë i 2012–13 Serie A me 29 gola, gjashtë më shumë se Antonio Di Natale që u rendit i dyti.[16]

Duke ardhur drejt fundit të sezonit, raportimet tregonin se Cavani do të largohej nga Napoli, me Chelsean, Manchester Cityn, Paris Saint-Germain dhe Real Madridin që besohej që kishin shfaqur interes për të [17]. Megjithatë, më 27 maj 2013, ai tregoi se nuk ishte i interesuar për tu transferuar, duke thënë: "Real Madrid, Chelsea dhe (Manchester) City janë të interesuar për mua ? Unë thjesht po mendoj për Napolin." Më pas vazhdoi duke thënë: "Unë do të flas me presidentin (Aurelio) De Laurentiis." Ai nderoi kohën e tij në Itali duke thënë: "Unë jam mirë në Itali, unë jam rritur si njeri atje dhe si lojtar me eksperiencat në Serie A." [18]. Cavani u pyet rreth interesimit të Chelseas dhe Manchester Cityt për të, ai tha: "Unë nuk e di nqs kanë bërë ofertë për mua, unë di vetëm se të stërvitesh nga trajnerë si Manuel Pellegrini (i Cityt) ose Jose Mourinho (i Chelseas) gjithmon do të jetë një nder [19]. Më 23 qershor 2013, presidenti i Napolit, Aurelio de Laurentis zbuloi se kontrata e Cavanit ka një klauzolë lirimi 53 Milion £ e cila skadonte më 10 gusht 2013, edhe pse ai vazhdoi duke thënë se Cavani nuk do të largohej më 10 gusht [20].

Paris Saint-GermainRedakto

KombëtarjaRedakto

Jeta PersonaleRedakto

StatistikatRedakto

KlubetRedakto

Redaktuar më 19 janar 2014.

 
Cavani duke luajtur për Uruguajin në 2011.
Klubi Sezoni Liga Kupa Europa Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Danubio 2005 10 4 5 3 15 7
2005–06 15 5 15 5
Total 25 9 5 3 0 0 30 12
Palermo 2006–07 7 2 7 2
2007–08 33 5 2 0 2 0 37 5
2008–09 35 14 1 1 36 15
2009–10 34 13 3 2 37 15
Total 109 34 6 3 2 0 117 37
Napoli 2010–11 35 26 2 0 10 7 47 33
2011–12 35 23 5 5 8 5 48 33
2012–13 34 29 2 2 7 7 43 38
Total 104 78 9 7 25 19 138 104
Paris Saint-Germain 2013–14 20 13 4 3 5 4 29 20
Total 20 13 4 3 5 4 29 20
Karriera në total 258 134 24 16 32 23 314 173

KombëtarjaRedakto

Kombëtarja Uruguajiane
Viti Ndeshje Gola
2008 4 1
2009 8 0
2010 12 7
2011 12 2
2012 9 3
2013 15 7
Total 60 20

Golat me kombëtarenRedakto

Rezultatet dhe Golat me kombëtaren Uruguajiane.
# Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 6 shkurt 2008 Estadio Centenario, Montevideo, Uruguaji   Kolumbia 1–2 2–2 Ndeshje Miqësore
2. 3 mars 2010 AFG Arena, St. Gallen, Zvicër   Zvicra 3–1 3–1 Ndeshje Miqësore
3. 10 korrik 2010 Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth, Afrika e Jugut   Gjermania 1–1 2–3 2010 FIFA Kupa e Botës
4. 11 gusht 2010 Estádio do Restelo, Lisbon, Portugali   Angola 1–0 2–0 Ndeshje Miqësore
5. 8 tetor 2010 Gelora Bung Karno Stadium, Jakarta, Indonesi   Indonesia 1–1 7–1 Ndeshje Miqësore
6. 6–1
7. 7–1
8. 12 tetor 2010 Wuhan Sports Center Stadium, Wuhan, Kinë   Kina 2–0 4–0 Ndeshje Miqësore
9. 30 mars 2011 Aviva Stadium, Dublin, Republika e Irlandës   Irlanda 2–1 3–2 Ndeshje Miqësore
10. 7 tetor 2011 Estadio Centenario, Montevideo, Uruguaji   Bolivia 3–1 4–2 Kualifikueset e 2014 FIFA Kupa e Botës
11. 29 shkurt 2012 Bucharest, Rumani   Rumania 1–0 1–1 Ndeshje Miqësore
12. 11 shtator 2012 Estadio Centenario, Montevideo, Uruguaji   Ekuadori 1–1 1–1 Kualifikueset e 2014 FIFA Kupa e Botës
13. 14 nëntor 2012 PGE Arena Gdańsk, Gdańsk, Poloni   Polonia 2–0 3–1 Ndeshje Miqësore
14. 12 qershor 2013 Polideportivo Cachamay, Puerto Ordaz, Venezuelë   Venezuela 1–0 1–0 Kualifikueset e 2014 FIFA Kupa e Botës
15. 26 qershor 2013 Mineirão, Belo Horizonte, Brazil   Brazili 1–1 1–2 2013 FIFA Kupa e Konfederatave
16. 30 qershor 2013 Itaipava Arena Fonte Nova, Salvador, Brazil   Italia 1–1 2–2 2013 FIFA Kupa e Konfederatave
17. 2–2
18. 10 shtator 2013 Estadio Centenario, Montevideo, Uruguaji   Kolumbia 1–0 2–0 Kualifikueset e 2014 FIFA Kupa e Botës
19. 15 tetor 2013 Estadio Centenario, Montevideo, Uruguaji   Argjentina 3–2 3–2 Kualifikueset e 2014 FIFA Kupa e Botës
20. 13 nëntor 2013 Amman International Stadium, Amman, Jordan   Jordania 5–0 5–0 Kualifikueset e 2014 FIFA Kupa e Botës

TrofeRedakto

KlubetRedakto

KombëtarjaRedakto

PersonaleRedakto

ReferimeRedakto

 1. ^ "Edinson Roberto CAVANI GOMEZ". SSC Napoli. Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2012. Marrë më 14 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Edinson Roberto Cavani". SSC Napoli. Arkivuar nga origjinali më 16 tetor 2018. Marrë më 13 korrik 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Messi? Falcao? Don't forget Napoli's Edinson Cavani" [Messi? Falcao? Mos harroni Edinson Cavanin e Napolit] (në anglisht). Bleacher Report. 9 dhjetor 2012. Marrë më 8 janar 2013.
 4. ^ "The 100 best footballers in the world – interactive" [100 lojtarët më të mirë të botës – interaktiv]. The Guardian. 20 dhjetor 2012. Marrë më 14 shkurt 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Manchester City vs Napoli – report" [Manchester City vs Napoli – raporti] (në anglisht). Goal.com. 14 shtator 2011. Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2014. Marrë më 2 shkurt 2014.
 6. ^ "Napoli vs AC Milan – report" [Napoli vs AC Milan – raporti]. Goal.com. 18 shtator 2011. Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2014. Marrë më 2 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Report: Napoli v AC Milan – Italian Serie A" [Raporti: Napoli v AC Milan – Serie A italiane]. ESPN Soccernet. 18 shtator 2011. Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2012. Marrë më 2 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Manchester City Pays for Overlooking Its Opponent". New York Times. 23 dhjetor 2011. Marrë më 2 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Napoli 6–1 Genoa: Cavani at the double" (në anglisht). Goal.com. 21 dhjetor 2011. Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2014. Marrë më 2 shkurt 2014.
 10. ^ "Fiorentina 0–3 Napoli: Cavani Double Sinks Fiorentina". Sportinglife.com. 17 shkurt 2012. Marrë më 2 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 11. ^ "Palermo 0 vs 3 Napoli". Goal.com. 26 gusht 2012. Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2014. Marrë më 2 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Napoli 3–0 Lazio". ESPNFC. 26 shtator 2012. Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2013. Marrë më 2 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Cavani the daddy with four goals for Napoli" [Cavani baba me katër gola për Napolin] (në anglisht). UEFA. 8 dhjetor 2012. Marrë më 2 shkurt 2014.
 14. ^ "Last-gasp Cavani sends Napoli through" [Cavani në frymën e fundit dërgon Napolin më tej]. ESPNFC. 22 dhjetor 2012. Marrë më 2 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Napoli 4–1 AS Roma". ESPN FC. 6 janar 2013. Marrë më 2 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Player Statistics – SERI" [Statistikat e lojtarëve] (në anglisht). theScore. 25 shkurt 2013. Marrë më 2 shkurt 2014.[lidhje e vdekur]
 17. ^ "Napoli's Edinson Cavani decision imminent?" (në anglisht). Sports Mole. 18 maj 2013. Marrë më 1 shkurt 2014.
 18. ^ "Cavani plays down talk of a move away from Napoli" (në anglisht). sky Sports. 27 maj 2013. Marrë më 2 shkurt 2014.
 19. ^ "Cavani open to playing for Chelsea boss Jose Mourinho" (në anglisht). sky Sports. 10 qershor 2013. Marrë më 2 shkurt 2014.
 20. ^ "Cavani reveals he's flattered by Mourinho interest; Cavani's £53m release clause 'runs out on August 10th'". Daily Mail (në anglisht). 23 qershor 2013. Marrë më 2 shkurt 2014.

Lidhje të jashtëmeRedakto