St. Gallen

komunë në Zvicër

Sent Galen (gjer.: St. Gallen), është qytet në Zvicër, kryeqendra e kantonit me të njejtin emër.

Sent Galen
Qytet
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Zvicra
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 39.41 km2
Popullsia 70.316 ( 20005) banorë
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 9000-9029

GjeografiaRedakto

HistoriaRedakto

EkonomiaRedakto

Arsimi dhe kulturaRedakto

SportiRedakto

NgjarjetRedakto

TransportiRedakto

TurizmiRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto