Dublini është kryeqyteti dhe qyteti më i madhë i Irlandës. Dublini ka një popullatë prej 500 mijë banorëve, dhe bën pjesë në Provincën e Leisterit. Dublini u themelua në kohën e Vikingëve dhe u shpall "Mbretëri". Ky qytet gjindet në zonën e "Dublinit të Madhë" i cilu numëron gjithsej 2 milion banorë, apo gjysma e gjithë popullatës Irlandeze.

Dublini
Baile Átha Cliath
Qytet
Skeda:Dublin lead image.jpg
Mottoes: 
Obedientia Civium Urbis Felicitas
"Bindja e qytetarëve është lumturia e qytetit"
Skeda:Irlanda
Population
 • Total506.211
Websitewww.dublincity.ie

Pak historiRedakto

EkonomiaRedakto

DemografiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

Shiko edhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Dublini – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale