Ezequiel Lavezzi

futbollist argjentinas

Ezequiel Ivan Lavezzi (i lindur më 3 maj 1985) me nofkën "El Pocho" është futbollist argjentinas i cili momentalisht luan për skuadrën franceze Paris Saint-Germain F.C. dhe kombëtaren argjentinase.

Ezequiel Lavezzi
Ezequiel Lavezzi.jpg
Lavezzi duke luajtur për Argjentinën në vitin 2011.
Të dhënat vetjake
Emri i plotëEzequiel Iván Lavezzi
Datëlindja (1985-05-03) 3 Maj 1985 (37 vjeç)
VendlindjaVilla Gobernador Gálvez, Argentina
Gjatësia1.73 m (5 ft 8 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Skuadra aktuale
Paris Saint-Germain
Numri22
Karriera rinore
1995–2003Rosario Central
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
2003–2004Estudiantes (BA)39(17)
2004–2005Genoa0(0)
2004–2005San Lorenzo (huazim)18(8)
2005–2007San Lorenzo66(17)
2007–2012Napoli156(38)
2012–Paris Saint-Germain60(12)
Kombëtarja
2005Argjentina U207(5)
2008Argjentina U2310(6)
2007–Argjentina24(2)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 26 maj 2013
‡ National team caps and goals correct as of 22 qershor 2013

Karriera me klubeRedakto

NapoliRedakto

Napoli pati një rikthimit të shpejtë në Serie A, pasi ata e përfunduan sezonin në vendin e dytë në Serie B. Klubi dëshironte blerje të mëdha pas ngjitjes në ligën më të lartë të futbollit italian, kështu që ata firmosën me argjentinasin Lavezzi më 5 korrik 2007, me këtë të fundit që firmosi një kontratë 5 vjeçare [1]. Transferimi u krye për 6 milion dhe Lavezzi u prezantua në prani të tifozëve me fanellën me numrin shtatë.

Ai bëri debutimin e tij me Napolin më 15 gusht 2007 kundër CesenësKupën e Italisë [2]. Vetëm 3 ditë më vonë, Lavezzi dhuroi një impakt të madhë duke shënuar një hat-trick në fitoren 3–1 kundër PisësStadio San Paolo po në Kupën e Italisë; ky ishte një rekord i vendosur nga Lavezzi pasi u bë lojtari i parë i Napolit që shënon hat-trick pas 14 vitesh [3]

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "Ezequiel Lavezzi al Napoli". sscnapoli.it. 7 korrik 2007. Marrë më 19 gusht 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Napoli-Cesena 4-0: in gol Calaiò, Hamsik, De Zerbi e Domizzi". sscnapoli.it. 15 gusht 2007. Marrë më 19 gusht 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Napoli-Pisa 3-1, azzurri qualificati". sscnapoli.it. 18 gusht 2007. Marrë më 19 gusht 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)