Silvio Berlusconi

politikan italian

Silvio Berlusconi (lexo: Silvio Berluskoni) lindi 29 shtator 1936Milano është drejtues i kompanisë MediaSet politikan i njohur italian dhe ish kryeministër i Italisë.

Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi (2010) cropped.jpg
Kryetari i Forza Italia
18 janar 1994 – aktiv
Kryeministri i Italisë
10 maj 199417 janar 1995
Paraardhësi: Carlo Azeglio Ciampi
Pasardhësi: Lamberto Dini
11 qershor 200117 maj 2006
Paraardhësi: Giuliano Amato
Pasardhësi: Romano Prodi
Ministri i Punëve të Brendshme
8 maj 200816 nëntor 2011
Paraardhësi: Romano Prodi
Pasardhësi: Mario Monti
6 janar 200214 nëntor 2002
Paraardhësi: Renato Ruggero
Pasardhësi: Franco Frattini
Ministri i ekonomisë dhe financave
3 korrik 200317 maj 2006
Paraardhësi: Giulio Tremonti
Pasardhësi: Tommaso Padoa Schioppa
Ministri i Shëndetësisë
11 mars 200617 maj 2006
Paraardhësi: Francesco Storace
Pasardhësi: Livia Turco
Ministri i Zhvillimit Ekonomik
5 maj 20104 tetor 2010
Paraardhësi: Claudio Scajola
Pasardhësi: Romano Prodi, Matteo Renzi
Të dhënat personale
Lindi më: 29 shtator 1936
Lindi në: Milano
Kombësia: Italian
Profesioni: Politikan
Partia politike: Forza Italia

Silvio Berlusconi pasi kreu fakultetin Juridik filloi të merret me ndërtimtari. Ndërkohë formoi shtëpinë mediatike Fininvest e cila me kalimin e kohës përfshiu të gjitha radio stacionet dhe TV private dhe gazetat në Itali. Duke iu faleminderuar këtyre dhe lidhjeve me Partinë Socialiste dhe me udhëheqësin e saj Bettino Craxin, u bë njëri ndër njerëzit më me ndikim dhe më të pasur në Itali. Mandej u bë pronar i klubit futbollistik AC Milan, i cili i solli popullaritet të madh në Itali dhe Evropë.

Në tetor të vitit 1993 ai filloi lëvizjen politike të qendrës së djathtë Forza Italia, përforcuar në janar vitin e ardhshëm, në vitin 2008 ajo u bashkua me Popolo della Libertà dhe pastaj u ri-themelua në vitin 2013.

Silvio Berlusconi disa herë ishte dhe është edhe sot kryeministër i Italisë. Sipas Forbes pasuria e tij vlerësohet 9,4 miliardë dollarë amerikanë dhe është njëri nga njerëzit më të pasur të Italisë.

Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.