Hape menynë kryesore

NgjarjeRedakto

  • 1497 - Ameriko Vespuçi, detari italian niset në udhëtimin e tij të parë drejt Botës së Re.
  • 1997 - Nga tërmetin në Iranin lindor humbën jetën rreth 1.500 njerëz.
  • 2010 - Autoritet e Serbisë konfirmuan gjetjen e një varreze masive me trupat e 250 shqiptarëve, në Rashkë.

LindjeRedakto

VdekjeRedakto

Festa dhe përvjetoreRedakto