Salvadori

Salvadori është shteti më i vogël dhe me dendësinë më të madhe të popullsisë në Amerikën Qendrore. Kryeqyteti dhe qyteti më i madh i vendit është San Salvadori. Santa Ana dhe San Miguel janë gjithashtu qendra të rëndësishme kulturore dhe trgëtare në vend dhe në të gjithë Amerikën Qendrore. Salvadori kufizohet me Oqeanin Paqësor në perëndim, me Guatemalën në veri dhe Hondurasin në lindje. Rajoni lindor i tij shtrihet në bregun e Gjirit të Fonsekës, përballë Nikaraguas. Në 2011, Salvadori kishte një popullsi prej rreth 6.251.495 banorësh, të përbërë kryesisht nga Mestizos.

República de El Salvador
Emblema - Salvadori
Salvadori Salvadori
Moto Kombëtare: Dios, Unión, Libertad
Spa.:Zoti, Bashkimi, Liria
Vendndodhja - Salvadori
Vendndodhja - Salvadori

Historia Redakto

Historia e Shtetit

Politika Redakto

Politika e Shtetit

Njësitë administrative Redakto

Era koloniale si e Francisco Morazán dhe Gerardo Barrios ka sjellur ndikimin francezë nga këta sipatizues të kodit të Napoleonit. Për këtë arsye edhe ndarja administrative e territorit të Salvadorit ka mbetur sipas këtij kodi.

Njësitë administrative të Salvadorit thirren "Departament" të ngjajshme me rrethet. Salvadori ka 14 Departamente të cilat janë:

 
 1. Ahuachapán
 2. Cabañas
 3. Chalatenango
 4. Cuscatlán
 5. La Libertad
 6. La Paz
 7. La Unión
 1. Morazán
 2. San Miguel
 3. San Salvador
 4. San Vicente
 5. Santa Ana
 6. Sonsonate
 7. Usulután

Gjeografia Redakto

Qytete më të rëndësishme të Salvadorit:

Gjeografia e shtetit

Ekonomia Redakto

Për shkak të trazirave të brendshme, luftës së gjatë civile dhe fatkeqësitve të shumta natyrore, ekonomia është e dobët Salvadori dhe ngadal po pëermirësohet. Falë ndihmës së huaj dhe asistencës së emigrantëve të cilët gjatë luftës kishin braktisur vendin, situata është po përmirësohet, eksporti është në rritje dhe inflacioni në vitet e fundit është duke u reduktuar.

Demografia Redakto

 
Lëvizja e numrit të popullsisë

Shumica dërrmuese e popullsisë, rreth 90% janë pasardhës të përzier të indianëve amerikan dhe spanjollëve . Indianër shumë pak i kan ruajtur zakonet dhe traditat e tyre. Në aspektin fetarë, shumica e tyre janë katolikë, ndërsa protestantët janë në rritje. Vlerësimet për vitin 2005 thuhet se ka 6.880.000 banorë, nga të cilat Salvadorian etnike (jo-romane) janë 6 221 000, pjesën tjetër e përbëjnë të paktën 10 grupe etnike, të cilat janë:-Pipil- indianët (264,000);-Lencë- indianët (39,000), anglo-amerikanët (13,000); Kekç-indianët (13,000), gjermanët(7100); Pokomam-indianët (6,200), kinezë (1,700), arabë (1300); hebrenjë (700), turq (500).

Kultura Redakto

Kultura e Shtetit

Të tjera Redakto

 * Telekomunikacioni
 * Transporti
 * Ushtria
 * Pushime

Lidhje të jashtme Redakto

  Commons: Salvadori – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Shtypira-->