San Salvadori (spanjisht: San Salvador) është kryeqytet i Salvadorit.

Me nji sipërfaqe prej 601 km² dhe 2,2 milion banorë, San Salvadori është qyteti i dytë për nga madhësia në Amerikën e mesme .

Qyteti është i vendosur rrëzë vullkanit me të njejtin emër, kështu që është në vazhdimsi i atakuar nga tërmetet.

HistoriaRedakto

San Salvadori në vitin 1528. e themeloi Gonzalo de Alvardo. Në vitin 1824, ky qytet u shënrrua në kryeqytet i Konfederatës së Amerikës Qendrore. Kjo konfederatë u shkatërrua në vitin 1839. idhe Salvadori nga atëherë është shtet i pavarur. San Salvador i në vitin 1841. u bë kryeqytet i tij.

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: San Salvador – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale