Hape menynë kryesore

NgjarjeRedakto

  • 1908 - Një grup atdhetarësh formuan në Elbasan shoqërinë "Afërdita", e cila krijoi edhe grupin e bandës së qytetit, ndërsa kish synim të ngrinte një palestër sportive, dhe të merrej me botimin e librave shkollorë.
  • 1918 - General Motors blen Chevrolet Motor Company te Delaware
  • 1928 - Gratë e Korçës organizuan grevën e bukës, që ishte një nga grevat e para të këtij lloji në Shqipëri.
  • 1940 – Anullohen zyrtarisht Lojrat Olimpike te Helsinkit
  • 1953Mbreti Husein zyrtarisht u bë mbret i Jordanisë.
  • 1997 – Mbretëria e Bashkuar: Udhëheqësi i Partisë Laburiste britanike Tony Blair bëhet kryeministri i parë i Mbretërisë së Bashkuar, pas 18 vjet të qeverisjes konservatore.
  • 2003 - Presidenti Amerikan Xhorxh Bush deklaroi se pjesa kryesore e veprimeve luftarake në Irak kan përfunduar, dhe me këtë rast zyrtarisht lufta në Irak ka përfunduar.

LindjeRedakto

VdekjeRedakto

  • 1937 u vra pranë Barcelonës Temo Konomi, hero i Popullit, luftëtar i brigadave ndërkombëtare pjesëmarrëse në Luftën e Spanjës.
  • 2011 u vra Osama Bin Laden, udhëheqës. i Al-qaedes

Festa dhe përvjetorëRedakto