Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Prilli · Maji · Qershori
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Ngjarje

Redakto
  • 1946 - Është themeluar kompania Tokyo Telecommunications Engineering, e cila ma vonë njihet me emrin: Sony.
  • 1663 - Në Londër, në patronatin e mbretit Çarls II, është hapur teatri i parë.
  • 2010 - Partia opozitare Konzervative fitoi shumicën e votave në zgjedhjet parlamentare në Britaninë e Madhe , por jo edhe shumicën.

Lindje

Redakto

Vdekje

Redakto

Festa dhe përvjetore

Redakto