Władysław Reymont

novelist polak

Władysław Stanisław Reymont (Kobiele Wielkie afër Radomskos, 7 maj 1867 - Varshava, 5 dhjetor 1925), shkrimtar polak. Fitues i Çmimit Nobel për letërsi[1], për vitin 1924.

Władysław Reymont Nobel prize medal.svg
Wladyslaw Reymont 1924.jpg
U lind më7 maj 1867
Kobiele Wielkie Polonia Polonia
Vdiq më5 dhjetor 1925
Warsaw, Polonia Polonia
KombësiaPolake
Gjinitë letrareRealizëm

BiografiaRedakto

VepratRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ The Official Web Site of the Nobel Prize

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Władysław Reymont – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale